| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Kable grzewcze czy maty grzejne - jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Kable grzewcze czy maty grzejne - jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Kable grzewcze czy maty grzejne? Takie pytanie musi paść na wstępie podejmowania decyzji o instalacji ogrzewania podłogowego. To zaś jest niezwykle wygodne - bez grubych dywanów, po których można chodzić boso bez obawy przeziębienia, ściany bez grzejników. Zobacz, czym różnią się kable grzewcze od mat grzewczych.

Przyzwyczailiśmy się, że w domu musi być instalacja centralnego ogrzewania: kocioł, rury i grzejniki. Niektórzy decydują się jednak zerwać z tradycją i zastosować elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe. 

Co grzeje?

Aby podłoga grzała, trzeba w niej ułożyć kable grzewcze, maty grzejne lub folie grzejne. Gdy przez ich elementy oporowe przepływa prąd, nagrzewają się i wydzielają ciepło, które jest następnie przekazywane przez podłogę do pomieszczenia. 

Autor: ELEKTRA

Kable grzewcze - charakterystyka działania

Są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Kabel grzejny składa się z czterech warstw:

  • drutu oporowego zwanego też żyłą grzejną (specjalny stop metali);
  • izolacji (z tworzywa sztucznego);
  • ekranu (najczęściej miedzianego), który stanowi nie tylko zabezpieczenie przeciwporażeniowe, ale też eliminuje pole elektryczne;
  • osłony (najczęściej PVC).

Kable grzewcze mogą być jedno- lub dwużyłowe. Kable jednożyłowe mają jeden przewód (żyłę), którym płynie prąd. Aby przepływ prądu był możliwy, trzeba zamknąć obwód elektryczny, czyli tak ułożyć kabel, żeby połączyć jego koniec z początkiem. Dlatego też o tych kablach mówi się, że są zasilane dwustronnie.
W kablu dwużyłowym są dwie żyły obok siebie: grzejna i powrotna. Końce żył z jednej strony kabla są fabrycznie zwarte, a z drugiej – przyłączone do napięcia zasilającego (zazwyczaj przez wyłącznik termostatu). Kable dwużyłowe są więc zasilane tylko jednostronnie. 


Budowa kabla, a więc i sposób zasilania ma istotny wpływ na powstawanie pól magnetycznych. Dlatego niektórzy producenci zalecają w pomieszczeniach, gdzie stale przebywają ludzie, stosować kable dwużyłowe, wytwarzające znikome pole. Inni uważają, że można stosować zarówno jedne, jak i drugie. Niestety tego problemu nie rozstrzygają nawet opinie ekspertów.
Kable są sprzedawane w zestawach kilku-, kilkunasto- i kilkudzięsięciometrowych. Zestawy mają określoną moc cieplną, która zależy od mocy jednostkowej kabla i jego długości w zestawie. Im krótszy zestaw, tym droższy jest po przeliczeniu metr kabla.
Od zapotrzebowania na moc cieplną w danym pomieszczeniu zależeć będzie wielkość odstępów między kablami  układanymi w instalacji ogrzewania podłogowego (jest to ściśle określone w instrukcji montażu). Zazwyczaj odstępy nie powinny być mniejsze niż 50 mm.

Maty grzewcze i folie grzejne

Są to maty z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem – przewodem grzejnym. W klasycznych matach grzejnych stosuje się przewody jednożyłowe. Grubość maty nie przekracza 3 mm. Od niedawna niektórzy producenci proponują też maty grzewcze z przewodami dwużyłowymi. Mata jest wtedy grubsza.
Maty kupuje się w zestawach o różnej powierzchni i mocy grzejnej. Podobnie jak w kablach, im mniejszy zestaw, tym droższy jest metr kwadratowy maty.

Folie grzejne z kolei wykonane są z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Grubość folii wynosi około 0,2 mm. Folie kupuje się w zestawach, składających się z modułów grzewczych. Uszkodzenie jednego modułu nie zakłóca pracy zestawu. Folię można przycinać na żądaną długość. Przyciętą część należy zaizolować specjalną taśmą. Maty i folie grzejne są droższe od kabli, dlatego są rzadziej stosowane.

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak montować?

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kable grzewcze w instalacji ogrzewania...

Ogrzewanie podłogowe wykonane z elektrycznych przewodów grzejnych powinno być dobrze zaprojektowane...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.