| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do potrzeb domowników?

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do potrzeb domowników?

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może zagościć i w naszych domach. Warto się dowiedzieć, jak dobrze wybrać klimatyzator (przenośny czy split) i jak poprawnie wykonać montaż klimatyzacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji w domu.

Klimatyzacja w domu ma kilka zalet. Jest bardziej wydajna niż zwykły wentylator: jeśli dobrze dopasujemy model do wielkości pomieszczenia – w domu będzie chłodno nawet w największe upały. Klimatyzator ma też precyzyjny układ regulacji temperatury – można ustawić go tak, aby we wnętrzu stale było np. 20oC. 
Urządzenie automatycznie utrzymuje wilgotność powietrza na poziomie odpowiednim dla organizmu człowieka (40-60%) oraz zapewnia lekki przewiew – z prędkością około 20 cm/sek.

Dzięki filtrom powietrza oziębiane powietrze jest czystsze. Dlatego urządzeń klimatyzacyjnych można używać również w chłodniejsze dni – do nawilżania i oczyszczania powietrza.

W mieszkaniach można stosować klimatyzatory przenośne lub klimatyzatory split. Niektóre z nich mają dodatkowy wentylator wspomagający chłodzenie (zasysający powietrze z zewnątrz) lub elementy grzejne, dzięki którym można używać klimatyzatora również do dogrzewania pomieszczeń.

Sterowanie pracą klimatyzatora jest proste: za pomocą pokręteł i przycisków możemy ustawić temperaturę powietrza i szybkość wentylacji. W niektórych modelach jest timer umożliwiający zaprogramowanie tych parametrów na 24 godziny.

Autor: Daikin

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzator powinien wymieniać powietrze w pomieszczeniu co najmniej dwa razy w ciągu godziny. Dobrze, jeśli regulator temperatury ma szeroki zakres (18-30oC) i jest tak wyskalowany, by można zwiększać lub zmniejszać temperaturę co 1 stopień. Jeżeli urządzenie jest wyposażone w mikroprocesor, mamy pewność, że nie rozreguluje się przypadkowo i w pomieszczeniu nie zrobi się nagle gorąco lub bardzo zimno.

Wszystkie klimatyzatory są wyposażone w filtry powietrza, zatrzymujące kurz i pył. Niektóre mają też filtry z węgla aktywowanego, które likwidują przykre zapachy lub pochłaniacze elektrostatyczne – zatrzymujące bakterie, roztocza i dym z papierosów.
Wszystkie filtry regularnie czyścimy ciepłą wodą, przeważnie raz na dwa tygodnie. Szybkość zużycia filtra zależy od jego rodzaju i częstotliwości użytkowania. Wiele modeli ma kontrolkę informującą o stopniu zużycia filtrów.

Klimatyzator powinien pracować cicho. Wytwarzany przez niego hałas nie powinien przekraczać poziomu cichej rozmowy, a więc około 50 dB. Dobre klimatyzatory emitują od 45 do 55 dB.

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej w nim cieczy chłodzącej. Jeszcze kilka lat temu najczęściej używano mieszaniny gazów o nazwie R-22, złożona ze związków chloru, fluoru i węgla. Jednak, ze względu na mało przyjazna działanie na środowisko zastąpiono ją syntetycznymi związkami fluoru z węglem – np. R-407 C czy R-410; najmniej szkodliwy jest związek oparty na propanie – R-290.

Jak dobierać moc chłodzenia klimatyzatora?

W wyborze klimatyzatora musi nam pomóc sprzedawca, dokładnie dobierając moc chłodzącą klimatyzatora do naszych potrzeb. Idąc do sklepu, zanotujmy na kartce:

  • wielkość pomieszczenia, które chcemy klimatyzować,
  • grubość ścian,
  • rodzaj i grubość ich izolacji.

Sprzedawca powinien również zapytać o liczbę okien i drzwi, o nasłonecznienie wnętrza, a także o piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Potrzebna mu również będzie informacja o tym, ile osób zazwyczaj przebywa w pomieszczeniu, do którego wstawimy klimatyzator.

Montaż klimatyzacji – samodzielnie czy z serwisem?

Montaż klimatyzacji jest prosty. Klimatyzator wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu, a następnie zainstalować rurę odprowadzającą wchłaniane przez urządzenie ciepło. Rurę montuje się bezpośrednio w ścianie zewnętrznej lub w oknie, a czasem – do kratki wentylacyjnej.

Aby klimatyzator dobrze działał, należy pamiętać, że nie można ustawiać go w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki lub piecyki. Nie wolno stawiać na klimatyzatorach żadnych przedmiotów, ani zakrywać kratek wentylacyjnych. Zakrywanie kratek zaburza pracę urządzenia, zmniejszając przepływ powietrza, co prowadzi do przegrzania.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Klimatyzacja w domu, mieszkaniu, biurze - wybór i...

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem i instalacją systemu klimatyzacji. Klimatyzacja domowa - jakie...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...