| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Kocioł olejowy: jak zaplanować kotłownię?

Kocioł olejowy: jak zaplanować kotłownię?

Kocioł olejowy prawie zawsze jest stosunkowo duży i przeznaczony do ustawienia na podłodze. Rzadkością jeszcze są takie urządzenia grzewcze, które można powiesić na ścianie. Dlatego na piec na olej potrzebujemy odpowiednio dużo miejsca. Radzimy, jak urządzić odpowiednią kotłownię.

Autor: Mariusz Bykowski

Do kotła olejowego zwykle podłącza się zasobnik ciepłej wody użytkowej, który również zajmuje trochę miejsca (powinno się w nim zmieścić 100-200 l wody). Trzeba też pomyśleć o miejscu na duży zbiornik na olej opałowy należy przechowywać w temperaturze dodatniej, więc zwykle zbiorniki instaluje się w domu. Ponadto palniki kotłów na olej są wyposażone w dość hałaśliwy wentylator, należy się też liczyć z wyczuwalnym w pobliżu kotła zapachem oleju.

Wszystko to powoduje, że taki kocioł olejowy najlepiej zamontować w pomieszczeniu, które będzie tylko kotłownią. Wprawdzie teoretycznie kocioł o mocy do 30 kW może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, na przykład w kuchni czy łazience, ale obecność w takim miejscu kotła na olej będzie raczej uciążliwa.

Jaka kotłownia?

Wysokość pomieszczenia kotłowni olejowej nie może być mniejsza niż 2,2 m, a jego kubatura powinna wynosić co najmniej 8 m³. Ze względów bezpieczeństwa olej opałowy można przechowywać tylko w pomieszczeniach znajdujących się w piwnicy lub na najniższej nadziemnej kondygnacji budynku. Jeśli kotłownia znajduje się nad inną kondygnacją, podłoga i ściany do wysokości 10 cm oraz progi w drzwiach do wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Uszczelnione muszą być także wszystkie przejścia rur przez podłogę i ściany do wysokości 10 cm. Ściany wewnętrzne i strop kotłowni muszą mieć klasę odporności ogniowej EI60, a drzwi i inne zamknięcia EI30. Do pomieszczenia kotłowni należy zapewnić nawiew powietrza kratką umieszczoną nad podłogą i wywiew kratką przy suficie (powierzchnia obu kratek powinna wynosić co najmniej 200 cm²). Kanał wywiewny musi być wyprowadzony ponad dach domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...

Piec na olej: to musisz o nim wiedzieć

Olej opałowy wymaga zastosowania kotłów innych niż gazowe, chociaż kocioł olejowy można przystosować...

Piece na olej: co zawiera nowoczesne wyposażenie?

Piece na olej opałowy są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji. Występują w...

Jaki palnik do pieca na olej?

Piec na olej do domu jednorodzinnego zwykle jest sprzedawany w komplecie z palnikiem, choć niektórzy...

Współpraca kotła olejowego z instalacją...

Kocioł olejowy wyposażony w pompę obiegową może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania...