| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Domy pasywne bez centralnego ogrzewania, za to z rekuperatorem

Domy pasywne bez centralnego ogrzewania, za to z rekuperatorem

W koncepcję domu pasywnego jest wpisany brak typowej instalacji centralnego ogrzewania. Za to rekuperator jest jego nieodłącznym elementem. Sprawdź, czy instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest w stanie zapewnić komfort cieplny na odpowiednim poziomie.

Dom pasywny nie potrzebuje instalacji c.o.

W ciągu kilkudziesięciu lat klimat zapewne nie zmieni się tak radykalnie, żeby domy w ogóle nie wymagały ogrzewania, ale już teraz powstają takie, w których nie warto stosować drogiej instalacji c.o.

Mowa o domach pasywnych – o wskaźniku zapotrzebowania na ciepło nie większym niż 15 kWh/(m2·rok) uzyskanym głównie dzięki bardzo starannemu ociepleniu, uszczelnieniu, przystosowaniu do pozyskiwania energii słonecznej przez przeszklenia i zastosowaniu odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego.

W koncepcję budynku pasywnego jest wpisany brak typowej instalacji grzewczej. Dzięki radykalnemu ograniczeniu w nim strat ciepła do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniach wystarczą jego zyski – od nasłonecznienia, przebywających wewnątrz ludzi, działających urządzeń (lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki, telewizora) – stąd określenie „pasywny” (ogrzewany pasywnie, a nie aktywnie).

Urządzenia grzewcze w domu pasywnym

Tym nie mniej w domach pasywnych instaluje się urządzenia grzewcze. Umożliwiają regulację temperatury, bez której trudno by było o komfort cieplny w każdej sytuacji.

Do ogrzewania jednorodzinnego domu pasywnego wystarczająca jest moc grzewcza 1-2 kW. W takiej sytuacji wykonywanie systemu centralnego ogrzewania z kotłownią, kominem, grzejnikami i skomplikowaną instalacją hydrauliczną na pewno się nie opłaca. W dodatku moc tych urządzeń jest zdecydowanie za duża.

Rekuperator, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Niedostatki ciepła w najzimniejszym okresie uzupełnia więc nagrzewnica powietrza zamontowana w instalacji wentylacyjnej. Nieodłącznym elementem domu pasywnego jest bowiem system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (bez niego nie udałoby się osiągnąć tak niewielkiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania). Zakup i montaż w nim elektrycznej nagrzewnicy to w tym wypadku rozwiązanie najprostsze, najwygodniejsze i najtańsze.

Można się spodziewać, że domy pasywne staną się w przyszłości bardzo popularne (kto już dziś zdecyduje się taki wybudować, może uzyskać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Gdy tak się stanie, kotły węglowe czy gazowe mogą ustąpić miejsca urządzeniom zasilanym energią elektryczną – wykonywanie kosztownych kotłowni i instalacji c.o. przestanie być opłacalne. Tym bardziej że czeka nas prawdziwa rewolucja w energetyce.

Wentylacja w domu. Wpływ ilości i długości kanałów wentylacyjnych na sprawność wentylacji

Prawidłowo działająca wentylacja w domu to konieczność. Warto więc wiedzieć, ile kanałów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Niewidoczna wentylacja z rekuperacją. Rozwiązanie...

Planując instalację wentylacji z rekuperacją dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...