Jak działają palniki olejowe w piecach na olej?

2009-09-18 2:00

Właściwie dobrany palnik olejowy w piecu na olej opałowy gwarantuje trwałość i utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej urządzenia grzewczego. Taki palni, jak również sam piec do ogrzewania, pozwala zminimalizować emisję zanieczyszczeń. Przekonaj się, w jaki sposób działają palniki olejowe w piecach na olej.

Jak działają palniki kotłów olejowych?
Autor: DE DIETRICH Jak działają palniki kotłów olejowych?

Palniki olejowe z odparowaniem

Olej zgromadzony w wanience odparowuje. Następnie para jest mieszana z powietrzem i spalana. Największą wadą tych palników jest ich duża czułość na zmiany ciągu kominowego. W palnikach olejowych z odparowaniem przed spaleniem zachodzi zjawisko zakoksowywania dysz palnika, co w efekcie prowadzi do ich zatykania. Wtedy jest niezbędna pilna interwencja serwisu i oczyszczenie dysz.

Palniki olejowe inżektorowe (atmosferyczne)

Olej dopływa pod niskim ciśnieniem (do 0,1 MPa), a powietrze tłoczone pod ciśnieniem zasysa go z dysz i rozpyla. Ilość powietrza używanego do rozpylenia jest niewystarczająca do spalania, dlatego do palnika jest doprowadzane dodatkowe powietrze zapewniające prawidłowe spalanie. Palniki inżektorowe są wykorzystywane do spalania cięższych olejów. Ich dysze się nie zatykają.

Palniki olejowe wentylatorowe wysokociśnieniowe

Olej dostarczany do dysz jest rozpylany pod ciśnieniem 0,7-2 MPa. Kropelki oleju odparowują pod wpływem temperatury. Powietrze do spalania oleju jest zasysane przez wentylator z pomieszczenia kotłowni. To pozwala na dobre wymieszanie go z oparami oleju i minimalizuje wpływ zmian ciągu kominowego. Ten rodzaj palnika jest powszechnie stosowany w piecach na olej opałowy lekki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.