| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Jaki palnik do pieca na olej?
Palnik olejowy

Jaki palnik do pieca na olej?

Piec na olej do domu jednorodzinnego zwykle jest sprzedawany w komplecie z palnikiem, choć niektórzy producenci pozostawiają klientowi możliwość wyboru spośród różnych palników. Palnik olejowy rozpyla olej lub powoduje jego odparowanie. Warunkiem prawidłowej pracy jest zasilanie palnika odpowiednim rodzajem oleju.

Palnik wentylatorowy wysokociśnieniowy

Taki rodzaj palników olejowych najczęściej instaluje się w kotłach spalających olej opałowy lekki. Rozpylają olej dostarczany do dysz pod ciśnieniem 0,7-2,0 MPa. Kropelki paliwa odparowują pod wpływem temperatury. Powietrze do jego spalania jest zasysane przez wentylator z pomieszczenia kotłowni, zapewnia dobre wymieszanie powietrza z parami oleju i zmniejsza do minimum wpływ zmian ciągu kominowego na przebieg spalania. Palniki wentylatorowe mogą być: jednostopniowe (zmiana wydajności następuje przez włączenie lub wyłączenie palnika) dwustopniowe (na pierwszym stopniu pracują z mniejszą mocą, na drugim – z nominalną).

Palnik dwustopniowy

Palniki dwustopniowe zapewniają bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego i kotła. Jedne i drugie mają system zabezpieczeń, który w razie nieprawidłowego działania układu wyłącza palnik i odcina dopływ paliwa.

Palnik inżektorowy

Palniki inżektorowe są wykorzystywane do spalania cięższych olejów. Paliwo dopływa pod niskim ciśnieniem (do 0,1 MPa), natomiast powietrze tłoczone pod ciśnieniem zasysa je z dysz i rozpyla. Ilość powietrza używanego do rozpylenia oleju jest niewystarczająca do jego spalenia. Dlatego do palnika musi być dodatkowo doprowadzane powietrze zapewniające prawidłowe spalanie.

Palnik z odparowaniem oleju

Głównym elementem tego typu palników jest wanienka z olejem. Paliwo, odparowując z powierzchni wanienki, tworzy parę, która następnie jest mieszana z powietrzem i spalana.

Największą wadą tych palników olejowych jest ich duża czułość na zmiany ciągu kominowego. W palniku olej jest podgrzewany przez zintegrowany z dyszą elektryczny podgrzewacz. Dopasowuje on swoją moc elektryczną do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu minimalizuje ilość zużywanej energii. Po osiągnięciu przez paliwo ustalonej temperatury daje sygnał do sterownika, który najpierw uruchamia wentylator, potem układ zapłonowy, a następnie otwiera zawór odcinający dopływ oleju. Mieszanka olejowo-powietrzna zapala się, co sygnalizuje detektor płomienia. Jeśli w czasie pracy palnika płomień zaniknie, dopływ oleju natychmiast zostaje przerwany. Jeżeli próba ponownego uruchomienia palnika i zapalenia mieszanki nie powiedzie się w zaprogramowanym czasie, palnik się blokuje i wtedy kocioł nie uruchomi się już bez ingerencji człowieka.

Przeczytaj dodatkowo:
Piece na olej: co zawiera nowoczesne wyposażenie?

Piece na olej opałowy są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji. Występują w...

Zbiornik na olej opałowy: w domu czy na zewnątrz?

Zbiorniki na olej opałowy najwygodniej umieścić w budynku w pobliżu kotła, uwzględniając przepisy ochrony...

Współpraca kotła olejowego z instalacją...

Kocioł olejowy wyposażony w pompę obiegową może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania...

Zużycie oleju opałowego. Jak oszacować...

Orientacyjne zapotrzebowanie na olej opałowy do ogrzewania domu można określić na podstawie powierzchni domu...

Warunki jakie powinien spełniać magazyn oleju i...

W domach jednorodzinnych z ogrzewaniem olejowym, kocioł najczęściej umieszcza się w piwnicy lub na...