Instalacja wentylacyjna kotłowni: czy "zetka" jest konieczna?

2010-10-29 11:46

Instalacja wentylacyjne w kotłowni musi działać absolutnie bez zarzutów. Wie to każdy użytkownik kotła. Czasami, aby poprawić jakość wentylacji i gdy pozwalają na to warunki, warto wykonać tzw. "zetkę". Dowiedz się, co to jest "zetka", czy jest naprawdę konieczna w instalacji wentylacyjnej domu.

Wentylacja kotłowni - czy zetka jest konieczna?
Autor: Andrzej Szandomirski „Zetka” rzeczywiście nie jest ozdobą elewacji, ale może mieć ogromne znaczenie dla pracy kotła

Jeżeli kocioł stoi (lub wisi) w pomieszczeniu, którego jedna ze ścian jest ścianą zewnętrzną domu, wygodnie jest zrobić „zetkę”, która zapewni dostateczny dopływ powietrza wentylacyjnego do tego pomieszczenia.

„Zetka” to po prostu przewód wentylacyjny (blaszany lub z tworzywa) ukształtowany w sposób przypominający literę „z”. Jeśli jest poprowadzony po ścianie (od strony pomieszczenia lub na elewacji) rzeczywiście nie wygląda zbyt pięknie, ale zapobiega niekontrolowanym przepływom powietrza do/z pomieszczenia z kotłem i bezpośredniemu wdmuchiwaniu zimnego powietrza na przykład przez silny wiatr. „Zetka” jest konieczna, jeśli pomieszczenie z kotłem znajduje się w piwnicy.

Nie trzeba robić „zetki”, jeżeli dostateczna ilość powietrza może dopływać do kotłowni w inny sposób, na przykład z sąsiednich pomieszczeń przez otwory w dolnej części drzwi.

Bez względu na sposób zorganizowania dopływu powietrza do pomieszczenia z kotłem ważne jest, żeby zapewnić w nim dobrą wentylację, czyli wywiew przewodem wyprowadzonym nad dach z kratką wywiewną umieszczoną około 15 cm pod sufitem i nawiew przez otwór o powierzchni co najmniej 200 cm².

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.