| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Brak wentylacji w łazience. Jak wykonać instalację wentylacyjną? PORADA

Brak wentylacji w łazience. Jak wykonać instalację wentylacyjną? PORADA

W starym domu, który odziedziczyłem, łazienka nie ma wentylacji. Prawdopodobnie było to kiedyś pomieszczenie o innym przeznaczeniu i nie ma w pobliżu żadnych kanałów, które można by wykorzystać. Czy może tak zostać? Chciałbym wiedzieć czy muszę coś zrobić, zanim zabiorę się za odnawianie pomieszczenia, żeby potem nie trzeba było niszczyć odnowionych ścian.

Nowy kanał wentylacyjny

Najlepiej byłoby wyprowadzić ponad dach osobny kanał wentylacyjny. Nie musi być murowany, może być blaszany lub z tworzywa, ocieplony na odcinku przebiegającym przez nieogrzewaną przestrzeń, na przykład nieużytkowe poddasze. Może być problem, jeśli na wyższej kondygnacji nad łazienką jest pomieszczenie o innym przeznaczeniu i kanału nie da się poprowadzić w dyskretny sposób.

Wentylacja przez ścianę

Co poradzić na brak wentylacji - PORADAJeżeli jedna ze ścian łazienki jest ścianą zewnętrzną, można zrobić w niej otwór i zamontować w nim mały wentylator osiowy, uruchamiany ręcznie przez użytkownika, a jeszcze lepiej włączany automatycznie, na przykład przez impuls z czujnika wilgotności, albo wraz z zapalaniem światła w łazience. Nie wystarczy wyposażyć otworu w kratki wentylacyjne, ponieważ wówczas powietrze będzie przez niego przepływało w sposób niekontrolowany, czasem na zewnątrz, a czasem do środka, powodując nadmierne wychłodzenie łazienki.

Efektem ubocznym wywiewu przez ścianę może być brudzenie się i powolne niszczenie elewacji pod zewnętrzną kratką wentylacyjną spowodowane kapaniem lub zamarzaniem wody wykroplonej z ciepłego powietrza wywiewanego z łazienki, wtedy gdy na zewnątrz panuje niska temperatura.

W łazience musi być wentylacja. Nie tylko dlatego, że tak wymagają przepisy, ale przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo zawilgocenia, a w konsekwencji pojawienia się pleśni w samej łazience, a także w sąsiadujących z nią pomieszczeniach, które z założenia powinny być wentylowane pośrednio, właśnie przez kanał w łazience.

Jaka wentylacja do domu pasywnego? Porada

Dom pasywny ma być idealnie szczelny, tak by nie uronić ani promila z wytworzonego ciepła. W...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Sprawna i cicha wentylacja mechaniczna w kuchni....

Czy mieliście kiedyś dosyć hałasu, jaki wytwarza wasz okap kuchenny? Dowiedz się, jak w prosty sposób...