| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Regulacja temperatury w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego: jak ustawić parametry w podłogówce

Regulacja temperatury w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego: jak ustawić parametry w podłogówce

Po zakończeniu montażu podłogówki przychodzi czas na poprawne ustawienie jej parametrów. Na co zwrócić uwagę regulując temperaturę ogrzewania podłogowego? Przeczytaj, w jaki sposób powinno się ustawić tę instalację.

Regulację temperatury w wodnym ogrzewaniu podłogowym trzeba rozpocząć już w trakcie montażu instalacji. Podpowiadamy, w jaki sposób można prawidłowo ustawić temperaturę w podłogówce.

Wstępna regulacja temperatury w wodnym ogrzewaniu podłogowym

Instalację trzeba wyregulować, by do każdej pętli grzewczej trafiał strumień wody o określonym natężeniu przepływu wynikającym z wymaganej mocy cieplnej. Osiąga się to przez wyrównanie zaworami regulacyjnymi oporów hydraulicznych w poszczególnych obiegach wody. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie rozdzielacza wyposażonego w zawory – wtedy całość zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Precyzyjną i łatwą do przeprowadzenia regulację umożliwiają przepływomierze (rotametry), które również mogą być zintegrowane z rozdzielaczem.

Jak ustawić temperaturę w podłogówce aby zapewnić komfort cieplny?

W ogrzewaniu podłogowym regulowana powinna być i temperatura podłogi (w celu niedopuszczenia do przekroczenia jej dopuszczalnej wartości), i temperatura powietrza (żeby zapewnić komfort cieplny osobom przebywającym w pomieszczeniach). Ograniczenie temperatury podłogi osiąga się, zachowując między rurami odstępy oraz zasilając instalację wodą o temperaturze nie wyższej niż 55 stopni C. Można to uzyskać, ustawiając odpowiednio regulator źródła ciepła – wtedy cała instalacja c.o. jest zasilana wodą o takiej temperaturze. Jest to rozwiązanie dobre, gdy w całym domu jest ogrzewanie podłogowe.

WARTO WIEDZIEĆ

Gdy wodne ogrzewanie podłogowe ma być tylko w jednym czy dwóch niewielkich pomieszczeniach, na przykład w łazienkach, nie warto stosować skomplikowanego systemu do obniżania temperatury zasilającej je wody. Niektórzy instalatorzy podłączają je szeregowo z grzejnikiem – pod podłogę trafia woda, która już się w nim schłodziła. Takie rozwiązanie jest proste i tanie, ale nie daje możliwości niezależnego sterowania temperaturą grzejnika i podłogi.

Dlatego lepiej połączyć grzejnik i ogrzewanie podłogowe równolegle i zastosować zawór ograniczający temperaturę wody powracającej z instalacji – zamykający przepływ, gdy jej temperatura przekracza nastawioną wartość. Wtedy woda stygnie, po czym zawór się otwiera. W ten sposób możliwe jest utrzymywanie temperatury podłogi na dopuszczalnym poziomie mimo zasilania instalacji wodą o wysokiej temperaturze.

Jeśli w wielu pomieszczeniach zamiast podłogówki są grzejniki, lepiej zasilać je wodą o wyższej temperaturze (wtedy będą mogły być mniejsze) i zastosować układ obniżający temperaturę w obiegu podłogówki. Dostępne są przeznaczone do tego kompaktowe zestawy do montażu w szafce na rozdzielacze – z pompą obiegową, zaworem termostatycznym sterowanym czujnikiem temperatury wody i obejściem (by-passem). Obniżenie temperatury odbywa się przez zmieszanie wody dopływającej z kotłowni z chłodniejszą wracającą z instalacji – stopień zmieszania reguluje zawór. Gdy temperatura osiągnie maksymalną dopuszczalną wartość, pompa obiegowa jest zatrzymywana – do czasu schłodzenia wody instalacja nie jest zasilana.

Regulacja temperatury ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach

Ważne jest też zastosowanie układu regulacji temperatury w pomieszczeniach, bo bez niego trudno osiągnąć niskie koszty ogrzewania, nie rezygnując z komfortu cieplnego. Jednak jedną z zalet ogrzewania podłogowego jest jego zdolność do samoregulacji. Wynika ona z niewielkiej różnicy temperatury między powietrzem w pomieszczeniu a powierzchnią grzewczą – mniej więcej 5 K (w przypadku grzejników konwekcyjnych 30-50 K). Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu ta różnica maleje i proporcjonalnie do niej zmniejsza się strumień ciepła oddawanego przez podłogę. I odwrotnie – gdy temperatura w pomieszczeniu się obniża, różnica temperatury między powierzchnią grzewczą i jej otoczeniem rośnie, więc strumień emitowanego ciepła się zwiększa.

Przeczytaj również: Układanie rur ogrzewania podłogowego i prawidłowe wykonanie wylewki

Zmiana temperatury o 1 K w przypadku ogrzewania podłogowego oznacza zmianę mocy cieplnej o mniej więcej 20% (w przypadku grzejników konwekcyjnych zaledwie o 2-3%). Niektórzy uważają, że wobec tego nie warto stosować kosztownych urządzeń regulujących temperaturę podłogi – sterowanych przez termostaty pokojowe zaworów z elektrycznymi siłownikami instalowanych w każdym obiegu ogrzewania podłogowego. Zawory te umożliwiają indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Przekłada się to nie tylko na komfort, ale także na mniejsze zapotrzebowanie na energię, bo tam, gdzie nie jest potrzebna wysoka temperatura, można ją obniżyć. Jeśli się takiego sterowania nie zastosuje, pozostaje tylko regulacja centralna – chcąc zmienić temperaturę w jednym z pomieszczeń, trzeba ją zmienić w całym domu.

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie układać rury, wykonanie wylewki, odpowietrzanie

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....