| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Drewno do kotła c.o. lub kominka - jak najlepiej składować?
Co musisz wiedzieć o składowaniu drewna?

Drewno do kotła c.o. lub kominka - jak najlepiej składować?

Drewno wykorzystywane do ogrzewania domu kominkiem lub lub kotłem c.o. wymaga odpowiedniego składowania. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej przechowywać ten rodzaj opału i jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią, aby skutecznie ogrzewać swój dom.

Drewno pod zadaszeniem

Jeśli mamy możliwość wygospodarowania na działce kilku metrów kwadratowych, warto wybudować wolno stojącą konstrukcję z zadaszeniem. Najlepiej, jeśli nie będzie ona w żaden sposób osłonięta. Wówczas świeże powietrze będzie owiewało opał z każdej strony, dzięki czemu drewno wyschnie w miarę szybko i równomiernie.

Drewno pod wiatą

Do składowania opału możemy też wykorzystać wiatę, pod którą parkujemy auto. Drewno pocięte na szczapy lub okrąglaki i ułożone pomiędzy słupami konstrukcyjnymi wiaty będzie stanowiło swego rodzaju ścianę. Pamiętajmy tylko, aby zgromadzony w ten sposób opał nie utrudniał wsiadania i wysiadania z pojazdu. Układając drewno, zadbajmy również o nasze bezpieczeństwo – róbmy to starannie, a wysokie ściany drewna zabezpieczmy dodatkowo przed zawaleniem się.

Drewno w stosach

Drewno składowane „pod chmurką” najlepiej jest gromadzić w stosach na planie koła. Szczapy powinny być ułożone dachówkowo, tak aby woda spływała po powierzchni stosu na zewnątrz, a nie do jego środka. Opału nie należy układać bezpośrednio na ziemi, ponieważ będzie chłonął z niej wilgoć. Nie powinno się go także umieszczać na powierzchniach nieprzepuszczalnych (np. na betonie lub folii) – gromadząca się przy dnie stosu woda nie będzie miała odpływu i może powodować zawilgotnienie drewna.

Jak przechowywać drewno?Gdy nasz dom jest ogrzewany kominkiem lub kotłem na drewno, musimy zadbać o odpowiedni zapas opału. Do jego gromadzenia niezbędne jest miejsce z dostępem do świeżego powietrza, aby drewno mogło dobrze wyschnąć. Wilgotne źle się pali i mocno dymi. Wpływa także negatywnie na ekonomikę palenia – zużywamy go o wiele więcej niż drewna wysuszonego, gdyż część energii wytwarzanej podczas jego spalania jest wykorzystywana do procesu odparowywania wody. Warto więc zadbać o odpowiednie składowanie drewna i uchronić je przed wilgocią. Drewno na opał możemy przechowywać w przydomowym ogrodzie. Świeżo ścięte należy ułożyć w stosy – powinno tak przeleżakować przynajmniej do przyszłego sezonu.

Przeczytaj dodatkowo:
Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Smog. Jedni na niego narzekają, a inni zacierają...

W ramach walki ze smogiem, rząd ma wydać rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe...

Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak...

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...