| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Piece centralnego ogrzewania. Jak bezpiecznie użytkować piece węglowe?

Piece centralnego ogrzewania. Jak bezpiecznie użytkować piece węglowe?

Piece centralnego ogrzewania - szczególnie kotły węglowe lub na drewno - są oferowane przez wielu producentów, ale informacje udzielane przez sprzedawców na ich temat są na ogół lakoniczne. Warto poznać rodzaje pieców do centralnego ogrzewania przed wybraniem konkretnego modelu i dowiedzieć się czego można oczekiwać od poszczególnych pieców do centralnego ogrzewania.

Paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno, zawsze były i pewnie zawsze będą najtańsze. Nic dziwnego, że zasilane nimi kotły centralnego ogrzewania znowu są u nas popularne, a na rynku pojawiają się wciąż nowi ich producenci. Instalacje centralnego ogrzewania z kotłami na paliwo stałe - kotłami węglowymi, kotłami na pelety lub na ekogroszek - są wykonywane od dziesięcioleci. W ostatnich latach w technice grzewczej pojawiło się jednak wiele nowoczesnych rozwiązań i wygląda na to, że niektórzy instalatorzy trochę się w nich pogubili. Świadczy o tym wiele docierających do nas informacji o nieprawidłowo wykonanych instalacjach, wręcz niebezpiecznych dla użytkowników, oraz, niestety, o zdarzających się tragediach.

Piece centralnego ogrzewania - jaki wybrać?

Piece c.o. na paliwa stałe najczęściej robi się ze stali, rzadziej z żeliwa, bo takie trudniej jest wyprodukować. Przepalenie elementu żeliwnego wymaga jego wymiany, dlatego najlepsze są kotły żeliwne z konstrukcją członową. Do pieców grzewczych z korpusem żeliwnym jest zalecane paliwo najlepszego gatunku, zawierające mało popiołu, na przykład koks. Kotły stalowe są lżejsze. Wykonanie ich z blachy i rur kotłowych jest stosunkowo łatwe, dlatego jak grzyby po deszczu powstają niewielkie zakłady, które je produkują. W kotłach stalowych można efektywnie spalać gorsze gatunki paliw, oprócz węgla i drewna czasami nawet śmieci. Skorodowane elementy stalowe naprawia się, spawając je. Ze względu na sposób doprowadzenia powietrza do spalania i miejsce spalania opału pośród kotłów na paliwa stałe wyróżnia się urządzenia z tak zwanym spalaniem górnym, spalaniem dolnym oraz łączące oba te sposoby.

Przeczytaj również: Nowoczesny kocioł na węgiel: żeliwny, stalowy, ze spalaniem górnym czy dolnym? Wybierz z nami kocioł na paliwo stałe

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: CHT Sp. z o.o. , Verner , ZĘBIEC

Kotły na paliwo stałe; od lewej: kocioł Ultima II ze spalaniem dolnym firmy CHT Sp. z o.o., kocioł KWKD ze spalaniem dolnym firmy Zębiec, kocioł A25 z zasobnikiem firmy Verner.

Rodzaje pieców c.o.

Piece centralnego ogrzewania ze spalaniem górnym są najprostszą odmianą kotłów na paliwa stałe. Komora spalania jest w nich połączona z komorą zasypową. Nadają się przede wszystkim do spalania koksu, ewentualnie węgla. Kotły żeliwne bywają przystosowane także do spalania gazu i oleju opałowego (po dokupieniu do nich odpowiedniego palnika).

Piece grzewcze ze spalaniem dolnym są nowocześniejszą odmianą kotłów na paliwa stałe - głównie kotłów węglowych i na drewno. Nadają się bowiem najlepiej właśnie do spalania węgla i drewna opałowego, a także zrębków, wiórów i różnego rodzaju odpadów bioorganicznych. Ich sprawność podczas palenia węglem, a zwłaszcza drewnem, jest większa, dzięki czemu zużywają o kilkanaście procent mniej paliwa.

Kotły miałowe mają specjalną konstrukcję pozwalającą na spalanie miału węglowego. Od kotłów ze spalaniem górnym odróżniają je przede wszystkim specjalne kanały doprowadzające powietrze w głąb objętości paliwa, bez których drobny miał nie mógłby się palić.

