| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu – więcej zalet czy problemów?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu – więcej zalet czy problemów?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może mieć postać kabli lub mat grzejnych zasilanych z sieci elektroenergetycznej. Takie ogrzewanie domu ma wiele zalet, ale są też pewne ograniczenia w stosowaniu. Zobacz, kiedy warto zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe, a kiedy lepiej go unikać.

Plus: Ogrzewanie elektryczne szybko dostarcza ciepło

Ogrzewanie podłogowe, tak jak każde ogrzewanie elektryczne, szybko dostarcza ciepło do pomieszczenia, a przy tym ma wysoką sprawność – dostarczana energia jest prawie w 100% przekształcana w ciepło.

Jak każde ogrzewanie płaszczyznowe, również elektryczne, zapewnia komfort cieplny, oddając ciepło przez promieniowanie. Ciepło rozchodzi się od podłogi ku górze – równomiernie ogrzewając pomieszczenie.

Plus: Nie wymaga skomplikowanej instalacji

Nie wymaga wygospodarowania pomieszczenia na źródło ciepła ani skomplikowanej instalacji, jak na przykład układ centralnego ogrzewania – wystarczy podłączyć je do sieci elektrycznej 230 V. Dzięki temu można przyjąć, że koszty inwestycyjne takiego rodzaju ogrzewania nie są wysokie.

Plus: Montaż elektrycznej podłogówki jest prosty

Do zalet tego typu ogrzewania można też zaliczyć nieskomplikowany montaż, szczególnie łatwe w układaniu są maty grzewcze – kabel jest w nich przymocowany na stałe w odstępach zapewniających określoną moc grzewczą, a ich ułożenie polega na rozwinięciu maty na podłodze, ewentualnie przylepieniu jej do podłoża (maty samoprzylepne) i ułożeniu warstw podłogi.

Plus: Nadaje się do remontowanych pomieszczeń

Warto też wiedzieć, że maty grzewcze grubości 2,5 mm można z powodzeniem ułożyć na starej posadzce, co sprawia, że chętnie stosuje się je podczas remontu.

Plus: Jest estetyczne i rzadziej się psuje

Nie ma też widocznych elementów grzejnych (jak na przykład grzejniki, rury zasilające i powrotne, zawory). W porównaniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest bezpieczniejsze – bo nie ma obawy o przecieki lub inne usterki podczas wykonywania i późniejszej eksploatacji.

Minus: W domu nie zawsze jest dostatecznie ciepło

W niektórych przypadkach całkowita moc grzewcza, jaką może zapewnić ciepła podłoga, może okazać się niewystarczająca do pokrycia strat ciepła w pomieszczeniu. Podłoga nie może być zbyt gorąca, bo chodząc po niej, odczuwalibyśmy dyskomfort. Zaleca się, by temperatura podłogi nie była wyższa niż 29°C w strefach stałego przebywania ludzi, 33°C – w łazienkach i 35°C – w pobliżu okien.

Minus: Podłogówki lepiej nie układać na całej powierzchni

Ogrzewania podłogowego nie powinno się montować pod stałymi elementami zabudowy – takimi kanapa, szafa bez nóżek, stała zabudowa kuchni itd. Im więcej takich elementów, tym powierzchnia na jakiej można ułożyć ogrzewanie jest mniejsza.

Minus: Są ograniczenia w wykończeniu podłogi

Kolejnym ograniczeniem jest rodzaj posadzki, jaki ma być wykończona podłoga. Najlepiej by były to elementy ceramiczne lub kamienne, które dobrze przewodzą ciepło. Dopuszcza się wprawdzie wykończenie podłogi wykładzinami, panelami laminowanymi a nawet drewnem (pod warunkiem, że dopuszcza to ich producent), ale z punktu widzenia ekonomicznego nie jest to uzasadnione, bo materiały o wysokim współczynniku oporu cieplnego utrudniają instalacji oddawanie ciepła.

Minus: Koszty ogrzewania

Energia elektryczna w naszym kraju jest droga, dlatego też koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego nie należą do niskich. Za 1 kWh energii trzeba zapłacić średnio około 0,6 zł, czyli prawie dwa razy więcej niż w przypadku ogrzewania gazowego i ponad trzykrotnie więcej niż przy ogrzewaniu z wykorzystaniem kotła na drewno lub węgiel. Minus: Trzeba je wcześniej zaplanować

Na ogrzewanie podłogowe trzeba zdecydować się odpowiednio wcześnie, bo zaplanować warstwy podłogi, na przykład izolację cieplną pod ogrzewaniem, odpowiednio grubą warstwę wylewki.

Nasz ekspert opowiada o rodzajach podłogowego ogrzewania elektrycznego

Jaki grzejnik wybrać do małej łazienki, a jaki do łazienki z ogrzewaniem podłogowym?

Nie ważne czy masz dużą, czy małą łazienkę, dobrze dobrany grzejnik łazienkowy rozwiąże twój...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak...

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...