| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Piece grzewcze na paliwo stałe: różne rodzaje, prosta obsługa

Piece grzewcze na paliwo stałe: różne rodzaje, prosta obsługa

Piece grzewcze - szczególnie te spalające paliwo stałe - występują w różnych rodzajach. Zanim zdecyduje jaki  kocioł na paliwo stałe chcesz mieć w domu, dowiedz się, jakie rodzaje kotłów są w sprzedaży i jakie udogodnienia oferują dla użytkowników.

Rodzaje kotłów na paliwo stałe

Wśród kotłów na paliwo stałe najprostszą budowę mają kotły ze spalaniem górnym. Ich wadą jest praktycznie zupełny brak kontroli nad procesem spalania. W praktyce nie bardzo się nadają do palenia drewnem, bo spala się ono w nich zbyt szybko i nieefektywnie. Bardziej odpowiednie są kotły ze spalaniem dolnym. Są nieco droższe, ale ich sprawność podczas palenia drewnem jest znacznie wyższa i zużywają mniej paliwa. Mają dwa lub trzy ciągi spalinowe, dzięki czemu możliwe jest dopalanie cząstek paliwa, które w kotłach ze spalaniem górnym od razu wylatują do komina. Ich zaletą jest nie tylko mniejsze zużycie paliwa, ale i mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Spalanie dolne umożliwia sterowanie procesem spalania i regulację wydajności kotła.

Są też piece grzewcze przeznaczone do palenia wyłącznie drewnem i biomasą. Nazywane są powszechnie kotłami zgazowującymi. Od opisanych wcześniej odróżnia je wyższa sprawność (czyli mniejsze zużycie paliwa), mniejsza emisja zanieczyszczeń i większa trwałość samego kotła, który ze względu na sposób działania musi być wyprodukowany z materiałów wysokiej jakości. Wyraźna jest też różnica w cenie – kotły zgazowujące są zdecydowanie droższe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych kojarzy się głównie z drogimi urządzeniami i instalacjami. Ale są też tańsze rozwiązania - kotły na paliwo stałe.

Dlaczego kotły zgazowujące?

Nazwa kotły zgazowujące wzięła się od intensywnie zachodzącego w kotłach tego typu zjawiska pirolizy, czyli suchej destylacji drewna prowadzącej do uzyskania gazu drzewnego. Ma to miejsce przy szczelnie zamkniętej komorze załadowczej kotła, zamkniętym przewodzie kominowym i ograniczonym dopływie powietrza dostarczanego przez wentylator o automatycznie sterowanej wydajności. Powstały gaz jest kierowany do dyszy do której doprowadzone jest także powietrze, tak zwane wtórne. Proporcje powietrza i gazu drzewnego są dobierane automatycznie w taki sposób, żeby doszło do pełnego dopalenia produktów pirolizy. Aby spalanie drewna w kotle zgazowującym przebiegało w opisany sposób, wyposaża się go w odpowiedni układ automatycznej regulacji, a jego elementy muszą być odporne na szczególnie wysoką temperaturę.

Komfortowa obsługa kotłów na paliwo stałe

Obsługa kotłów na paliwo stałe ogranicza się do trzy-czterokrotnego załadunku paliwa w ciągu doby. Tylko kotły z automatycznym podajnikiem paliwa nie wymagają tak częstej obsługi. Paliwo umieszczone w specjalnym pojemniku jest pobierane przez podajnik, który może być sterowany automatycznie. Automatyka steruje także wentylatorem dozującym powietrze do spalania. Większość kotłów małej mocy jest sprzedawana w komplecie z podajnikiem i zasobnikiem paliwa. Tylko czasami zdarza się, że zasobnik trzeba dokupić – można wtedy jego wielkość dobrać do indywidualnych potrzeb. Są także kotły z automatycznymi podajnikami paliwa zoptymalizowane pod kątem spalania ziaren zbóż, kukurydzy lub pestek. Konstrukcja tych palników zapobiega spiekaniu popiołu powstającego w wyniku spalania tych niekonwencjonalnych paliw.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie drewnem,...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Nie będzie ZAKAZU PALENIA WĘGLEM w piecu?

Ministerstwo Środowiska zdementowało w rozmowie z Muratordom.pl doniesienia medialne mówiące o tym, że...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...