Kotły zgazowujące drewno, nazywane potocznie kotłami na holzgas, reklamowane są jako najnowocześniejsze kotły na drewno. Dzięki specjalnej automatyce sterującej spalanie zachodzi w nich dwustopniowo. Najpierw w komorze wstępnej paleniska, przy ograniczonym dostępie powietrza, drewno jest ogrzewane i częściowo się utlenia. Towarzyszy temu wydzielanie się składników gazowych, które dzięki nadciśnieniu wytworzonemu przez wentylator przedostają się do drugiej komory paleniska, do której dopływa dodatkowe powietrze - wtórne. Gaz zmieszany z tym powietrzem spala się. Drewno żarzy się bezpłomieniowo w temperaturze 800°C.

Przeczytaj również: Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać kocioł na biomasę?

Autor: EKO-VIMAR ORLAŃSKI , ZĘBIEC

Kotły na paliwo stałe; od lewej: kocioł zgazowyjący firmy Eko-Vimar Orlanski, kocioł retorowy KP z podajnikiem firmy Zębiec

Największym problemem użytkowników pieców co na paliwa stałe jest konieczność częstego uzupełniania w nich paliwa. W zależności od jego rodzaju i jakości trzeba to robić przynajmniej dwa razy na dobę, a jeśli pali się drewnem w piecu grzewczym o prostej konstrukcji, nawet co trzy-cztery godziny. Jednak problem z koniecznością częstej obsługi kotłów na paliwa stałe przynajmniej częściowo rozwiązują automatyczne podajniki paliwa. Dzięki nim czas pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa wydłuża się nawet do kilku dni. W kotłach z podajnikami pali się węglem typu eko-groszek, miałem węglowym albo peletami ze sprasowanych trocin i wiórów drzewnych.

Przeczytaj również: Kotły retortowe, czyli kotły z podajnikiem paliwa. Za jakie udogodnienia płacisz więcej?

Piece do centralnego z podajnikiem paliwa - czym się różnią?

Kotły retortowe są zintegrowane z zasobnikiem na paliwo i z jego automatycznym podajnikiem. Mają specjalne palenisko bezrusztowe, w którym jest spalana porcja paliwa dozowana przez system automatyki w taki sposób, aby kocioł pracował zawsze z mocą niezbędną do utrzymania w pomieszczeniach temperatury ustalonej przez użytkownika. Piece centralnego ogrzewania są zwykle przeznaczone do spalania węgla zwanego ekogroszkiem.

Kotły z podajnikiem tłokowym (miałowe) są zbudowane podobnie jak retortowe, ale przystosowane do spalania miału węglowego - paliwa o mniejszych cząstkach niż eko-groszek. Paliwo jest do nich podawane w inny sposób: nie jest dostarczane płynnie, jak w kotłach retortowych, lecz porcjami wpychane przez tłok do komory spalania.

Kotły na pelety. Pelety to granulowane odpady drzewne wytwarzane wyłącznie z biomasy, a więc zaliczane do paliw ekologicznych. Mogą być spalane w kotłach na różnego rodzaju paliwa stałe, ale najwyższą efektywność i wygodę daje spalanie ich w kotłach specjalnie do tego przeznaczonych. Takie piece centralnego ogrzewania są wyposażone w automatyczne zapalniki elektryczne i instalacje do automatycznego dozowania paliwa transportowanego systemami ślimakowymi albo pneumatycznymi nawet z odległości kilkudziesięciu metrów (zbiornik na pelety nie musi się znajdować w kotłowni). Kotły na pelety mają wysoką sprawność (około 90%), a najbardziej zaawansowane zapewniają komfort zbliżony do tego w bezobsługowych kotłach gazowych i olejowych

Przeczytaj również: Kotły z podajnikiem - poznaj mechanizm działania

Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiadać jak wybrać kocioł na wegiel

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Jak dobrać zawór termostatyczny do kotła na...

Zawór termostatyczny to ważny element w instalacjach centralnego ogrzewania zasilanych kotłami na...