Instalacja c.o. z zamkniętym naczyniem wzbiorczym - jak ją zabezpieczyć?

2010-08-06 13:20
Kocioł na paliwo stałe
Autor: Wiktor Greg Kocioł na paliwo stałe

Instalacja centralnego ogrzewania musi być odpowiednio zabezpieczona przed wzrostem ciśnienia powstałym po podgrzaniu wody w instalacji c.o. przez kocioł. Jeżeli piec centralny na paliwo stałe zabezpieczymy zamkniętym naczyniem wzbiorczym bez żadnego dodatkowego urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła, skutki mogą być tragiczne.

Piec na paliwo stałe w instalacji c.o. z zamkniętym naczyniem wzbiorczym

Zamknięte naczynie wzbiorcze jest chętnie wykorzystywane w instalacji, gdyż system grzewczy typu zamkniętego jest mniej narażony na korozję (wywołaną przez kontakt z tlenem) i tym samym trwalszy. Dlatego niektórzy instalatorzy polecają takie rozwiązanie w instalacjach c.o. z piecem na paliwo stałe, co jeszcze do niedawna zgodnie z przepisami polskiego prawa było zabronione.

Dlatego, zanim podejmie się decyzję o łączeniu w jednej instalacji pieca centralnego na paliwo stałe i zamkniętego naczynia wzbiorczego, warto dowiedzieć się czym grozi brak dodatkowych urządzeń do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Odkąd polskie prawo pozwala na montaż w jednej instalacji centralnego ogrzewania kotła na paliwo stałe i zamkniętego naczynia wzbiorczego, coraz więcej instalatorów poleca takie rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że można tego dokonać jedynie pod warunkiem, że jest to kocioł o mocy do 30 kW i jest on wyposażony w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła – zbiornik buforowy (zbiornik akumulacyjny). Zabezpieczenie instalacji jedynie przeponowym naczyniem wzbiorczym i zaworem bezpieczeństwa jest w instalacji z kotłem na paliwo stałe niewystarczające.

Ilość ciepła zakumulowanego w załadowanej do kotła porcji węgla lub drewna jest tak duża, że nawet całkowite odcięcie dopływu powietrza do komory spalania nie spowoduje natychmiastowego spadku temperatury wody w kotle. Co więcej, przez pewien czas będzie ona nadal rosła.

Sytuacja, w której dochodzi do wrzenia wody, jest w kotłach na paliwa stałe bardzo prawdopodobna (w kotle na gaz lub olej się nie zdarza). A gdy woda wrze, zawór bezpieczeństwa zawodzi. Bardzo często ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa jest wyższe niż ciśnienie powodujące rozerwanie elementów kotła, który z założenia jest przystosowany do pracy w instalacji otwartej (z otwartym naczyniem wzbiorczym) i nie musi być odporny na wysokie ciśnienie. Niestety, co pewien czas słyszy się o tragicznych w skutkach wybuchach kotłów z niewłaściwym zabezpieczeniem.

Jak należy zabezpieczać instalację grzewczą z kotłem na paliwo stałe?

Podstawowym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem w instalacji c.o. z kotłem na paliwo stałe jest otwarte naczynie wzbiorcze. Od niedawna można też podłączać zamknięte naczynie wzbiorcze pod warunkiem, że kocioł będzie wyposażony w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła. Służą do tego dwa typy urządzeń – wężownica chłodząco-zabezpieczająca lub zbiornik akumulacyjno-buforowo-zabezpieczający.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają