| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Gruntowy wymiennik ciepła. Sprawdź korzyści, jakie niesie ze sobą budowa GWC

Gruntowy wymiennik ciepła. Sprawdź korzyści, jakie niesie ze sobą budowa GWC

Gruntowy wymiennik ciepła stosuje się w systemach wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła – do współpracy z rekuperatorem. To stosunkowo prosta instalacja, która umożliwia wstępne ogrzewanie lub chłodzenie powietrza wentylacyjnego przed wprowadzeniem go do budynku. Sprawdź, jakie korzyści niesie połączenie GWC z wentylacją mechaniczną.

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

Temperatura gruntu na głębokości 1,5 m wynosi w Polsce od kilkunastu stopni Celsjusza w sierpniu do kilku powyżej zera w lutym, a nieco głębiej oscyluje wokół 8°C przez cały rok. Kierując tamtędy powietrze, można wykorzystać sporo darmowej energii – zimne, przepływając przez gruntowy wymiennik ciepła, się ogrzewa, a gorące ulega ochłodzeniu.

Grunt akumuluje bardzo dużą ilość energii, więc mimo ogrzewania lub chłodzenia powietrza mającego z nim kontakt jego temperatura przez długi czas nie zmienia się znacznie – dzięki temu gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest efektywnym urządzeniem grzewczym zimą i chłodniczym latem.

Jakie są korzyści z GWC?

Powietrze, przepływając przez GWC, ogrzewa się, gdy temperatura powietrza jest niższa niż gruntu. Zimą zdarza się to często, więc korzyści energetyczne z zastosowania wymiennika gruntowego są znaczne. Dobrze wykonany umożliwia podgrzewanie powietrza o temperaturze -20°C do mniej więcej +2°C. To znaczy, że połowę energii potrzebnej do zapewnienia wymaganej temperatury powietrza nawiewanego do pomieszczeń udaje się uzyskać z gruntu – za darmo.

Na sprawność systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła duży wpływ ma konieczność rozmrażania wymiennika, w którym ciepło z usuwanego powietrza podgrzewa powietrze świeże. Jeśli temperatura na zewnątrz jest ujemna, na skutek zetknięcia wilgotnego powietrza usuwanego z pomieszczeń z zimną powierzchnią wymiennika wykrapla się para wodna. Powstałe skropliny zamarzają, blokując jego wąskie szczeliny i tym samym utrudniając, a nawet uniemożliwiając przepływ powietrza.

W niewielkich centralach wentylacyjnych przeznaczonych do domów jednorodzinnych stosuje się system antyzamarzaniowy wyłączający wentylator nawiewający świeże powietrze (bądź zmniejszający jego wydajność) do czasu, aż lód na powierzchni wymiennika się stopi. Gdy wentylator nawiewny nie pracuje, ciepło nie jest odzyskiwane, a ponieważ wywiew cały czas działa, w pomieszczeniach powstaje podciśnienie i z zewnątrz przez wszelkie nieszczelności jest zasysane zimne powietrze. Taki system uruchamia się stosunkowo często, więc jego działanie wyraźnie zwiększa koszty ogrzewania.

Zastosowanie GWC sprawia, że trafiające do wymiennika powietrze ma zawsze temperaturę dodatnią, więc nie dochodzi do zamarzania skroplin – nie ma potrzeby uruchamiania procedury rozmrażania rekuperatora, co daje spore oszczędności.

Korzyści z GWC odczuwa się także latem. Powietrze trafiające do domu przez system wentylacji jest chłodzone (oddaje ciepło do gruntu, a jego temperatura może spaść przy tym z 30 do poniżej 20°C), więc powoduje obniżenie temperatury w nasłonecznionych wnętrzach, wyraźnie poprawiając mikroklimat w upalne dni.

Działanie klimatyzatora z pewnością jest skuteczniejsze, tyle że koszty napędzającej go energii elektrycznej mogą być trudne do zaakceptowania, a GWC chłodzi powietrze za darmo.

Domy pasywne bez centralnego ogrzewania, za to z rekuperatorem

W koncepcję domu pasywnego jest wpisany brak typowej instalacji centralnego ogrzewania. Za to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.