Rodzaje zbiorników na olej opałowy. Poradnik

2009-09-18 2:00
Zbiorniki na olej opałowy
Autor: DeHOUST|Piotr Mastalerz|ROTH Zbiorniki na olej opałowy

Zbiorniki na olej opałowy montowane są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ogrzewania domu gazem miejskim. Oczywiście olej opałowy trzeba magazynować w specjalnie do tego celu przeznaczonych zbiornikach. Zobacz, jakie są dostępne na rynku rodzaje zbiorników na olej opałowy.

Paliwo i kocioł

Olej opałowy jest paliwem dość chętnie stosowanym w domach jednorodzinnych. Jest ekologicznie czysty – ma niską zawartość siarki.

Kotły olejowe są sterowane automatycznie – można więc programować proces spalania i kontrolować go. Olej może konkurować – zarówno pod względem eksploatacyjnym, jak i cenowym – z gazem miejskim lub płynnym. Jest znacznie wygodniejszy w eksploatacji od węgla czy koksu (nie trzeba dosypywać paliwa i wynosić popiołu).

Jedynym mankamentem oleju opałowego, podobnie jak gazu płynnego, jest konieczność magazynowania. Olej opałowy można przechowywać tylko w specjalnie do tego celu przeznaczonych zbiornikach. Zbiorniki takie trzeba kupić – firmy nie dzierżawią ich. Zbiorniki można umieszczać wewnątrz lub na zewnątrz domu.

Rodzaje zbiorników na olej

Zbiorniki z tworzyw sztucznych - są najczęściej kupowane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Większość zbiorników przeznaczona jest do montażu wewnątrz domu. Nieliczne można montować na zewnątrz, ale tylko jako naziemne.

Najczęściej wykonywane są z polietylenu i jego odmian lub nylonu, rzadziej – z żywic poliestrowych. Od materiału, z jakiego wykonany jest zbiornik na olej, zależy czy w pobliżu zbiornika czuć będzie zapach oleju. Nylon na przykład nie przepuszcza zapachu oleju, polietylen – jeśli nie ma specjalnej powłoki ochronnej ograniczającej emisję zapachu – tak. Najlepiej jednak zapytać o to producenta zbiornika. Zbiorniki na olej z tworzyw sztucznych mogą być jedno- lub dwupłaszczowe (inaczej –  jedno- i dwuścienne). W dwupłaszczowych wewnętrzny płaszcz wykonany jest z tworzywa, a zewnętrzny – z blachy ocynkowanej.

Niektóre zbiorniki jednopłaszczowe mają na zewnątrz wzmacniające opaski stalowe, zapobiegające ich odkształceniu. W innych odkształceniom zapobiega ich konstrukcja.

Zbiorniki z tworzyw sztucznych można montować pojedynczo lub łączyć w zestawy zwane też bateriami. W domach jednorodzinnych najczęściej łączy się je w baterię w jednym szeregu do pięciu sztuk, sporadycznie – w większą, ale najwyżej do 25 sztuk (pięć szeregów po pięć sztuk). Niektórzy producenci dopuszczają też montowanie zbiorników w zestawy o innych kształtach (na przykład litery L).     
      
Zbiorniki stalowe - są przeznaczone głównie do montażu na zewnątrz: jako naziemne lub podziemne, choć niektóre można także ustawiać wewnątrz domu.         

Zbiorniki ze stali są zwykle większe od zbiorników z tworzyw sztucznych. Niektóre można łączyć w grupy, ale produkuje się je także na indywidualne zamówienie; uwzględnia się wtedy pojemność obliczoną w projekcie i założone warunki posadowienia zbiornika. Zbiorniki te również mogą być jedno- lub dwupłaszczowe; oba płaszcze wykonane są ze stali.

Niezależnie od materiału z jakiego wykonane są zbiorniki na olej, muszą być one odpowiednio zabezpieczone.

Zbiorniki na olej opałowy
Autor: archiwum muratordom Od lewej: zbiorniki z tworzyw sztucznych i zbiorniki stalowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają