| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Kocioł olejowy: jak zaplanować kotłownię?

Kocioł olejowy: jak zaplanować kotłownię?

Kocioł olejowy prawie zawsze jest stosunkowo duży i przeznaczony do ustawienia na podłodze. Rzadkością jeszcze są takie urządzenia grzewcze, które można powiesić na ścianie. Dlatego na piec na olej potrzebujemy odpowiednio dużo miejsca. Radzimy, jak urządzić odpowiednią kotłownię.

Autor: Mariusz Bykowski

Do kotła olejowego zwykle podłącza się zasobnik ciepłej wody użytkowej, który również zajmuje trochę miejsca (powinno się w nim zmieścić 100-200 l wody). Trzeba też pomyśleć o miejscu na duży zbiornik na olej opałowy należy przechowywać w temperaturze dodatniej, więc zwykle zbiorniki instaluje się w domu. Ponadto palniki kotłów na olej są wyposażone w dość hałaśliwy wentylator, należy się też liczyć z wyczuwalnym w pobliżu kotła zapachem oleju.

Wszystko to powoduje, że taki kocioł olejowy najlepiej zamontować w pomieszczeniu, które będzie tylko kotłownią. Wprawdzie teoretycznie kocioł o mocy do 30 kW może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, na przykład w kuchni czy łazience, ale obecność w takim miejscu kotła na olej będzie raczej uciążliwa.

Jaka kotłownia?

Wysokość pomieszczenia kotłowni olejowej nie może być mniejsza niż 2,2 m, a jego kubatura powinna wynosić co najmniej 8 m³. Ze względów bezpieczeństwa olej opałowy można przechowywać tylko w pomieszczeniach znajdujących się w piwnicy lub na najniższej nadziemnej kondygnacji budynku. Jeśli kotłownia znajduje się nad inną kondygnacją, podłoga i ściany do wysokości 10 cm oraz progi w drzwiach do wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Uszczelnione muszą być także wszystkie przejścia rur przez podłogę i ściany do wysokości 10 cm. Ściany wewnętrzne i strop kotłowni muszą mieć klasę odporności ogniowej EI60, a drzwi i inne zamknięcia EI30. Do pomieszczenia kotłowni należy zapewnić nawiew powietrza kratką umieszczoną nad podłogą i wywiew kratką przy suficie (powierzchnia obu kratek powinna wynosić co najmniej 200 cm²). Kanał wywiewny musi być wyprowadzony ponad dach domu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Piec do ogrzewania: jak powinien wyglądać...

Piec do ogrzewania domu będzie sprawny, wydajny i bezpieczny jedynie wtedy, gdy będziemy regularnie wykonywać...

Zbiornik na olej opałowy: jednopłaszczowy czy...

Zbiornik na olej opałowy to podstawowy element całego systemu ogrzewania olejowego w domu. Sam olej opałowy...

Piece na olej: co zawiera nowoczesne wyposażenie?

Piece na olej opałowy są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji. Występują w...

Jak zaprojektować kotłownię z piecem na olej...

Kotłownia z piecem na olej opałowy musi spełniać wiele warunków, które zagwarantują ci...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...