| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Elektryczne ogrzewanie podłogowe - przewody i maty grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - przewody i maty grzejne

Elektryczne przewody i maty grzejne są znane przede wszystkim z tego, że mogą podgrzewać podłogę, ale ich zastosowań jest więcej. Do czego oprócz elektrycznego ogrzewania podłogowego mogą służyć? Na co zwrócić uwagę, jak wybierać kable i maty grzewcze?

Mimo tego, że montaż ogrzewania podłogowego wydaje się bardziej kłopotliwy niż grzejników wieszanych na ścianach, to do takiej inwestycji skłaniają istotne zalety podłogówki: brak widocznych elementów grzejnych, równomierny i komfortowy rozkład temperatury w pomieszczeniu (cieplej w nogi, chłodniej w głowę), niska temperatura powierzchni grzejnej i przekazywanie ciepła głównie przez promieniowanie, które odbieramy jako przyjemniejsze niż konwekcja (ruch powietrza wynikający z różnicy temperatury).

Przewody grzejne najczęściej się kupuje, by wykonać z nich ogrzewanie podłogowe, można je jednak wykorzystać także do zabezpieczenia przed zamarzaniem podjazdów, chodników, schodów, rynien i rur z wodą lub do automatycznego odśnieżania dachów.

Jak dopasować przewód grzejny?

Im mniejsza moc jednostkowa przewodu grzejnego, tym mniejszy rozstaw trzeba zastosować podczas jego układania, by osiągnąć zakładaną moc na metr kwadratowy powierzchni grzewczej – czyli przewody o mniejszej mocy muszą być dłuższe.

Odstępy między przewodami (rozstaw) powinny być takie, by osiągnąć równomierny rozkład temperatury na powierzchni – nie powinny przekraczać 20 cm. Ale nie mogą być też zbyt małe, by nie dochodziło do przegrzewania posadzki (i żeby nie trzeba było kupować długich przewodów) – zależą od materiału posadzki.

Wybór przewodu należy poprzedzić obliczeniami. Jeśli ma służyć do ogrzewania pokoju mieszkalnego o powierzchni 10 mkw., w którym zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi 80 W/m2, to powinniśmy szukać przewodu o mocy zbliżonej do 800 W, o mocy jednostkowej z zakresu 10-17 W/m.

Nie zawsze udaje się znaleźć przewód grzewczy o mocy dokładnie takiej, jakiej potrzebujemy. Może to być na przykład nie 800, tylko 900 W – nie stanowi to problemu. Wówczas długość przewodu o mocy 10 W/m wynosi 90 m. Trzeba ustalić, z jakim rozstawem go układać, by znalazł się na całej powierzchni, która ma być ogrzewana, przy okazji sprawdzając, czy uda się go ułożyć z odstępami mieszczącymi się w dopuszczalnym zakresie (dla parkietu 10-20 cm). Orientacyjnie można to zrobić, dzieląc powierzchnię przez długość przewodu: 10/90 = 0,11 m. Otrzymany rozstaw jest nieco większy od minimalnego – przewód jest odpowiedni. Zamiast niego możemy też zastosować przewód o mocy 17 W/m o długości 54 m (moc całkowita 915 W). Wówczas rozstaw wynosiłby 10/54 = 0,185 m i również byłby prawidłowy.

Gdzie nie układać przewodów grzewczych?

Przewodu grzejnego nie należy układać pod szafami bez nóżek czy materacem leżącym bezpośrednio na podłodze, bo utrudniają one odprowadzanie z niej ciepła – może to doprowadzić do przegrzewania przewodu i jego uszkodzenia. Trzeba to uwzględnić podczas jego dobierania.

Kiedy maty grzewcze?

Maty grzejne to najczęściej siatki z włókna szklanego z zamocowanymi do nich w trwały sposób przewodami grzejnymi. Ułatwia to montaż systemu (maty grzewcze mogą być samoprzylepne), nie trzeba się martwić o zachowanie prawidłowego rozstawu przewodów, bo jest on już ustalony przez producenta. Pozostaje tylko wybór maty o określonej mocy grzewczej (od 100 do 200 W/m2) i długości. Szerokość to na ogół 0,5 m.

Przewody grzejne zamocowane do maty mają małą średnicę (2,5 mm), dlatego jest to rozwiązanie polecane szczególnie do zastosowania w trakcie remontu – można ułożyć matę na starej posadzce bez znacznego podniesienia poziomunowej. Podłożem może być drewno, płyty g-k, wiórowe, terakota i oczywiście beton.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak płacić mniej za elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Zakłady energetyczne oferują możliwość korzystania z energii elektrycznej w taryfach dwustrefowych. Wówczas za tę pobieraną w nocy i przez krótkiczas w ciągu dnia oraz w dni wolne od pracy płaci się o ponad 1/3 mniej niż w taryfie całodobowej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe można wykonać tak, by grzało przez całą dobę, ale było zasilane jedynie w czasie obowiązywania tańszej taryfy.

Do takiego działania potrzebna jest zdolność akumulacji ciepła. Osiąga się ją, umieszczając przewody grzewcze w grubszej od standardowej warstwie betonu – o grubości 7-15 cm. Układa się je tak, by osiągana moc na 1 m2 podłogi była co najmniej o 30% większa niż w zwykłym systemie. Jest to konieczne do tego, by w stosunkowo krótkim czasie dostarczyły do betonowej masy akumulacyjnej energię w ilości umożliwiającej zapewnienie wymaganej w pomieszczeniu temperatury przez kilka godzin po odłączeniu zasilania. Do sterowania takimi systemami wykorzystuje się regulatory z zegarem, czujnikiem tak zwanego ciepła resztkowego i czujnikiem temperatury na zewnątrz – optymalizujące przepływ energii tak, aby temperatura w pomieszczeniu osiągnęła żądaną wartość podczas obowiązywania tańszej taryfy i utrzymywała się na wymaganym poziomie w czasie, gdy prąd jest droższy.

Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Buduj i licz. Co jest droższe – instalacja z...

Czy ogrzewanie podłogowe jest droższe od takiego ze zwykłymi grzejnikami? Jeśli tak, to o ile? Sprawdzamy to...

Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...