| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Brak wentylacji w łazience. Jak wykonać instalację wentylacyjną? PORADA

Brak wentylacji w łazience. Jak wykonać instalację wentylacyjną? PORADA

W starym domu, który odziedziczyłem, łazienka nie ma wentylacji. Prawdopodobnie było to kiedyś pomieszczenie o innym przeznaczeniu i nie ma w pobliżu żadnych kanałów, które można by wykorzystać. Czy może tak zostać? Chciałbym wiedzieć czy muszę coś zrobić, zanim zabiorę się za odnawianie pomieszczenia, żeby potem nie trzeba było niszczyć odnowionych ścian.

Nowy kanał wentylacyjny

Najlepiej byłoby wyprowadzić ponad dach osobny kanał wentylacyjny. Nie musi być murowany, może być blaszany lub z tworzywa, ocieplony na odcinku przebiegającym przez nieogrzewaną przestrzeń, na przykład nieużytkowe poddasze. Może być problem, jeśli na wyższej kondygnacji nad łazienką jest pomieszczenie o innym przeznaczeniu i kanału nie da się poprowadzić w dyskretny sposób.

Wentylacja przez ścianę

Co poradzić na brak wentylacji - PORADAJeżeli jedna ze ścian łazienki jest ścianą zewnętrzną, można zrobić w niej otwór i zamontować w nim mały wentylator osiowy, uruchamiany ręcznie przez użytkownika, a jeszcze lepiej włączany automatycznie, na przykład przez impuls z czujnika wilgotności, albo wraz z zapalaniem światła w łazience. Nie wystarczy wyposażyć otworu w kratki wentylacyjne, ponieważ wówczas powietrze będzie przez niego przepływało w sposób niekontrolowany, czasem na zewnątrz, a czasem do środka, powodując nadmierne wychłodzenie łazienki.

Efektem ubocznym wywiewu przez ścianę może być brudzenie się i powolne niszczenie elewacji pod zewnętrzną kratką wentylacyjną spowodowane kapaniem lub zamarzaniem wody wykroplonej z ciepłego powietrza wywiewanego z łazienki, wtedy gdy na zewnątrz panuje niska temperatura.

W łazience musi być wentylacja. Nie tylko dlatego, że tak wymagają przepisy, ale przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo zawilgocenia, a w konsekwencji pojawienia się pleśni w samej łazience, a także w sąsiadujących z nią pomieszczeniach, które z założenia powinny być wentylowane pośrednio, właśnie przez kanał w łazience.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.