| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Kable grzewcze w instalacji ogrzewania podłogowego - poradnik

Kable grzewcze w instalacji ogrzewania podłogowego - poradnik

Ogrzewanie podłogowe wykonane z elektrycznych przewodów grzejnych powinno być dobrze zaprojektowane -  kable grzejne muszą zostać dobrane i rozplanowane indywidualnie dla każdego domu. Ponadto, ich montaż powinniśmy zlecić przeszkolonemu i uprawnionemu instalatorowi.

Elektryczne przewody grzejne powinny być dobrane i rozplanowane indywidualnie dla każdego domu przez projektanta. Bardzo ważne jest, by już na tym etapie precyzyjnie określić powierzchnię pod ogrzewanie podłogowe, czyli zdecydować, ile miejsca w pomieszczeniach zajmie stała zabudowa oraz meble posadowione bezpośrednio na posadzce.

Wykonanie instalacji również powinno się powierzyć fachowcom. Wielu producentów proponuje bowiem dziesięć lat gwarancji na przewody grzejne, ale pod warunkiem że będą zamontowane przez przeszkolonego i uprawnionego instalatora. Trwałość poprawnie wykonanej instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego ocenia się natomiast aż na 50 lat.

PAMIĘTAJ

Podłoga z kablami grzewczymi ze względu na warstwę betonu (zwykle 3-5 cm), w której się je zatapia, stanowi dodatkowe obciążenie stropu. Dlatego też o planowanym ogrzewaniu trzeba poinformować konstruktora, który projektując budynek, uwzględni w obliczeniach zwiększony ciężar stropów. W domach już istniejących zwykle z tego powodu lepiej jest zastosować maty grzejne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: ELEKTRA

Jak zaplanować w domu ogrzewanie podłogowe - elektryczne kable grzejne

Autor: ELEKTRA

jak zaplanowacJak zaplanować w domu ogrzewanie podłogowe - elektryczne kable grzejne

Montaż elektrycznych kabli grzewczych

W instalacji ogrzewania podłogowego kable grzejne układa się je na warstwie izolacji termicznej, styropianu lub wełny mineralnej przykrytej folią ochronną i cienką warstwą masy betonowej. Folia zabezpiecza izolację przed wnikaniem wilgoci z zaprawy, ale nie zawsze jest konieczna. Jeżeli kable są układane w wilgotnych pomieszczeniach – łazienki, kuchnie – izolację przeciwwilgociową należy umieścić tuż pod posadzką.

Grubość warstwy izolacji termicznej zależy od podłoża i charakteru pomieszczeń znajdujących się poniżej:

  • cienką warstwę (3-5 cm) układa się w podłogach nad pomieszczeniami ogrzewanymi;
  • grubszą (7-10 cm) – w podłogach nad piwnicami lub innymi nieogrzewanymi pomieszczeniami;
  • najgrubszej izolacji (ponad 10 cm) wymagają podłogi na gruncie, stropy z wentylowaną przestrzenią podpodłogową, stropy nad wykuszem czy loggią.

Ważny jest również rodzaj wykończenia podłogi – im lepszym izolatorem ciepła będzie posadzka, tym grubszą warstwę izolacji trzeba ułożyć. Przewody grzejne upina się na taśmie lub siatce montażowej w odpowiednich odległościach, a następnie pokrywa warstwą zaprawy betonowej z dodatkiem plastyfikatora albo warstwą jastrychu gipsowego czy cementowego.

W instalacjach ogrzewania podłogowego układanych w drewnianych podłogach na legarach kable grzewcze układa się bezpośrednio na izolacji termicznej i nie przykrywa warstwą zaprawy. Pomiędzy elementami grzejnymi a drewnianą posadzką powinna być pozostawiona pusta przestrzeń około – 3-5 cm.

Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu – więcej...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może mieć postać kabli lub mat grzejnych zasilanych z sieci...

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

Regulacja temperatury w instalacji wodnego...

Po zakończeniu montażu podłogówki przychodzi czas na poprawne ustawienie jej parametrów. Na co...