| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Rodzaje zbiorników na olej opałowy. Poradnik

Rodzaje zbiorników na olej opałowy. Poradnik

Zbiorniki na olej opałowy montowane są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ogrzewania domu gazem miejskim. Oczywiście olej opałowy trzeba magazynować w specjalnie do tego celu przeznaczonych zbiornikach. Zobacz, jakie są dostępne na rynku rodzaje zbiorników na olej opałowy.

Paliwo i kocioł

Olej opałowy jest paliwem dość chętnie stosowanym w domach jednorodzinnych. Jest ekologicznie czysty – ma niską zawartość siarki.

Kotły olejowe są sterowane automatycznie – można więc programować proces spalania i kontrolować go. Olej może konkurować – zarówno pod względem eksploatacyjnym, jak i cenowym – z gazem miejskim lub płynnym. Jest znacznie wygodniejszy w eksploatacji od węgla czy koksu (nie trzeba dosypywać paliwa i wynosić popiołu).

Jedynym mankamentem oleju opałowego, podobnie jak gazu płynnego, jest konieczność magazynowania. Olej opałowy można przechowywać tylko w specjalnie do tego celu przeznaczonych zbiornikach. Zbiorniki takie trzeba kupić – firmy nie dzierżawią ich. Zbiorniki można umieszczać wewnątrz lub na zewnątrz domu.

Rodzaje zbiorników na olej

Zbiorniki z tworzyw sztucznych - są najczęściej kupowane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Większość zbiorników przeznaczona jest do montażu wewnątrz domu. Nieliczne można montować na zewnątrz, ale tylko jako naziemne.

Najczęściej wykonywane są z polietylenu i jego odmian lub nylonu, rzadziej – z żywic poliestrowych. Od materiału, z jakiego wykonany jest zbiornik na olej, zależy czy w pobliżu zbiornika czuć będzie zapach oleju. Nylon na przykład nie przepuszcza zapachu oleju, polietylen – jeśli nie ma specjalnej powłoki ochronnej ograniczającej emisję zapachu – tak. Najlepiej jednak zapytać o to producenta zbiornika. Zbiorniki na olej z tworzyw sztucznych mogą być jedno- lub dwupłaszczowe (inaczej –  jedno- i dwuścienne). W dwupłaszczowych wewnętrzny płaszcz wykonany jest z tworzywa, a zewnętrzny – z blachy ocynkowanej.

Niektóre zbiorniki jednopłaszczowe mają na zewnątrz wzmacniające opaski stalowe, zapobiegające ich odkształceniu. W innych odkształceniom zapobiega ich konstrukcja.

Zbiorniki z tworzyw sztucznych można montować pojedynczo lub łączyć w zestawy zwane też bateriami. W domach jednorodzinnych najczęściej łączy się je w baterię w jednym szeregu do pięciu sztuk, sporadycznie – w większą, ale najwyżej do 25 sztuk (pięć szeregów po pięć sztuk). Niektórzy producenci dopuszczają też montowanie zbiorników w zestawy o innych kształtach (na przykład litery L).     
      
Zbiorniki stalowe - są przeznaczone głównie do montażu na zewnątrz: jako naziemne lub podziemne, choć niektóre można także ustawiać wewnątrz domu.         

Zbiorniki ze stali są zwykle większe od zbiorników z tworzyw sztucznych. Niektóre można łączyć w grupy, ale produkuje się je także na indywidualne zamówienie; uwzględnia się wtedy pojemność obliczoną w projekcie i założone warunki posadowienia zbiornika. Zbiorniki te również mogą być jedno- lub dwupłaszczowe; oba płaszcze wykonane są ze stali.

Niezależnie od materiału z jakiego wykonane są zbiorniki na olej, muszą być one odpowiednio zabezpieczone.

Od lewej: zbiorniki z tworzyw sztucznych i zbiorniki stalowe

Kotłownia olejowa - jak należy przechowywać olej opałowy?

Zbiornik na olej opałowy umieszczony wewnątrz budynku mieszkalnego może być zlokalizowany wyłącznie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki palnik do pieca na olej?

Piec na olej do domu jednorodzinnego zwykle jest sprzedawany w komplecie z palnikiem, choć niektórzy...

Dobieramy moc grzewczą pieca do c.o. - poradnik

Piec do c.o. musi mieć odpowiednią moc grzewczą, aby w zupełności odpowiadał zapotrzebowaniu na ciepło danego...

Warunki jakie powinien spełniać magazyn oleju i...

W domach jednorodzinnych z ogrzewaniem olejowym, kocioł najczęściej umieszcza się w piwnicy lub na...

Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem...

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem olejowym powinna być zrobiona w domu przynajmniej częściowo...

Zużycie oleju opałowego. Jak oszacować...

Orientacyjne zapotrzebowanie na olej opałowy do ogrzewania domu można określić na podstawie powierzchni domu...