Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Ogrzewanie podłogowe. Prawidłowo wykonany podkład pod podłogówkę

Ogrzewanie podłogowe. Prawidłowo wykonany podkład pod podłogówkę

Podłogówka to wygodne i coraz częściej stosowane rozwiązanie ogrzewania domu. Ale żeby ogrzewanie podłogowe prawidłowo działało, oprócz dobrze zainstalowanej instalacji grzejnej musi mieć odpowiednio przygotowany podkład.

Etapy wykonania podkładu

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić stan podłoża – powinno być mocne i trwałe, a także czyste i suche. Jeśli beton ułożony na stropie ma nierówną powierzchnię lub jest popękany, trzeba go ustabilizować, usuwając luźne fragmenty, i wygładzić warstwą zaprawy wyrównawczej. Wystające kawałki betonu oraz zanieczyszczenia należy zeszlifować.

W podłodze na gruncie na chudym betonie układa się szczelną izolację przeciwwilgociową. Można ją zrobić z folii polietylenowej o grubości 0,2 mm, papy podkładowej lub masy bitumicznej (bez rozpuszczalników organicznych, jeśli chcemy na niej rozłożyć płyty styropianu, bo go zniszczą). Folię lub papę należy ułożyć z zakładem co najmniej 10 cm, a jeżeli nie będzie zakładu, poszczególne pasy trzeba dokładnie skleić. Masa bitumiczna musi być dokładnie rozprowadzona po całej powierzchni chudziaka, aby powstała jednorodna powłoka. Warstwa izolacyjna powinna być przedłużona na ściany, tak żeby pokrywała kilka centymetrów więcej niż przewidziana grubość izolacji termicznej. W podłodze na stropie parteru najczęściej układa się folię polietylenową pełniącą funkcję warstwy oddzielającej (poślizgowej) pod izolacją, która tu może być znacznie cieńsza niż na parterze.

Od podłoża podkład oddziela izolacja termiczna. Ale zanim się ją zacznie układać, trzeba zadbać o to, aby beton był oddzielony od ścian. W tym celu wykonuje się dylatacje obwodowe – wzdłuż wszystkich ścian i elementów pionowych (na przykład słupów, kominów) mocuje się piankę dylatacyjną. Jest to pianka polietylenowa w taśmie o szerokości 10 cm i grubości 5 mm. Dobrze jest ją przybić gwoździami lub przykleić, żeby nie opadła podczas układania betonu.

Ekran pod podkładem - izolacja termiczna

Izoalcja termiczna jest wykonywana z styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, wełny mineralnej lub płyt poliuretanowych. Muszą to być materiały przeznaczone do zastosowań podłogowych – odpowiednio gęste i odporne na obciążenia. Grubość warstwy izolacyjnej powinna być obliczona przez projektanta. W podłodze na gruncie ma ona zwykle 8-10 cm. Na stropie nad parterem wystarczą 3-4 cm. Może ją stanowić jedna warstwa płyt ułożonych na mijankę, najlepiej z frezowanymi brzegami pozwalającymi robić zakład zapobiegający powstawaniu mostków termicznych. Ale można też położyć kilka warstw płyt. Jest to wygodne, zwłaszcza gdy musimy otulić izolacją poziome przewody instalacji wodnej lub kanalizacyjnej przebiegające w warstwach podłogi. Płyty należy układać z przesunięciem, tak żeby nie powstały pionowe szczeliny na całą grubość izolacji, które będą mostkami termicznymi. Powinny tworzyć zwartą i płaską powierzchnię, na której będzie można rozprowadzić przewody instalacji grzewczej.

 

Montaż instalacji grzewczej

Rury formuje się w pętle grzewcze, które mają kształt spirali lub meandrów. Na spirale zużywa się więcej przewodów i ich ułożenie jest dość pracochłonne, ale zapewnia równomierne działanie instalacji. Meandry wymagają mniej rur, układa się je szybko, ale grzeją lepiej na początku niż na końcu obiegu. Tak układa się przewody, gdy chcemy zróżnicować intensywność grzania w określonych częściach pomieszczenia.

Odstępy między rurami w pętli wynoszą 10-30 cm. Na 1 m2 układa się średnio 5-6 m rury grzewczej. Pojedyncza pętla nie powinna być dłuższa niż 150 m, bo mogą wystąpić zbyt duże straty ciśnienia. Przewodów nie układa się pod stałą zabudową, na przykład szafkami w kuchni, wanną czy brodzikiem w łazience.

Ważne: przewodów nie układa się pod stałą zabudową, na przykład szafkami w kuchni, wanną czy brodzikiem w łazience.

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie mogą być stosowane oprócz ogrzewania podłogowego?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja centralnego ogrzewania, ciepłej i...

Budując dom, każdy z nas, przed wykonaniem instalacji grzewczych i sanitarnych stoi przed dylematem, na jaki...

Regulacja temperatury w instalacji wodnego...

Po zakończeniu montażu podłogówki przychodzi czas na poprawne ustawienie jej parametrów. Na co...

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu – więcej...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może mieć postać kabli lub mat grzejnych zasilanych z sieci...

Jak połączyć ogrzewanie podłogowe i grzejnik w...

Nowoczesna technologia pozwala na połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem łazienkowym. Wbrew pozorom...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.