| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Sposób na ciepłą łazienkę

Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Sposób na ciepłą łazienkę

Remont łazienki to dobra okazja, żeby wymienić lub uzupełnić dotychczasowe ogrzewanie, które nie zapewnia odpowiedniej temperatury. Warto wówczas pomyśleć o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. To prosty sposób na dogrzanie łazienki. Do wyboru jest ogrzewanie wodne lub elektryczne. Sprawdź, jak się je układa. Z jakich materiałów wykonuje?

Zgodnie z przepisami w łazience powinno być o cztery stopnie cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach. Nie ma w tym przesady – przyjemniej jest wyjść spod prysznica do ciepłej przestrzeni. Wyższa temperatura w łazience sprzyja również szybszemu wysychaniu wilgotnych ręczników, ścian i podłogi.

Dodatkowe ogrzewanie w łazience – podgrzewana podłoga 

W łazience o powierzchni nie większej niż 20 mkw., z grzejnikiem podłączonym w systemie rozdzielaczowym, można zrobić dodatkowe ogrzewanie – wodne podłogowe zasilane z istniejącego systemu centralnego ogrzewania.

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

W podłodze trzeba ułożyć rurę tworzącą pętlę ogrzewania i jeden jej koniec podłączyć do rury zasilającej grzejnik, drugi – do powrotnej z grzejnika, a na powrocie pętli zainstalować specjalny zawór RTL z prądem w łazience ograniczający temperaturę wody. Rozstaw rur i w konsekwencji także temperatura podłogi będą dość przypadkowe, ale dzięki zaworowi nie przekroczą dopuszczalnej wartości (dla podłogi w łazience to 33°C).

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience trzeba sprawdzić, czy możliwe jest podniesienie poziomu podłogi o grubość płyty grzejnej. Minimalna, uzyskana dzięki wykorzystaniu specjalnego systemu z rurą o średnicy 9,9 mm mocowaną do maty o grubości 12 mm, wynosi 1,5 cm.

Taki sposób podgrzewania podłogi zapewni oczekiwany komfort, ale tylko wtedy, kiedy będzie działało centralne ogrzewanie. Gdy na dworze zrobi się już na tyle ciepło, że kocioł się wyłączy, wodna podłogówka także przestanie działać.

Elektryczne podgrzewanie podłogi

Tymczasem od wiosny do jesieni, wychodząc spod prysznica, też chciałoby się stawać bosymi stopami na ciepłej podłodze. Taką możliwość daje elektryczne podgrzewanie podłogi, ponieważ działa niezależnie od wodnego systemu centralnego ogrzewania. Jest łatwiejsze do wykonania i tańsze od wodnego, ale jego eksploatacja – ze względu na stosunkowo wysokie ceny energii elektrycznej – kosztuje więcej.

WAŻNE

Ostrożnie z prądem w łazience

W łazienkach, ze względu na podwyższoną wilgotność, instalowane urządzenia elektryczne muszą spełniać ostrzejsze wymagania odnośnie do zabezpieczenia i wolno je montować tylko w określonych strefach. Łazienkę dzieli się umownie na trzy strefy: 0, 1 i 2 (strefa 0 to wnętrze wanny lub brodzika, 1. – przestrzeń wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika do wysokości 2,25 m, 2. – do 0,6 m od granicy strefy 1. do wysokości 2,25 m).

  • w strefie 0 można używać wyłącznie urządzeń na napięcie do 12 V (źródło zasilania musi być poza tą strefą) i w obudowie o stopniu ochrony IPX7 (na przykład golarki),
  • w 1. strefie mogą być instalowane elektryczne podgrzewacze wody o stopniu ochrony minimum IPX5,
  • w 2. strefie – elektryczne podgrzewacze wody i oprawy oświetleniowe w obudowie II klasy ochronności (symbol podwójnego kwadratu umieszczony na zewnątrz i wewnątrz obudowy) i o stopniu ochrony co najmniej IPX4.

Gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne można instalować w odległości minimum 60 cm od krawędzi wanny lub drzwi kabiny natryskowej, czyli poza strefą 2.

Układanie elektrycznych mat i kabli

Najłatwiej ułożyć matę, czyli siatkę z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem grzejnym. Można to zrobić nawet samodzielnie, ale podłączenie do instalacji 230 V powinno się zlecić elektrykowi z uprawnieniami.

Maty mają grubość 2,5 mm i mieszczą się w warstwie zaprawy klejowej używanej do przyklejania terakoty, więc nie podnoszą w istotny sposób poziomu podłogi. Jeżeli nie chcesz usuwać starej posadzki, możesz maty ułożyć na niej i przykryć nową terakotą. Dostępne są maty o mocy 100, 120, 150 lub 160 W/m2. Kable są trochę grubsze od mat (mają 3-7 mm) i nie tak łatwe do ułożenia, zwłaszcza dla laika.

Elementów grzejnych (mat, kabli) nie układa się pod stałą zabudową – wanną, sedesem czy kabiną prysznicową.

Działanie systemów elektrycznych

Systemy elektryczne działają natychmiast po uruchomieniu, szybko się nagrzewają do żądanej temperatury i są niezależne od centralnego ogrzewania. Działaniem ogrzewania podłogowego steruje termoregulator współpracujący z czujnikiem temperatury.

Przeczytaj dodatkowo:
W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...

Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym...

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.