| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Ekogroszek – konkurencyjny sposób ogrzewania dla gazu i prądu?

Ekogroszek – konkurencyjny sposób ogrzewania dla gazu i prądu?

Czy ekogroszek lub pelety mogą być paliwem konkurencyjnym dla gazu lub prądu, zaś ogrzewanie ekogroszkiem i peletami może być wygodne? Oczywiście, chociaż nie tak jak ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Ponadto, aby mieć wygodę ogrzewania musisz zainwestować kilka tysięcy złotych w nowoczesny piec z podajnikiem i zasobnikiem paliwa. Sprawdź, jakie rozwiązania technologiczne ułatwiają korzystanie z pieca na ekogroszek.

Nowe rozwiązania zastosowane w kotłach na paliwo stałe - takich jak piece na ekogroszek lub kotły na pelety -  pozwoliły wyeliminować największe wady tego sposobu ogrzewania, czyli konieczność uzupełniania opału nawet kilka razy na dobę i brak automatycznej regulacji.

Czy ogrzewanie piecem na paliwa stałe może być wygodne?

Sprawność nowoczesnych pieców z podajnikiem i zasobnikiem paliwa dorównuje sprawności kotłów gazowych i olejowych. Wśród nowoczesnych kotłów na paliwa stałe największą karierę robią kotły retortowe przeznaczone do spalania węgla typu ekogroszek. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać co 2-3 dni (gdy jest silny mróz, trzeba to robić częściej). Dodatkowy ruszt znajdujący się w niektórych kotłach retortowych umożliwia spalanie w nich także innego opału.

Kotły są wyposażone w automatykę sterującą spalaniem poprzez dozowanie paliwa i powietrza do spalania. Podobne, a niekiedy nawet większe możliwości dają kotły na pelety. Na taki komfort nie można jednak liczyć, kupując nowe kotły na węgiel lub drewno, ale o prostej konstrukcji. Niskie koszty ogrzewania będą w takiej sytuacji okupione większym wysiłkiem i zaangażowaniem domowników w obsługę kotła.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

PAMIĘTAJ

Bez względu na stopień zaawansowania technologicznego żadnego kotła na paliwo stałe nie powinno się na dłużej zostawić bez obsługi, bo może to doprowadzić do zamarznięcia wody w rurach i uszkodzenia instalacji.

Ogrzewanie węglowe: czy koszt ogrzewania faktycznie jest niewielki?

Mimo że kocioł węglowy nie jest może bardzo wygodny w eksploatacji, a ogrzewanie węglowe zbyt...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie drewnem,...

Wybierz odpowiedni kocioł do ogrzewania swojego...

Kotły centralnego ogrzewania spalając paliwo typu pellet uzyskały 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012....

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Smog. Jedni na niego narzekają, a inni zacierają...

W ramach walki ze smogiem, rząd ma wydać rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe...