| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Jak dobrać zawór termostatyczny do kotła na paliwo stałe

Jak dobrać zawór termostatyczny do kotła na paliwo stałe

Zawór termostatyczny to ważny element w instalacjach centralnego ogrzewania zasilanych kotłami na paliwo stałe oraz kominkami. Zadaniem zaworu jest kontrola temperatury powrotu do kotła. Jest to istotny parametr ze względu na żywotność źródła ciepła oraz utrzymywanie wysokiej sprawności spalania. Należy pamiętać, by prawidłowo dobrać zawór do mocy kotła.

Tagi: ESBE

Jaką rolę w instalacji spełnia zawór termostatyczny?

Przy wykonywaniu lub renowacji instalacji grzewczej z kotłem na paliwo stałe warto pamiętać o elemencie znacząco wpływającym na podwyższenie żywotności kotła oraz podnoszącym jego sprawność. Mowa tutaj o termostatycznych zaworach zabezpieczających temperaturę powrotu do kotła. Tego rodzaju armatura jest dobrze znana instalatorom. Inwestorzy też mają coraz większą świadomość korzyści płynących z ich zastosowania. Zbyt niska temperatura pracy kotła prowadzi do wystąpienia zjawiska tzw. „pocenia się kotła” czyli skraplania pary wodnej zawartej w spalinach przy kontakcie z chłodną ścianą kotła. Skutkiem tego zjawiska jest znacznie przyspieszona korozja kotła i skrócenie jego żywotności. Dodatkowym, negatywnym skutkiem braku zabezpieczenia minimalnej temperatury pracy kotła jest często utrata gwarancji – większość producentów kotłów na paliwo stałe, jako warunek gwarancji, wymaga takiego zabezpieczenia. Ponadto kotły na paliwo stałe mają wyższą sprawność działania, czyli lepiej wykorzystują paliwo, przy pracy z wysoką temperaturą czynnika grzewczego.

Jak wybrać odpowiedni zawór termostatyczny?

Należy jednak pamiętać, że zawory termostatyczne produkowane są w różnych wielkościach i należy dobierać je w zależności od mocy kotła. Ważne w tym przypadku jest zwrócenie uwagi na wartość charakterystyczną dla zaworów mieszających czyli na przepływ. Jest on określany przez producenta zaworu i przedstawiany w formie wartości Kvs, czyli przepływu przez zawór wyrażonego w m3/h, przy stracie ciśnienia na zaworze w wysokości 1 bar. Zawory mieszające różnych typów, mimo znaczących różnic w wielkości przepływu, mogą mieć takie same wielkości przyłączy. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi nie na wielkość przyłącza a na faktyczne potrzeby instalacji.

Autor: ESBE

Zawór termostatyczny VTC420

W ofercie ESBE, wśród termostatycznych zaworów temperaturowych, dostępne są ich trzy typy: VTC300, VTC500 i najnowsza grupa produktów VTC400.

W zależności od potrzeb, zawory z wymienionych powyżej grup produktów zapewniają możliwość pracy w instalacjach różnej mocy. Zawory serii VTC300 posiadające wartość Kvs = 3,2 m3/h mogą pracować w instalacjach o mocy do 24 kW*. Nowa seria zaworów VTC400 z wartością Kvs = 5,5 m3/h pozwala na zastosowanie ich w instalacjach o mocy do 40 kW, natomiast seria VTC500 z wartością Kvs = 14 m3/h do mocy 100 kW.

Zawory zabezpieczenia temperatury powrotu mają termostaty ze stałą nastawą temperatury i w momencie zakupu trzeba zadecydować jaką jej wartość wybrać. Co prawda wkładki termostatyczne w zaworach ESBE serii VTC można wymienić, jednak taki element trzeba dodatkowo zakupić.

Zalecaną nastawę warto sprawdzić przed zakupem zaworu zabezpieczenia temperatury powrotu. Informację o właściwej temperaturze można uzyskać u producenta kotła. Wartość ta zależy od konstrukcji kotła i rodzaju paliwa używanego do spalania (np. zalecana temperatura powrotu w przypadku opalania drewnem jest wyższa niż dla opalania węglem kamiennym).

W przypadkach, kiedy temperatura powrotu do kotła nie jest dokładnie znana lub paliwo w kotle będzie okresowo zmieniane firma ESBE przygotowała doskonałe rozwiązanie. Zastosowanie w instalacji nowego zaworu VTC422 pozwoli na płynną zmianę nastawy w dowolnym momencie w zakresie 50-70˚C. Można więc w przypadku niewłaściwej nastawy ją zmienić, lub w przypadku zmiany paliwa w trakcie sezonu grzewczego, przestawić temperaturę powrotu na odpowiednio do niego dopasowaną.

*max moc kotła określona dla Δt=20˚C i Δp=15 kPa

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Wybierz odpowiedni kocioł do ogrzewania swojego...

Kotły centralnego ogrzewania spalając paliwo typu pellet uzyskały 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012....

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...