| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Domy pasywne bez centralnego ogrzewania, za to z rekuperatorem

Domy pasywne bez centralnego ogrzewania, za to z rekuperatorem

W koncepcję domu pasywnego jest wpisany brak typowej instalacji centralnego ogrzewania. Za to rekuperator jest jego nieodłącznym elementem. Sprawdź, czy instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest w stanie zapewnić komfort cieplny na odpowiednim poziomie.

Dom pasywny nie potrzebuje instalacji c.o.

W ciągu kilkudziesięciu lat klimat zapewne nie zmieni się tak radykalnie, żeby domy w ogóle nie wymagały ogrzewania, ale już teraz powstają takie, w których nie warto stosować drogiej instalacji c.o.

Mowa o domach pasywnych – o wskaźniku zapotrzebowania na ciepło nie większym niż 15 kWh/(m2·rok) uzyskanym głównie dzięki bardzo starannemu ociepleniu, uszczelnieniu, przystosowaniu do pozyskiwania energii słonecznej przez przeszklenia i zastosowaniu odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego.

W koncepcję budynku pasywnego jest wpisany brak typowej instalacji grzewczej. Dzięki radykalnemu ograniczeniu w nim strat ciepła do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniach wystarczą jego zyski – od nasłonecznienia, przebywających wewnątrz ludzi, działających urządzeń (lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki, telewizora) – stąd określenie „pasywny” (ogrzewany pasywnie, a nie aktywnie).

Urządzenia grzewcze w domu pasywnym

Tym nie mniej w domach pasywnych instaluje się urządzenia grzewcze. Umożliwiają regulację temperatury, bez której trudno by było o komfort cieplny w każdej sytuacji.

Do ogrzewania jednorodzinnego domu pasywnego wystarczająca jest moc grzewcza 1-2 kW. W takiej sytuacji wykonywanie systemu centralnego ogrzewania z kotłownią, kominem, grzejnikami i skomplikowaną instalacją hydrauliczną na pewno się nie opłaca. W dodatku moc tych urządzeń jest zdecydowanie za duża.

Rekuperator, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Niedostatki ciepła w najzimniejszym okresie uzupełnia więc nagrzewnica powietrza zamontowana w instalacji wentylacyjnej. Nieodłącznym elementem domu pasywnego jest bowiem system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (bez niego nie udałoby się osiągnąć tak niewielkiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania). Zakup i montaż w nim elektrycznej nagrzewnicy to w tym wypadku rozwiązanie najprostsze, najwygodniejsze i najtańsze.

Można się spodziewać, że domy pasywne staną się w przyszłości bardzo popularne (kto już dziś zdecyduje się taki wybudować, może uzyskać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Gdy tak się stanie, kotły węglowe czy gazowe mogą ustąpić miejsca urządzeniom zasilanym energią elektryczną – wykonywanie kosztownych kotłowni i instalacji c.o. przestanie być opłacalne. Tym bardziej że czeka nas prawdziwa rewolucja w energetyce.

Wentylacja w domu. Wpływ ilości i długości kanałów wentylacyjnych na sprawność wentylacji

Prawidłowo działająca wentylacja w domu to konieczność. Warto więc wiedzieć, ile kanałów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje nawiewników okiennych: jak działają i...

Nawiewniki to niewielkie urządzenia zwykle o niezbyt skomplikowanej budowie. Od tego, w jaki sposób są...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Wentylacja naturalna i wentylacja z...

Mimo różnych wad i zalet wentylacji naturalnej i bardziej zaawansowanej - wentylacji z rekuperatorem,...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...