| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Klimatyzacja i jej funkcje. Czyli chłodzenie i ogrzewanie w jednym

Klimatyzacja i jej funkcje. Czyli chłodzenie i ogrzewanie w jednym

Montaż klimatyzacji to najbardziej popularny sposób zapewnienia optymalnej temperatury w domu w upalne dni. Klimatyzacja w domu przyda się zwłaszcza na szybko nagrzewającym się poddaszu oraz w domach usytuowanych na działkach, na których brakuje elementów zacieniających. W takich sytuacjach warto rozważyć montaż klimatyzatora typu split lub klimatyzatora przenośnego.

Jakie urządzenie do klimatyzacji w domu

W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej klimatyzator typu split, rzadziej monoblokowe. Na zakup i montaż takiego urządzenia należy przeznaczyć od około 900 zł (za przenośny) do kilku tysięcy złotych (za nowoczesny klimatyzator typu split).

Działanie i montaż klimatyzacji

Urządzenia w wersji split składają się z dwóch połączonych ze sobą elementów. Pierwszym z nich jest jednostka zewnętrzna, którą instaluje się zwykle na ścianie zewnętrznej domu lub np. na dachu. Odprowadza ona ciepło poza budynek.

Jednostka wewnętrzna służy z kolei do schładzania powietrza w pomieszczeniu. Instaluje się ją najczęściej na ścianie wewnętrznej pod sufitem i łączy z elementem zewnętrznym cienkimi rurkami. Urządzenia montowane na ścianie wewnątrz domu mają zwykle niewielkie wymiary (dzięki czemu nie zaburzają estetyki wnętrza) oraz moc – są więc odpowiednie do klimatyzowania niedużych pomieszczeń.

Niektóre klimatyzatory typu split mają jednostki przeznaczone do montażu pod sufitem lub na podłodze pod oknem. Te pierwsze blokują strumieniem chłodnego powietrza napływ ciepłego spoza budynku. Jednostki sufitowe z kolei skutecznie mieszają chłodne powietrze z cieplejszym, eliminując nieprzyjemne odczucie chłodnego nawiewu. Takie urządzenia służą zwykle do klimatyzowania większych pomieszczeń. Do wybory mamy także klimatyzatory kanałowe, które ukrywa się w stropie, lub kasetonowe przeznaczone do montażu w sufitach podwieszanych. Nie zajmują one miejsca we wnętrzu i są praktycznie niewidoczne. Klimatyzatory typu split umożliwiają chłodzenie czy dogrzewanie więcej niż jednego pomieszczenia. W tym celu wystarczy dokupić jednostki wewnętrzne i podłączyć je do urządzenia zewnętrznego o odpowiednio dobranej mocy. Innym rozwiązaniem – nieco mniej komfortowym, lecz na pewno tańszym – jest wybór klimatyzatora w wersji przenośnej. W tym przypadku żaden element nie jest montowany na stałe, dzięki czemu może być przenoszony i schładzać różne pomieszczenia (jednostkę zewnętrzną wystawia się za okno i łączy z wewnętrzną).

Klimatyzatory monoblokowe – stacjonarne i przenośne

Drugi rodzaj klimatyzatorów stosowanych w domach jednorodzinnych to urządzenia monoblokowe, w których wszystkie niezbędne elementy zintegrowane są w jednej obudowie. Z tego właśnie względu niestety pracują one o wiele głośniej niż jednostki wewnętrzne klimatyzatorów typu split.

Urządzenia monoblokowe oferowane są jako stacjonarne – montuje się je w oknie lub w ścianie zewnętrznej – bądź przenośne. Klimatyzatory przenośne umieszcza się w domu, a ciepłe powietrze odprowadza elastycznym przewodem, który wystawia się np. za okno. Takie rozwiązanie jest jednak mało komfortowe i wpływa na niezbyt efektywną pracę urządzenia oraz większe zużycie energii, gdyż przez uchylone okno (przez które wystawiona jest rura) do wnętrza domu wciąż będzie napływać ciepłe powietrze.

Klimatyzacja do ogrzewania

Moc grzewcza klimatyzatorów, które dodatkowo ogrzewają, nie jest na tyle duża, aby zapewnić odpowiednią temperaturę zimą. Funkcja ta, jest za to bardzo przydatna w okresach przejściowych, kiedy w domu nie warto jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Za pomocą takiego klimatyzatora będziemy mogli dogrzać się w chłodniejsze wiosenne i jesienne dni.

Autor: Marcin Czechowicz

O tym, jak uciążliwe mogą być upały, przekonał się chyba każdy z nas. Podwyższona temperatura we wnętrzu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, uniemożliwia wypoczynek.

Sprawana wentylacja na poddaszu: wydajna wymiana powietrza w pomieszczeniach pod skosami

Na poddaszu szczególnie trudno o wydajną wentylację grawitacyjną. Tej kwestii nie można...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...