Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Instalacja c.o. z kotłem na paliwo stałe - najważniejsze informacje

Instalacja c.o. z kotłem na paliwo stałe - najważniejsze informacje

Instalacja centralnego ogrzewania jest gwarantem posiadania ciepła w domu. Jakie rozwiązania zastosować w instalacji z kotłem na paliwo stałe, żeby służyła długo i  była przyjazna użytkownikowi? Poznaj najistotniejsze szczegóły związane z montażem instalacji c.o. z kotłem na paliwo stałe.

Instalacja c.o. z kotłem na paliwo stałe może być zaprojektowana jako grawitacyjna (wykorzystująca zjawisko zmiany gęstości wody wywołane zmianą jej temperatury) lub pompowa (wyposażona w pompę zamontowaną na przewodzie zasilającym lub powrotnym).

Kotły na paliwo stałe w instalacjach z tworzyw sztucznych

Temperatura robocza w instalacjach z tworzyw sztucznych nie powinna w zasadzie przekraczać 80°C. Wyjątek stanowią instalacje z rur wielowarstwowych typu PEX/Al/PEX, które wytrzymują chwilową temperaturę 95°C. Przekroczenie maksymalnej temperatury przez dłuższy czas prowadzi do degradacji materiału, a więc skraca żywotność instalacji, a nawet może spowodować jej poważne uszkodzenie. Jeśli zatem instalacja c.o. jest zasilana przez kocioł na paliwo stałe, najważniejsze jest zabezpieczenie jej przed przegrzaniem.

Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie kotła z zasobnikiem, przez który można odprowadzić ciepłą wodę do kanalizacji z chwilą, gdy jej temperatura na wylocie z kotła przekroczy 90°C. Czujnik temperatury na wyjściu kotła powoduje otwarcie zaworu na przewodzie spustowym ciepłej wody użytkowej, na przykład z podgrzewacza c.w.u. do kanalizacji. Zawór pozostaje otwarty tak długo, aż temperatura w kotle spadnie poniżej punktu krytycznego.

Kotły na paliwo stałe w instalacjach zamkniętych

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12.03.2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – § 133 ustęp 7 tego rozporządzenia otrzymał brzmienie: „Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 30 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła”. Wiele kotłów c.o. zagranicznej produkcji już od dawna jest fabrycznie wyposażonych w takie urządzenia. Do szczęścia brakowało tylko odpowiedniego zapisu w rozporządzeniu.

Instalacja c.o. z kotłem na paliwa stałe

Instalacja c.o. z kotłem na paliwa stałe

PAMIĘTAJ

Kocioł na paliwo stałe można połączyć z instalacją układu zamkniętego przez urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła, czyli: wężownicę chłodząco-zabezpieczającą lub zbiornik akumulacyjno-buforowo-zabezpieczający.

Przeczytaj dodatkowo:
Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać...

Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jeżeli...

Wartość opałowa paliw stałych – dlaczego jest...

Mimo, że do zimy jeszcze daleko, zapewne już dziś myślisz o kupnie opału do swojego kota na węgiel czy...

Nie będzie ZAKAZU PALENIA WĘGLEM w piecu?

Ministerstwo Środowiska zdementowało w rozmowie z Muratordom.pl doniesienia medialne mówiące o tym, że...

Koszt ogrzewania domu węglem i drewnem - będzie...

Wciąż najtańszym źródłem energii do ogrzewania domu będą drewno i węgiel, choć ich cena i tak jest wysoka. Na...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało najmniej w...

Czy piec na pelet umożliwia spalanie ziaren zbóż...

Piec na pelet nadaje się do palenia różnego rodzaju zbóż, ziaren kukurydzy czy pestek owoców, ale pod pewnymi...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.