| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Ogrzewanie podłogowe tylko w jednym pomieszczeniu? Ekspert wyjaśnia

Ogrzewanie podłogowe tylko w jednym pomieszczeniu? Ekspert wyjaśnia

Hitem ostatnich sezonów w budownictwie jednorodzinnym jest ogrzewanie podłogowe. Coś, przed czym jeszcze nie tak dawno każdy uciekał, teraz stosuje się powszechnie. Ekspert wyjaśnia, czy i jak można montować ogrzewanie podłogowe w pojedynczych pomieszczeniach.

Kiedyś odstraszały wysokie koszty i trudności montażowe. Obecnie na rynku dostępne są kompletne i całościowe rozwiązania techniczne, coraz więcej ekip monterskich specjalizuje się w montażu ogrzewania podłogowego (bo taka jest potrzeba rynku), coraz więcej producentów ma w swojej ofercie elementy potrzebne do jego wykonania.

Kiedy warto montować ogrzewanie podłogowe?

W naturalny sposób pojawia się zdrowa rywalizacja i potrzeba konkurencji cenowej. Temat opłacalności montażu ogrzewania podłogowego też schodzi na dalszy plan. Coraz powszechniejsze używanie kotłów niskotemperaturowych (kondensacyjnych) lub pomp ciepła w naturalny sposób pociąga za sobą konieczność stosowania grzejników niskotemperaturowych – a więc też „oszczędnych”. Mogą to być w dalszym ciągu zwykłe grzejniki płytowe – ale niskie parametry czynnika grzewczego powodują, że ich powierzchnie stają się coraz większe i niezbyt estetycznie wyglądają na ścianach. Lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach okazuje się ogrzewanie podłogowe niewidoczne dla oka. Mimo że temperatura w tego rodzaju ogrzewaniu jest obniżona, to odczuwalna dla człowieka w pomieszczeniu jest w dalszym ciągu taka sama, a ilość energii potrzebna do jej utrzymania jest mniejsza.

Projekt ogrzewania podłogowego przed położeniem posadzki!

Ogrzewanie podłogowe, aby dobrze funkcjonowało, powinno być przewidziane już na etapie projektu architektonicznego. Chodzi o uwzględnienie w warstwach podłogowych zwiększonej izolacji cieplnej. Jest ona wymagana do zredukowania strat ciepła do gruntu lub do pomieszczeń znajdujących się piętro niżej. Ważne jest określenie, czy podłoga będzie wykończona na przykład drewnem, czy terakotą – wierzchnia warstwa wpływa na wydajność zastosowanego ogrzewania podłogowego. Idealnie byłoby mieć przynajmniej wstępny projekt wnętrz – tak, aby ogrzewania podłogowego nie układać w zabudowanych szafach, pod brodzikami czy pod kominkami. Wydawałoby się, że posiadanie go to ekstrawagancja, ale i tak będziemy go potrzebowali na etapie projektu elektrycznego (miejsca gniazd, wyłączników, kinkietów itp.) i na etapie wykończenia łazienek.

Kiedy ogrzewanie mieszane, czyli podłogówka i grzejniki w jednej instalacji

Kiedy cały budynek jest ogrzewany w systemie podłogowym, odpowiednie parametry wody grzewczej wytwarzane są w kotle i taki czynnik zasila całą instalację centralnego ogrzewania. W przypadku ogrzewania mieszanego (grzejniki płytowe i ogrzewanie podłogowe), w celu uniknięcia wspomnianych wyżej dużych powierzchni grzejników płytowych, kocioł zasila w wodę grzewczą dwa obiegi. Jeden obieg o wyższej temperaturze zasilającej jest przeznaczony do grzejników płytowych, drugi obieg – o parametrach niższych – do ogrzewania podłogowego. Obniżenie parametrów wody grzewczej następuje w wyniku zmieszania wody zasilającej z powrotną na tak zwanym mieszaczu. Mieszacz może być usytuowany w kotłowni. Tak postępujemy, gdy udział ogrzewania podłogowego w całości ogrzewania jest znaczny. Jeśli powierzchnia przeznaczona pod to ogrzewanie jest mniejsza (do 35 m2), można zastosować zmieszanie pompowe w szafkach rozdzielczych mieszkaniowych.

Ogrzewanie podłogowe podłączone do grzejnika?

A co zrobić z pojedynczymi niewielkimi pomieszczeniami – zwykle łazienkami lub WC? Można połączyć podłogówkę z grzejnikiem podstawowym w tym pomieszczeniu. W łazienkach i WC jest to zwykle grzejnik drabinkowy. Przy takim rozwiązaniu ważne jest zastosowanie zaworów „pilnujących”, by układ nie przekroczył dopuszczalnej temperatury przewidzianej dla ogrzewania podłogowego. Kiedyś montowano zawory regulujące, które w chwili przekroczenia zadanej temperatury odcinały i grzejnik drabinkowy (płytowy), i pętlę ogrzewania podłogowego. Było to zabezpieczenie skuteczne, ale czasem mogło doprowadzać do wychłodzenia łazienki. Obecnie preferuje się rozwiązania polegające na szeregowym włączeniu obu grzejników. Przekroczenie progu temperaturowego w ogrzewaniu podłogowym powoduje chwilowe odcięcie tylko tego obiegu, a grzejnik drabinkowy (płytowy) działa dalej bez zakłóceń.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak...

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....