| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Ekogroszek – konkurencyjny sposób ogrzewania dla gazu i prądu?

Ekogroszek – konkurencyjny sposób ogrzewania dla gazu i prądu?

Czy ekogroszek lub pelety mogą być paliwem konkurencyjnym dla gazu lub prądu, zaś ogrzewanie ekogroszkiem i peletami może być wygodne? Oczywiście, chociaż nie tak jak ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Ponadto, aby mieć wygodę ogrzewania musisz zainwestować kilka tysięcy złotych w nowoczesny piec z podajnikiem i zasobnikiem paliwa. Sprawdź, jakie rozwiązania technologiczne ułatwiają korzystanie z pieca na ekogroszek.

Nowe rozwiązania zastosowane w kotłach na paliwo stałe - takich jak piece na ekogroszek lub kotły na pelety -  pozwoliły wyeliminować największe wady tego sposobu ogrzewania, czyli konieczność uzupełniania opału nawet kilka razy na dobę i brak automatycznej regulacji.

Czy ogrzewanie piecem na paliwa stałe może być wygodne?

Sprawność nowoczesnych pieców z podajnikiem i zasobnikiem paliwa dorównuje sprawności kotłów gazowych i olejowych. Wśród nowoczesnych kotłów na paliwa stałe największą karierę robią kotły retortowe przeznaczone do spalania węgla typu ekogroszek. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać co 2-3 dni (gdy jest silny mróz, trzeba to robić częściej). Dodatkowy ruszt znajdujący się w niektórych kotłach retortowych umożliwia spalanie w nich także innego opału.

Kotły są wyposażone w automatykę sterującą spalaniem poprzez dozowanie paliwa i powietrza do spalania. Podobne, a niekiedy nawet większe możliwości dają kotły na pelety. Na taki komfort nie można jednak liczyć, kupując nowe kotły na węgiel lub drewno, ale o prostej konstrukcji. Niskie koszty ogrzewania będą w takiej sytuacji okupione większym wysiłkiem i zaangażowaniem domowników w obsługę kotła.

PAMIĘTAJ

Bez względu na stopień zaawansowania technologicznego żadnego kotła na paliwo stałe nie powinno się na dłużej zostawić bez obsługi, bo może to doprowadzić do zamarznięcia wody w rurach i uszkodzenia instalacji.

Ogrzewanie węglowe: czy koszt ogrzewania faktycznie jest niewielki?

Mimo że kocioł węglowy nie jest może bardzo wygodny w eksploatacji, a ogrzewanie węglowe zbyt...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Nie będzie ZAKAZU PALENIA WĘGLEM w piecu?

Ministerstwo Środowiska zdementowało w rozmowie z Muratordom.pl doniesienia medialne mówiące o tym, że...

Nowy kocioł na paliwa stałe Defro

Kocioł automatyczny uniwersalny DEFRO EKO UNI 28kW z podajnikiem ślimakowym i palnikiem rynnowym ma całkiem...

Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać...

Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jeżeli...

Modernizacja kotłowni – włączenie do instalacji...

Modernizacja kotłowni nie zawsze wiąże się z koniecznością wymiany źródła ciepła. Często mniejszym nakładem...

Piec na pellet - jaki kocioł wybrać, co kupić do...

Piec na pellet to wydatek rzędu kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wybrać i na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.