| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Drewno do kotła c.o. lub kominka - jak najlepiej składować?
Co musisz wiedzieć o składowaniu drewna?

Drewno do kotła c.o. lub kominka - jak najlepiej składować?

Drewno wykorzystywane do ogrzewania domu kominkiem lub lub kotłem c.o. wymaga odpowiedniego składowania. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej przechowywać ten rodzaj opału i jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią, aby skutecznie ogrzewać swój dom.

Drewno pod zadaszeniem

Jeśli mamy możliwość wygospodarowania na działce kilku metrów kwadratowych, warto wybudować wolno stojącą konstrukcję z zadaszeniem. Najlepiej, jeśli nie będzie ona w żaden sposób osłonięta. Wówczas świeże powietrze będzie owiewało opał z każdej strony, dzięki czemu drewno wyschnie w miarę szybko i równomiernie.

Drewno pod wiatą

Do składowania opału możemy też wykorzystać wiatę, pod którą parkujemy auto. Drewno pocięte na szczapy lub okrąglaki i ułożone pomiędzy słupami konstrukcyjnymi wiaty będzie stanowiło swego rodzaju ścianę. Pamiętajmy tylko, aby zgromadzony w ten sposób opał nie utrudniał wsiadania i wysiadania z pojazdu. Układając drewno, zadbajmy również o nasze bezpieczeństwo – róbmy to starannie, a wysokie ściany drewna zabezpieczmy dodatkowo przed zawaleniem się.

Drewno w stosach

Drewno składowane „pod chmurką” najlepiej jest gromadzić w stosach na planie koła. Szczapy powinny być ułożone dachówkowo, tak aby woda spływała po powierzchni stosu na zewnątrz, a nie do jego środka. Opału nie należy układać bezpośrednio na ziemi, ponieważ będzie chłonął z niej wilgoć. Nie powinno się go także umieszczać na powierzchniach nieprzepuszczalnych (np. na betonie lub folii) – gromadząca się przy dnie stosu woda nie będzie miała odpływu i może powodować zawilgotnienie drewna.

Jak przechowywać drewno?Gdy nasz dom jest ogrzewany kominkiem lub kotłem na drewno, musimy zadbać o odpowiedni zapas opału. Do jego gromadzenia niezbędne jest miejsce z dostępem do świeżego powietrza, aby drewno mogło dobrze wyschnąć. Wilgotne źle się pali i mocno dymi. Wpływa także negatywnie na ekonomikę palenia – zużywamy go o wiele więcej niż drewna wysuszonego, gdyż część energii wytwarzanej podczas jego spalania jest wykorzystywana do procesu odparowywania wody. Warto więc zadbać o odpowiednie składowanie drewna i uchronić je przed wilgocią. Drewno na opał możemy przechowywać w przydomowym ogrodzie. Świeżo ścięte należy ułożyć w stosy – powinno tak przeleżakować przynajmniej do przyszłego sezonu.

Kominek czy kocioł? Praktyczne porównanie dla każdego

Wiele osób decyduje się na zainstalowanie kominka z myślą o tym, że będzie ogrzewał ich dom....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kotły na paliwo stałe. Dlaczego warto wybrać...

Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Jeżeli...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Kotły retortowe, czyli kotły z podajnikiem...

Kotły retortowe z automatycznym podajnikiem paliwa osiągają wysoką sprawność dzięki zautomatyzowaniu ich...

Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Detektor tlenku węgla – urządzenie, które uchroni...

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bardzo szkodliwy gaz, powstający podczas spalania paliw organicznych....

Nie będzie ZAKAZU PALENIA WĘGLEM w piecu?

Ministerstwo Środowiska zdementowało w rozmowie z Muratordom.pl doniesienia medialne mówiące o tym, że...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.