| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Kable grzewcze czy maty grzejne - jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Kable grzewcze czy maty grzejne - jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Kable grzewcze czy maty grzejne? Takie pytanie musi paść na wstępie podejmowania decyzji o instalacji ogrzewania podłogowego. To zaś jest niezwykle wygodne - bez grubych dywanów, po których można chodzić boso bez obawy przeziębienia, ściany bez grzejników. Zobacz, czym różnią się kable grzewcze od mat grzewczych.

Przyzwyczailiśmy się, że w domu musi być instalacja centralnego ogrzewania: kocioł, rury i grzejniki. Niektórzy decydują się jednak zerwać z tradycją i zastosować elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe. 

Co grzeje?

Aby podłoga grzała, trzeba w niej ułożyć kable grzewcze, maty grzejne lub folie grzejne. Gdy przez ich elementy oporowe przepływa prąd, nagrzewają się i wydzielają ciepło, które jest następnie przekazywane przez podłogę do pomieszczenia. 

Autor: ELEKTRA

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kable grzewcze - charakterystyka działania

Są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Kabel grzejny składa się z czterech warstw:

  • drutu oporowego zwanego też żyłą grzejną (specjalny stop metali);
  • izolacji (z tworzywa sztucznego);
  • ekranu (najczęściej miedzianego), który stanowi nie tylko zabezpieczenie przeciwporażeniowe, ale też eliminuje pole elektryczne;
  • osłony (najczęściej PVC).

Kable grzewcze mogą być jedno- lub dwużyłowe. Kable jednożyłowe mają jeden przewód (żyłę), którym płynie prąd. Aby przepływ prądu był możliwy, trzeba zamknąć obwód elektryczny, czyli tak ułożyć kabel, żeby połączyć jego koniec z początkiem. Dlatego też o tych kablach mówi się, że są zasilane dwustronnie.
W kablu dwużyłowym są dwie żyły obok siebie: grzejna i powrotna. Końce żył z jednej strony kabla są fabrycznie zwarte, a z drugiej – przyłączone do napięcia zasilającego (zazwyczaj przez wyłącznik termostatu). Kable dwużyłowe są więc zasilane tylko jednostronnie. 


Budowa kabla, a więc i sposób zasilania ma istotny wpływ na powstawanie pól magnetycznych. Dlatego niektórzy producenci zalecają w pomieszczeniach, gdzie stale przebywają ludzie, stosować kable dwużyłowe, wytwarzające znikome pole. Inni uważają, że można stosować zarówno jedne, jak i drugie. Niestety tego problemu nie rozstrzygają nawet opinie ekspertów.
Kable są sprzedawane w zestawach kilku-, kilkunasto- i kilkudzięsięciometrowych. Zestawy mają określoną moc cieplną, która zależy od mocy jednostkowej kabla i jego długości w zestawie. Im krótszy zestaw, tym droższy jest po przeliczeniu metr kabla.
Od zapotrzebowania na moc cieplną w danym pomieszczeniu zależeć będzie wielkość odstępów między kablami  układanymi w instalacji ogrzewania podłogowego (jest to ściśle określone w instrukcji montażu). Zazwyczaj odstępy nie powinny być mniejsze niż 50 mm.

Maty grzewcze i folie grzejne

Są to maty z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem – przewodem grzejnym. W klasycznych matach grzejnych stosuje się przewody jednożyłowe. Grubość maty nie przekracza 3 mm. Od niedawna niektórzy producenci proponują też maty grzewcze z przewodami dwużyłowymi. Mata jest wtedy grubsza.
Maty kupuje się w zestawach o różnej powierzchni i mocy grzejnej. Podobnie jak w kablach, im mniejszy zestaw, tym droższy jest metr kwadratowy maty.

Folie grzejne z kolei wykonane są z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Grubość folii wynosi około 0,2 mm. Folie kupuje się w zestawach, składających się z modułów grzewczych. Uszkodzenie jednego modułu nie zakłóca pracy zestawu. Folię można przycinać na żądaną długość. Przyciętą część należy zaizolować specjalną taśmą. Maty i folie grzejne są droższe od kabli, dlatego są rzadziej stosowane.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Regulacja temperatury w instalacji wodnego...

Po zakończeniu montażu podłogówki przychodzi czas na poprawne ustawienie jej parametrów. Na co...

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...