| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy elektryczne?

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje przed dylematem: jaki system ogrzewania podłogowego wybrać - wodne ogrzewanie podłogowe czy elektryczne ogrzewanie podłogowe. Postaramy się pomóc w podjęciu tej niełatwej decyzji.

Ogrzewanie podłogowe wodne to sieć rur zatopionych w warstwie betonu pokrywającego podłogę, którymi przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Ogrzewanie podłogowe elektryczne – to kable z zaizolowanego drutu oporowego albo cieńsze i łatwiejsze do zamontowania maty z przymocowanym do nich kablem lub folie z drutem aluminiowym.

Na jaki rodzaj ogrzewania podłogowego się zdecydować?

Jak zawsze przy wyborze sposobu ogrzewania domu najważniejsze będą koszty. Instalacja podłogowego ogrzewania elektrycznego jest kilkakrotnie tańsza od wodnego ogrzewania podłogowego.

Kable grzejne i uchwyty do ich mocowania, maty grzejne lub folie grzejne to praktycznie cały system, który uzupełnia jedynie sterownik. Na wysoki koszt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego wpływ ma nie tylko cena rur i rozdzielaczy, ale przede wszystkim wyposażenia kotłowni. W przypadku kotłów na gaz, olej i paliwo stałe trzeba pamiętać, że potrzebują one komina oraz instalacji wentylacyjnej, za które też trzeba sporo zapłacić. Jeśli chcemy się ogrzewać gazem, musimy jeszcze załatwić formalności związane z wykonaniem przyłącza lub instalacji zbiornikowej (jeśli ma to być gaz płynny) – to także kosztuje. Najdroższa jest instalacja pompy ciepła, ale rekompensuje to niski koszt jej eksploatacji. Pompa ciepła czerpie ciepło z gruntu, wody lub powietrza, a więc do ogrzewania domu wykorzystuje darmową energię. Jedynie do napędu pompy potrzebna jest energia konwencjonalna (elektryczna), za którą trzeba płacić. Jednak pompa ciepła zużywa jej dwu-czterokrotnie mniej niż instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Wysoki koszt eksploatacji to z pewnością największa wada elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jego ważną zaletą jest na pewno to, że nie zajmuje miejsca w domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: PURMO

Ogrzewanie podłogowe wodne

Autor: LUXBUD

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe wodne Orzewanie podłogowe elektryczne
 • komfortowe;
 • trwałe;
 • nie zajmuje powierzchni użytkowej;
 • koszty jego eksploatacji są nieco niższe niż systemów grzewczych z grzejnikami ściennymi;
 • może współpracować z tanimi w eksploatacji i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, na przykład pompą ciepła;
 • ze względu na zwiększoną grubość i ciężar podłogi trzeba je przewidzieć w projekcie budynku;
 • jego instalacja jest droga;
 • w razie awarii istnieje ryzyko zalania domu wodą.
 • komfortowe;
 • trwałe;
 • nie zajmuje miejsca w domu;
 • ma prostą i tanią instalację;
 • bardzo łatwo się nim steruje, zarówno ręcznie, jak i automatycznie; ze względu na dostępność energii elektrycznej nadaje się do niemal każdego domu;
 • można je stosować na już istniejących posadzkach;
 • nie ma ryzyka zamarznięcia instalacji ani wycieku wody;
 • z powodu wysokiego kosztu energii elektrycznej jego eksploatacja jest droga.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest też lepszym rozwiązaniem, gdy dom jest zamieszkiwany okresowo. Jeśli odwiedzamy go na przykład tylko w weekendy, to nie ma sensu ogrzewanie go przez cały tydzień. W przypadku zastosowania instalacji wodnego ogrzewania podłogowego byłoby to konieczne ze względu na ryzyko zamarznięcia wody w rurach, co zwykle prowadzi do pęknięcia instalacji i zalania domu. Wprawdzie wystarczy utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury na poziomie jedynie 5°C, ale i tak nie jest to działanie ekonomiczne. Poza tym w domu, do którego przez wiele dni nikt nie zagląda, można przeoczyć awarię i unieruchomienie urządzenia grzewczego. Jeśli nie będzie działało przez kilka dni, to zalanie domu wodą z pękniętej rury jest bardzo prawdopodobne. W takiej sytuacji ogrzewanie elektryczne podłogowe na pewno jest rozwiązaniem bezpieczniejszym, a ze względu na możliwość całkowitego wyłączania go na czas, kiedy nikogo nie ma w domu, także stosunkowo tanim w eksploatacji.

Elektryczne kable grzejne lub maty grzejne są też dobrym rozwiązaniem, gdy zasadniczy system grzewczy jest zasilany przez kocioł na paliwo stałe lub kominek z płaszczem wodnym. Jeżeli wszyscy domownicy muszą na cały dzień wychodzić z domu, to nie ma komu uzupełniać paliwa w tych urządzeniach. Może się wtedy zdarzyć, że w niesprzyjających warunkach po kilku godzinach dom ulegnie znacznemu wychłodzeniu, a wtedy rury z wodą znajdą się w niebezpieczeństwie – mogą zamarznąć i pęknąć. Jeśli w domu będzie zainstalowane elektryczne ogrzewanie podłogowe, to do takiej sytuacji dojść nie powinno. Wystarczy, by znalazło się ono w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, przedpokój, ewentualnie salon, czyli tam, gdzie zwykle na podłodze jest ułożona terakota. Oprócz bezpieczeństwa zapewni ono także komfort – terakota będzie ciepła.

Kiedy lepsze będzie podłogowe ogrzewanie wodne?

Wodne ogrzewanie podłogowe na pewno warto zainstalować, gdy dom jest zamieszkiwany stale, a źródłem ciepła jest kocioł gazowy lub pompa ciepła, czyli tak naprawdę w najczęściej spotykanych przypadkach. Wysokie nakłady inwestycyjne, o mniej więcej 40% wyższe od nakładów na ogrzewanie ze zwykłymi wodnymi grzejnikami konwekcyjnymi, są niewątpliwie największą wadą wodnego ogrzewania podłogowego. Jednak koszty eksploatacji takiego systemu są zdecydowanie niższe niż elektrycznego ogrzewania podłogowego, co w dłuższym czasie rekompensuje większe wydatki poniesione na zakup i montaż dużo droższej instalacji wodnej.

Przeczytaj dodatkowo:
Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym...

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość....

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne....

Remont łazienki to dobra okazja, żeby wymienić lub uzupełnić dotychczasowe ogrzewanie, które nie zapewnia...