| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Wierzba energetyczna, słoma czy pelety - jakie paliwo stałe wybrać?
Czy biopaliwo jest tańsze niż inne paliwa stałe?

Wierzba energetyczna, słoma czy pelety - jakie paliwo stałe wybrać?

Wybór paliwa stałego do ogrzewania domu jest kluczowy dla późniejszego użytkowania odpowiedniego urządzanie grzewczego. Na dodatek jeśli wybierzesz wierzbę energetyczna, słomę, pelety lub inne ekologiczne biopaliwo, możesz liczyć na oszczędności w kosztach ogrzewania domu.

Ekologiczne paliwa do kotła lub pieca c.o. to nie tylko wyraz chwilowej mody. To przede wszystkim świadomy wybór związany z realnym dbaniem o środowisko naturalne - spalanie takiego paliwa ma zerowy bilans emisji dwutlenkuwęgla. Na dodatek wybór biopaliwa ma bardzo pozytywny - ekonomicznie - wpływ na całokształt kosztów ogrzewania domu. Wciąż bowiem alternatywne i ekologiczne biopaliwo jest tańsze niż inne paliwa stałe. Jednocześnie nikt nie spodziewa się, że będziesz - jako użytkownik kotła lub pieca c.o. - chodził po lesie i zbierał chrust. Na rynku jest mnóstwo producentów i dostawców wybranego gatunku drewna lub innych paliw.

Słoma, zrębki czy pelety?

Najpopularniejszym paliwem w gospodarstwach domowych jest drewno. Może być to po prostu drewno opałowe (pocięte na kawałki pnie, gałęzie i korzenie) albo rozgniatane (rozdrobnione w zgniataczu drewno, a także kora i liście) lub zrębki paliwowe uzyskane z drewna poddanego rozdrobnieniu narzędziami nożowymi na kawałki wielkości od 5 do 50 mm.  Jednak oprócz zwykłego drewna dostępne są również inne opcje. Wśród nich jest słoma, której dostępność jest ogromna. Jednocześnie słoma jest paliwem dość trudnym do spalenia - przede wszystkim z powodu bardzo kłopotliwego dozowania powietrza. To zaś sprawia, że część słomy w ogóle nie ulega spaleniu (zazwyczaj sprawność procesu wynosi od 35 do 70%). Warunkiem całkowitego spalenia słomy jest utrzymanie wilgotności na poziomie 15%. Zawartość wilgoci w słomie jest najważniejszym kryterium kwalifikującym ją jako paliwo.

Dobrym wyborem wydają się być za to zrębki, czyli ścinki drewna o długości od 5 do 50 mm. Jeśli pochodzą z zakładów przemysłu tartacznego, zawierają dużo wody (40-50%) i raczej nie nadają się na paliwo do domowych kotłów. Zrębki leśne zawierają mniej wody (30%) i – o ile nie ma wśród nich zbyt dużych kawałków – są dobrym paliwem do zautomatyzowanych kotłów.

Autor: Jupiterimages

Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są za to pelety, czyli specjalnie przetworzone zęści drewna, słomy, wierzby energetycznej. Tworzy się je przez przepychania pod ciśnieniem rozdrobnionych elementów organicznych przez matrycę z otworami. Efektem procesu jest granulat, który charakteryzuje się stosunkowo wysoką wartością opałową, niewielką zawartością wilgoci (ok. 10%) oraz popiołu (poniżej 1%) i substancji szkodliwych dla środowiska. Z tego względu uważane są za paliwo ekologiczne.

Wierzba energetyczna - co to takiego?

Jeszcze innym dostępnym paliwem stałym są tzw. rośliny energetyczne. Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z ogłoszeniem (np. na poboczu tras szybkiego ruchu), które zachęcały do zakupu tajemniczej wierzby energetycznej. To właśnie najpopularniejsze i najpowszechniejsze paliwo stałe z gatunku roślin energetycznych. Cóż to za rośliny? To nic innego jak tylko specjalnie hodowane rośliny, które w relatywnie krótkim czasie uzyskują duży przyrost biomasy. Za najlepszą w polskich warunkach jest uznawana wierzba wiciowa, którą w skrócie określa się właśnie mianem wierzby energetycznej. Wydajność krzewów jest dość duża – przyrost wynosi do 25 ton masy suchej na 1 hektar rocznie. Inne znane rośliny hodowane do celów energetycznych to ślazowiec pensylwański, słonecznik bulwiasty, róża wielokwiatowa, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, spartina preriowa, topola. Warto wiedzieć, że od 2007 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznaje dopłaty do upraw roślin energetycznych finansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Kotły na drewno i biomasę: przegląd źródeł opału

Drewno i biomasa wykorzystywane do ogrzewania nie są u nas tak bardzo popularne jak węgiel, ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakim węglem palić w piecu? To warto wiedzieć...

Węgiel i ekogroszek to opał, który zapewnia to komfort cieplny za niską cenę. Nic dziwnego, że od kilku lat...

Nowy kocioł na paliwa stałe Defro

Kocioł automatyczny uniwersalny DEFRO EKO UNI 28kW z podajnikiem ślimakowym i palnikiem rynnowym ma całkiem...

Nowoczesna kotłownia na paliwo stałe

W pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię na ogół mieści się kocioł. Jednak nie zawsze zostaje...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Nie będzie ZAKAZU PALENIA WĘGLEM w piecu?

Ministerstwo Środowiska zdementowało w rozmowie z Muratordom.pl doniesienia medialne mówiące o tym, że...

Piec na pellet - jaki kocioł wybrać, co kupić do...

Piec na pellet to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.