| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Domy pasywne bez centralnego ogrzewania, za to z rekuperatorem

Domy pasywne bez centralnego ogrzewania, za to z rekuperatorem

W koncepcję domu pasywnego jest wpisany brak typowej instalacji centralnego ogrzewania. Za to rekuperator jest jego nieodłącznym elementem. Sprawdź, czy instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest w stanie zapewnić komfort cieplny na odpowiednim poziomie.

Dom pasywny nie potrzebuje instalacji c.o.

W ciągu kilkudziesięciu lat klimat zapewne nie zmieni się tak radykalnie, żeby domy w ogóle nie wymagały ogrzewania, ale już teraz powstają takie, w których nie warto stosować drogiej instalacji c.o.

Mowa o domach pasywnych – o wskaźniku zapotrzebowania na ciepło nie większym niż 15 kWh/(m2·rok) uzyskanym głównie dzięki bardzo starannemu ociepleniu, uszczelnieniu, przystosowaniu do pozyskiwania energii słonecznej przez przeszklenia i zastosowaniu odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego.

W koncepcję budynku pasywnego jest wpisany brak typowej instalacji grzewczej. Dzięki radykalnemu ograniczeniu w nim strat ciepła do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniach wystarczą jego zyski – od nasłonecznienia, przebywających wewnątrz ludzi, działających urządzeń (lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki, telewizora) – stąd określenie „pasywny” (ogrzewany pasywnie, a nie aktywnie).

Urządzenia grzewcze w domu pasywnym

Tym nie mniej w domach pasywnych instaluje się urządzenia grzewcze. Umożliwiają regulację temperatury, bez której trudno by było o komfort cieplny w każdej sytuacji.

Do ogrzewania jednorodzinnego domu pasywnego wystarczająca jest moc grzewcza 1-2 kW. W takiej sytuacji wykonywanie systemu centralnego ogrzewania z kotłownią, kominem, grzejnikami i skomplikowaną instalacją hydrauliczną na pewno się nie opłaca. W dodatku moc tych urządzeń jest zdecydowanie za duża.

Rekuperator, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Niedostatki ciepła w najzimniejszym okresie uzupełnia więc nagrzewnica powietrza zamontowana w instalacji wentylacyjnej. Nieodłącznym elementem domu pasywnego jest bowiem system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (bez niego nie udałoby się osiągnąć tak niewielkiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania). Zakup i montaż w nim elektrycznej nagrzewnicy to w tym wypadku rozwiązanie najprostsze, najwygodniejsze i najtańsze.

Można się spodziewać, że domy pasywne staną się w przyszłości bardzo popularne (kto już dziś zdecyduje się taki wybudować, może uzyskać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Gdy tak się stanie, kotły węglowe czy gazowe mogą ustąpić miejsca urządzeniom zasilanym energią elektryczną – wykonywanie kosztownych kotłowni i instalacji c.o. przestanie być opłacalne. Tym bardziej że czeka nas prawdziwa rewolucja w energetyce.

Wentylacja w domu. Wpływ ilości i długości kanałów wentylacyjnych na sprawność wentylacji

Prawidłowo działająca wentylacja w domu to konieczność. Warto więc wiedzieć, ile kanałów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.