| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Ekogroszek – konkurencyjny sposób ogrzewania dla gazu i prądu?

Ekogroszek – konkurencyjny sposób ogrzewania dla gazu i prądu?

Czy ekogroszek lub pelety mogą być paliwem konkurencyjnym dla gazu lub prądu, zaś ogrzewanie ekogroszkiem i peletami może być wygodne? Oczywiście, chociaż nie tak jak ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Ponadto, aby mieć wygodę ogrzewania musisz zainwestować kilka tysięcy złotych w nowoczesny piec z podajnikiem i zasobnikiem paliwa. Sprawdź, jakie rozwiązania technologiczne ułatwiają korzystanie z pieca na ekogroszek.

Nowe rozwiązania zastosowane w kotłach na paliwo stałe - takich jak piece na ekogroszek lub kotły na pelety -  pozwoliły wyeliminować największe wady tego sposobu ogrzewania, czyli konieczność uzupełniania opału nawet kilka razy na dobę i brak automatycznej regulacji.

Czy ogrzewanie piecem na paliwa stałe może być wygodne?

Sprawność nowoczesnych pieców z podajnikiem i zasobnikiem paliwa dorównuje sprawności kotłów gazowych i olejowych. Wśród nowoczesnych kotłów na paliwa stałe największą karierę robią kotły retortowe przeznaczone do spalania węgla typu ekogroszek. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać co 2-3 dni (gdy jest silny mróz, trzeba to robić częściej). Dodatkowy ruszt znajdujący się w niektórych kotłach retortowych umożliwia spalanie w nich także innego opału.

Kotły są wyposażone w automatykę sterującą spalaniem poprzez dozowanie paliwa i powietrza do spalania. Podobne, a niekiedy nawet większe możliwości dają kotły na pelety. Na taki komfort nie można jednak liczyć, kupując nowe kotły na węgiel lub drewno, ale o prostej konstrukcji. Niskie koszty ogrzewania będą w takiej sytuacji okupione większym wysiłkiem i zaangażowaniem domowników w obsługę kotła.

PAMIĘTAJ

Bez względu na stopień zaawansowania technologicznego żadnego kotła na paliwo stałe nie powinno się na dłużej zostawić bez obsługi, bo może to doprowadzić do zamarznięcia wody w rurach i uszkodzenia instalacji.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Smog. Jedni na niego narzekają, a inni zacierają...

W ramach walki ze smogiem, rząd ma wydać rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Detektor tlenku węgla – urządzenie, które uchroni...

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bardzo szkodliwy gaz, powstający podczas spalania paliw organicznych....

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...