| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Drewno do kotła c.o. lub kominka - jak najlepiej składować?
Co musisz wiedzieć o składowaniu drewna?

Drewno do kotła c.o. lub kominka - jak najlepiej składować?

Drewno wykorzystywane do ogrzewania domu kominkiem lub lub kotłem c.o. wymaga odpowiedniego składowania. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej przechowywać ten rodzaj opału i jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią, aby skutecznie ogrzewać swój dom.

Drewno pod zadaszeniem

Jeśli mamy możliwość wygospodarowania na działce kilku metrów kwadratowych, warto wybudować wolno stojącą konstrukcję z zadaszeniem. Najlepiej, jeśli nie będzie ona w żaden sposób osłonięta. Wówczas świeże powietrze będzie owiewało opał z każdej strony, dzięki czemu drewno wyschnie w miarę szybko i równomiernie.

Drewno pod wiatą

Do składowania opału możemy też wykorzystać wiatę, pod którą parkujemy auto. Drewno pocięte na szczapy lub okrąglaki i ułożone pomiędzy słupami konstrukcyjnymi wiaty będzie stanowiło swego rodzaju ścianę. Pamiętajmy tylko, aby zgromadzony w ten sposób opał nie utrudniał wsiadania i wysiadania z pojazdu. Układając drewno, zadbajmy również o nasze bezpieczeństwo – róbmy to starannie, a wysokie ściany drewna zabezpieczmy dodatkowo przed zawaleniem się.

Drewno w stosach

Drewno składowane „pod chmurką” najlepiej jest gromadzić w stosach na planie koła. Szczapy powinny być ułożone dachówkowo, tak aby woda spływała po powierzchni stosu na zewnątrz, a nie do jego środka. Opału nie należy układać bezpośrednio na ziemi, ponieważ będzie chłonął z niej wilgoć. Nie powinno się go także umieszczać na powierzchniach nieprzepuszczalnych (np. na betonie lub folii) – gromadząca się przy dnie stosu woda nie będzie miała odpływu i może powodować zawilgotnienie drewna.

Jak przechowywać drewno?Gdy nasz dom jest ogrzewany kominkiem lub kotłem na drewno, musimy zadbać o odpowiedni zapas opału. Do jego gromadzenia niezbędne jest miejsce z dostępem do świeżego powietrza, aby drewno mogło dobrze wyschnąć. Wilgotne źle się pali i mocno dymi. Wpływa także negatywnie na ekonomikę palenia – zużywamy go o wiele więcej niż drewna wysuszonego, gdyż część energii wytwarzanej podczas jego spalania jest wykorzystywana do procesu odparowywania wody. Warto więc zadbać o odpowiednie składowanie drewna i uchronić je przed wilgocią. Drewno na opał możemy przechowywać w przydomowym ogrodzie. Świeżo ścięte należy ułożyć w stosy – powinno tak przeleżakować przynajmniej do przyszłego sezonu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Sterowanie ogrzewaniem – sposób na wygodną...

Jeżeli ogrzewasz dom ekogroszkiem lub pompą ciepła z pewnością oczekujesz od sterowania wygody i możliwości...

Nowoczesna kotłownia na paliwo stałe

W pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię na ogół mieści się kocioł. Jednak nie zawsze zostaje...

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło…...

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać...

Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się...

Polskie miasta dominują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Niska emisja...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....