| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem olejowym

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem olejowym

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem olejowym powinna być zrobiona w domu przynajmniej częściowo podpiwniczonym, w którym da się wygospodarować pomieszczenia na kotłownię i magazyn oleju. Piec na olej musi być również specjalnie zabezpieczony.

Autor: DE DIETRICH

Większość kotłów olejowych to urządzenia stojące przeznaczone do montażu w wydzielonym pomieszczeniu.

Instalacja centralnego ogrzewania a kocioł olejowy

Kotły olejowe mogą współpracować z instalacjami centralnego ogrzewania zarówno o wysokiej, jak i niskiej temperaturze zasilania.

W instalacjach z tworzyw sztucznych niektórzy producenci pieców na olej zalecają wykonanie 1-2-metrowego odcinka za kotłem z rur metalowych. Rozwiązanie takie zabezpiecza instalację z tworzywa przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia krótkotrwałych przegrzewów wody wychodzącej z kotła (producenci rur podaja maksymalną dopuszczalną temperature wody) oraz nie przyspieszenie starzenia się rur. Wprawdzie kotły mają czujnik temperatury wody wychodzącej, który wyłącza zasilanie palnika w razie jej przekroczenia, jednak układ zabezpieczający ma pewną bezwładność. Warto więc dla większego bezpieczeństwa pomyśleć również o zastosowaniu zaworu trójdrogowego mieszającego wodę wychodzącą z kotła z wodą powracającą.

Sterowanie instalacją c.o.

Zadaniem automatyki sterującej instalacją jest dostosowanie ilości ciepła wytwarzanego w kotle olejowym do chwilowego zapotrzebowania na nie przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej sprawności procesu spalania. Najprostszym, najtańszym i najczęściej stosowanym sposobem na to jest sterowanie pracą kotła zależnie od temperatury wody w obiegu grzewczym. Droższym rozwiązaniem jest regulator temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym wyposażony dodatkowo w zegar sterujący z programem dobowym lub tygodniowym. Najdroższa jest automatyka pogodowa, która oprócz pomiaru temperatury w pomieszczeniu uwzględnia zmiany temperatury na zewnątrz i na ich podstawie dobiera odpowiednią temperaturę wody grzewczej.

Zegar pozwala zaprogramować godziny normalnej pracy kotła na olej i pracy ze zmniejszoną mocą. Programując niższą temperaturę w pomieszczeniach w określonych porach dnia (w przypadku zegara z programem dobowym) lub oddzielnie dla każdego dnia tygodnia (w zegarach z programem tygodniowym), powodujemy zmniejszenie mocy kotła w tym czasie, a tym samym zmniejszenie zużycia oleju.

Kocioł olejowy zabezpieczony

Woda podgrzana w kotle na olej zwiększa swoją objętość, przez co wzrasta ciśnienie w instalacji. Aby nie doszło do jej uszkodzenia, potrzebne jest naczynie wzbiorcze, które byłoby w stanie przejąć nadmiar wody w instalacji.

Niektórzy producenci wyposażają kotły w standardowej wielkości naczynia wzbiorcze i dołączają do instrukcji kotła nomogram przedstawiający zależność temperatury i pojemności zładu (całkowitej ilości wody w instalacji), przy których układ będzie działał prawidłowo. W razie przekroczenia wartości maksymalnych należy – niezależnie od naczynia w kotle – zamontować w instalacji dodatkowe naczynie wzbiorcze.

Oprócz naczynia wzbiorczego kotły mają zabezpieczenie w postaci zaworu bezpieczeństwa, który otwiera się, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy ustawioną wartość. Dzięki temu w razie uszkodzenia naczynia wzbiorczego instalacja nie zostanie zniszczona. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa ponownie się zamyka.

Zawór nadmiarowo-upustowy

Gdy instalacja jest wyposażona w zawory termostatyczne, powinna mieć również zawór nadmiarowo-upustowy. Zapewnia on stabilną pracę pompy obiegowej i stały przepływ przez kocioł przy zamykających się zaworach termostatycznych. Dodatkowo stabilizuje ciśnienie w pozostałych otwartych zaworach termostatycznych, dzięki czemu ich pracy nie towarzyszy szum związany z dławieniem zbyt wysokiego ciśnienia. Jeśli zamkną się wszystkie zawory termostatyczne, zawór nadmiarowo-upustowy zapewni przepływ wody i nie dopuści do przegrzania wody stojącej w wymienniku.

Pompa obiegowa wody

Niektórzy producenci wyposażają piece olejowe w pompę obiegową wymuszającą przepływ wody w instalacji. Z reguły ma ona kilka biegów w celu dopasowania wysokości podnoszenia do strat ciśnienia przy przepływie wody przez obieg grzewczy. Pompy te mają niewielką wysokość podnoszenia – od 0,5 do 5 m słupa wody – co wystarcza do pokonania strat ciśnienia w obiegu. Jeżeli pompa nie jest zamontowana w kotle, trzeba ją dokupić oddzielnie.

Przeczytaj dodatkowo:
Piec do ogrzewania: jak powinien wyglądać...

Piec do ogrzewania domu będzie sprawny, wydajny i bezpieczny jedynie wtedy, gdy będziemy regularnie wykonywać...

Jak oszacować roczne zużycie oleju opałowego?

Orientacyjne zapotrzebowanie na olej opałowy do ogrzewania domu można określić na podstawie powierzchni domu...

Koszty ogrzewania domu energią elektryczną,...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak dom możesz ogrzewać...

Zbiornik na olej: w domu czy na zewnątrz?

Zbiorniki na olej opałowy najwygodniej umieścić w budynku w pobliżu kotła, uwzględniając przepisy ochrony...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Zbiornik na paliwo. W jakiej odległości go...

Jeśli nie ma w pobliżu działki sieci gazowej i nie chcemy ogrzewać domu węglem ani prądem musimy przewidzieć...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.