| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Szczególny kocioł. Szczególny komin

Szczególny kocioł. Szczególny komin

Kotły z zamkniętą komorą spalania, zwane też kotłami turbo, pobierają powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Dlatego do tego rodzaju kotłów gazowych potrzebny jest specjalny komin.

System kominowy LAS

Do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania przeznaczone są specjalne systemy kominowe wyprowadzane przez dach, nazywane od skrótu niemieckiej nazwy – LAS. Są wśród nich i kominy stalowe i kominy ceramiczne. Producenci preferują systemy koncentryczne, to znaczy współosiowy komin powietrzno-spalinowy. Wewnętrzny przewód takiego komina odprowadza spaliny na zewnątrz, a zewnętrzny doprowadza powietrze spoza budynku wprost do komory spalania kotła. Można spotkać jeszcze systemy o dwóch kanałach: powietrze zasilające palenisko i spaliny są prowadzone w oddzielnych, umieszczonych obok siebie kanałach.

Komin w kominie

Odmianą systemu LAS jest zainstalowanie wkładu ze stali kwasoodpornej w istniejącym murowanym szybie kominowym. Wtedy kominem ze stali spaliny są odprowadzane na zewnątrz, a powietrze do spalania doprowadzane jest przestrzenią między szybem a stalowym przewodem spalinowym.

Kotły kondensacyjne

W kotłach kondensacyjnych odzyskuje się najwięcej ciepła ze spalin i spaliny najbardziej się schładzają – aż do temperatury poniżej punktu rosy (55°C). Dlatego właśnie w kominach współpracujących z kotłami kondensacyjnymi kondensuje najwięcej pary wodnej ze spalin.

Podczas spalania 1 m3 gazu powstaje od 0,8 do 1 l wody. Reaguje ona z tlenkami azotu, siarki i węgla, tworząc kwasy. W domach jednorodzinnych skropliny te odprowadza się bezpośrednio do kanalizacji – nie trzeba ich neutralizować, bo stanowią zaledwie niewielką część odprowadzanych ścieków. Powstający kwas może jednak niszczyć komin, a w razie najmniejszej nieszczelności komina – również budynek. Dlatego systemy kominowe przeznaczone do współpracy z kotłami kondensacyjnymi powinny być wyposażane w dodatkowe uszczelki, gwarantujące całkowitą, najwyższą szczelność układu.

Oprócz kominów stalowych czy ceramicznych do odprowadzania spalin można też stosować kominy z tworzywa sztucznego.

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...