| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Piec na olej: gdzie go najlepiej ustawić w domu?

Piec na olej: gdzie go najlepiej ustawić w domu?

Piec na olej  w domach jednorodzinnych najczęściej umieszcza się wpiwnicy. Z kolei w domach niepodpiwniczonych, na urządzenie trzeba wygospodarować miejsca na parterze. Zobacz, jak wybrać najlepsze miejsce, gdzie zamontować piec na olej.

Kotłownia olejowa w starym domu - modernizacja

Gdy wymienia się kocioł na paliwo stałe na kocioł olejowy, można wykorzystać istniejącą kotłownię, a sąsiadujący z nią skład opału zamienić na magazyn oleju. Kupując zbiornik na olej (zbiorniki), trzeba wtedy dokładnie sprawdzić, czy da się je wnieść przez drzwi, i wybrać taki (najmniejsze mają około 70 cm szerokości), który zmieści się w nich bez problemu. Potrzebną pojemność można uzyskać, łącząc kilka zbiorników w baterię.

Kotłownia olejowa w nowo budowanym domu

W sytuacji gdy budujemy nowy dom najlepiej przewidzieć obok siebie pomieszczenia na kotłownię i magazyn oleju spełniające wszystkie niezbędne wymagania.

Wysokość pomieszczenia, w którym ma być ustawiony kocioł na olej opałowy, nie może być mniejsza niż 2,2 m. Jego kubatura nie powinna być mniejsza niż 8 m3. Kotły olejowe o mocy do 30 kW mogą być – podobnie jak gazowe – instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, na przykład w kuchniach. Jeśli pomieszczenie z kotłem olejowym znajduje się nad inną kondygnacją, jego podłoga i ściany do wysokości 10 cm oraz progi w drzwiach o wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Warunek wodoszczelności dotyczy również wszystkich przejść przewodów w podłodze oraz ścianach do wysokości 10 cm. Ściany wewnętrzne i stropy wydzielające kotłownię muszą mieć klasę odporności ogniowej EI60, drzwi i inne zamknięcia – EI30.

Uwaga na hałas

Pracy palników olejowych towarzyszą hałas i drgania – w nowoczesnych urządzeniach coraz mniejsze. Mimo to pomieszczenia, w których są zainstalowane kotły olejowe emitujące hałas i drgania, powinny być jak najbardziej oddalone od mieszkalnych, żeby praca kotła nie była uciążliwa dla mieszkańców.

Konieczna wentylacja

Właściwa wentylacja kotłowni i magazynu oleju gwarantuje prawidłowe działanie kotła. W kotłowni powinien być zapewniony nawiew powietrza przez kratkę nad podłogą i wywiew przez kratkę wywiewną (przy suficie) na kanale wywiewnym wyprowadzonym ponad dach. Powierzchnia każdej z kratek nie może być mniejsza niż 200 cm2. Nawiew powinien uwzględniać ilość powietrza zużywaną przez kocioł.

Komin

Komin ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego działania kotła. Temperatura spalin w kominie, nawet przy ciągłej pracy palnika z minimalną mocą, powinna się utrzymywać powyżej 160°C. W przeciwnym razie na jego ściankach będzie kondensowała para wodna. W celu regulacji pracy i uzyskania stabilnego ciągu w kominie zaleca się zamontowanie regulatora ciągu.

Ze względu na większą niż w innych paliwach zawartość siarki (w oleju opałowym jest jej około 0,3%) komin współpracujący z piecem na olej powinien być wykonany ze stali kwasoodpornej. To dlatego, że podczas spalania siarka utlenia się najczęściej do postaci SO2, a w niewielkiej części do SO3. Trójtlenek siarki jako gaz jest nieszkodliwy, jednak w wyniku schłodzenia w kominie wchodzi w reakcję z wodą, tworząc kwas siarkowy. Stary murowany komin współpracujący do tej pory z kotłem na paliwo stałe można przystosować do współpracy z kotłem olejowym, wprowadzając do jego wnętrza wkład kominowy ze stali kwasoodpornej o odpowiednim przekroju. Elementy łączące kocioł z kominem należy zaizolować cieplnie.

W przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania o mocy nieprzekraczającej 21 kW można zrezygnować z komina na rzecz przewodu powietrzno-spalinowego wyprowadzonego przez zewnętrzną ścianę domu. Przewód musi być wyprowadzony co najmniej 2,5 m nad poziomem terenu.

Stojący olejowy kotcioł kondensacyjny TopOne.

Jak działa piec na olej? Po co pompa olejowa i przewody olejowe?

Do palnika pieca olejowego olej jest dostarczany przewodami olejowymi ze zbiornika. Przebywając tę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zbiornik na olej opałowy: jednopłaszczowy czy...

Zbiornik na olej opałowy to podstawowy element całego systemu ogrzewania olejowego w domu. Sam olej opałowy...

Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...

Olej opałowy: jak dobrać zbiornik na olej

Olej opałowy musi być magazynowany w specjalnych zbiornikach i w odpowiednio zabezpieczonych warunkach....

Zbiornik na olej: w domu czy na zewnątrz?

Zbiorniki na olej opałowy najwygodniej umieścić w budynku w pobliżu kotła, uwzględniając przepisy ochrony...

Współpraca kotła olejowego z instalacją...

Kocioł olejowy wyposażony w pompę obiegową może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania...

Jaki palnik do pieca na olej?

Piec na olej do domu jednorodzinnego zwykle jest sprzedawany w komplecie z palnikiem, choć niektórzy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.