| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE JUTRO

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE JUTRO

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są zbudowane. Wybierz nowoczesny kocioł do ogrzewania domu jednorodzinnego.

Tagi: SAS

Niskoemisyjne kotły grzewcze – co to oznacza?

Regulacje prawne stopniowo zwiększają naciski na spełnienie coraz to bardziej restrykcyjnych wymogów dotyczących niskoemisyjności kotłów grzewczych w kontekście zanieczyszczenia smogiem. Głównym powodem generowania przez kotły wysokiej emisji zanieczyszczeń jest niewłaściwe ich eksploatowanie. Niestety użytkownicy kotłów nie zawsze stosują się do zaleceń producenta dotyczących ich poprawnej eksploatacji i doboru opału. To właśnie spalanie paliwa niskiej jakości i odpadów przyczyniło się w znacznej mierze do wzrostu zanieczyszczenia spowodowanego przez urządzenia grzewcze. Zjawisko to wymusiło konieczność stanowczego przeciwdziałania takim praktykom między innymi poprzez uruchomienie różnorakich programów ograniczenia niskiej emisji. Podstawowym ich celem jest systemowe ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery generowanych poprzez istniejące, nieefektywne źródła ciepła i zastąpienie ich urządzeniami ekologicznymi.

Na terenie całego kraju aktywnie działają liczne programy dofinansowań motywujące do wymiany urządzenia grzewczego, do których zakwalifikowane zostały także kotły SAS. Nowoczesne kotły nie mogą posiadać rusztu awaryjnego, a ich konstrukcja ma uniemożliwiać jego montaż. Eliminuje to możliwość spalania odpadów oraz paliw innych niż te uwzględnione w zaleceniach producenta. Wszystkie kotły SAS w 5 klasie nie posiadają rusztu awaryjnego, który mógłby umożliwić spalanie innych paliw niż te dedykowane do danego modelu. Gwarantuje to pewność, że kocioł jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.

Podstawowym wyznacznikiem decydującym o niskoemisyjności kotła jest spełnienie przez niego wymagań klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 w zakresie sprawności cieplnej, emisji zanieczyszczeń oraz wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Kocioł klasy 5 wymaga od producenta wykazania starań w kierunku zastosowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie techniki spalania, budowy paleniska oraz wymiennika ciepła przy jednoczesnym zachowaniu współpracy z układem sterowania.

Wieloletnie doświadczenie w zakresie spalania paliw stałych oraz liczne testy przeprowadzone w laboratorium ZMK SAS przyczyniły się do skonstruowania kotłów spełniających te wymagania; są to kotły SOLID, EFEKT, BIO SOLID oraz BIO EFEKT.

Autor: Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Nie tylko 5 klasa ale i EcoDesign

Od 1 stycznia 2020 roku kotły na paliwa stałe wprowadzane do obrotu i do użytkowania będą musiały spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w przepisach rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej (EcoDesign). Są to jeszcze bardziej restrykcyjne wymogi niż te dotyczące 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012. Wymagania EcoDesign spełniają kotły EFEKT (14 kW, 17 kW, 23 kW, 29 kW), BIO EFEKT (14 kW-46 kW) oraz BIO SOLID (14 kW-48 kW).

Kotły peletowe

Kotły 5 klasy na pelety (BIO SOLID, BIO EFEKT) wyposażone są w opatentowany palnik peletowy MULTI FLAME wielokrotnie nagradzany podczas konkursów branżowych. Charakterystyczną cechą palnika MULTI FLAME jest automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika na sterowniku temperatury. Bezpieczny transport biomasy możliwy jest dzięki mechanizmowi dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie płomienia do zasobnika. Ruch podajników ślimakowych odbywa się przy pomocy kół zębatych napędzanych łańcuchem za pośrednictwem motoreduktora.

Zaletą kotła wyposażonego w palnik MULTI FLAME jest prosta obsługa polegająca na okresowym uzupełnianiu paliwa w zasobniku oraz usuwaniu popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania paleniska.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W przypadku kotłów na pelet - zastosowanie bezpośrednio nad paleniskiem i ścianie bocznej kotła oraz w komorze wymiennika ciepła poziomych przegród ceramicznych podnosi temperaturę spalania, jednocześnie zmniejszając emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery.

Kotły BIO SOLID oraz BIO EFEKT posiadają najwyższą możliwą klasę efektywności energetycznej A+ co daje gwarancję użytkownikowi, że ma do czynienia z ekologicznym urządzeniem najlepszej jakości.

W kotle BIO EFEKT jako element konstrukcyjny wymiennika zastosowano rury stalowe, których zadaniem jest bezpośredni odbiór ciepła z paleniska automatycznego w celu uzyskania wysokiej sprawności urządzenia.

Kotły na eko-groszek

Dla użytkowników zainteresowanych spalaniem eko-groszku powstały automatyczne podajnikowe kotły retortowe 5 klasy EFEKT oraz SOLID. Poza nowoczesnym designem i świeżością kolorystyki kotły te posiadają wiele cech zdecydowanie wyróżniających je na rynku. Elementy ceramiczne i turbulatory spalin - ograniczają emisję pyłów oraz zwiększają sprawność kotła, a izolacja otworów rewizyjnych i nowatorska konstrukcja drzwiczek dodatkowo ograniczają straty ciepła. Urządzenia charakteryzują się wysoką sprawnością i efektywnością procesu spalania. Zasobniki opału mają dużą pojemność, co dodatkowo usprawnia eksploatację oraz posiadają zabezpieczenie w postaci czujnika otwarcia klapy oraz systemu wyrównywania ciśnienia. Kocioł EFEKT występuje w wersji z czopuchem do tylu lub do góry co w połączeniu z jego kompaktowymi wymiarami umożliwia łatwy montaż i sprawną eksploatację nawet w małej kotłowni. Podobnie jak w kotle BIO EFEKT tutaj również wymiennik został skonstruowany tak aby rury stalowe odbierając ciepło z paleniska zwiększały sprawność urządzenia.

Sterowanie pracą kotła wygodne jak nigdy dotąd

Kotły SAS wyposażone są w sterowniki, które umożliwiają kontrolę pracy kotła i instalacji poprzez Internet.  W kotłach 5 klasy klienci mają do wyboru sterownik RecalArt MultiFun bądź TECH ST-550 zPID. W obu przypadkach w standardzie otrzymywany jest wbudowany moduł ETHERNET oraz obsługa dwóch zaworów mieszających. Sterować kotłem możemy w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie dzięki wygodnym platformom internetowym umożliwiającym pełną kontrolę pracy urządzenia – wystarczy dostęp do Internetu.

Kotły SAS to urządzenia, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników ceniących sobie komfort i bezpieczeństwo oraz troskę o środowisko i jakość powietrza.

Przeczytaj dodatkowo:
Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie drewnem,...

sponsor artykułu