| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Nowoczesny piec gazowy musi to mieć - przegląd wyposażenia
Ogrzewanie gazowe. Tajniki pieca gazowego

Nowoczesny piec gazowy musi to mieć - przegląd wyposażenia

Piec gazowy nowoczesnej produkcji różni się u poszczególnych producentów nie tylko ceną, ale także wyposażeniem fabrycznym. Sprawdźmy, co powoduje rozbieżności cenowe i jak skorzystać z najnowszych rozwiązań oraz dobrać odpowiedni dla nas piec gazowy.

Poszczególne kotły gazowe różnią się materiałami, z jakich zrobione są ich elementy, oraz wyposażeniem. Warto się z nimi zapoznać.

Palniki pieców gazowych

W kotłach gazowych stosowane są trzy rodzaje palników: atmosferyczne, wentylatorowe lub ze wstępnym zmieszaniem. W atmosferycznych część powietrza potrzebnego do spalania jest zasysana przez wypływający gaz, część (30-45%) to powietrze wtórne zasysane do komory spalania siłą ciągu gorących spalin.

W palnikach wentylatorowych powietrze doprowadza się przed komorę spalania za pomocą wentylatora. Pozwala to na jego dokładne dozowanie i uzyskanie dzięki temu większej sprawności spalania.

Palniki ze wstępnym zmieszaniem są rozwiązaniem pośrednim między palnikami atmosferycznymi i wentylatorowymi. Są przeznaczone do kotłów kondensacyjnych.

Regulacja palnika może się odbywać jedno- lub dwustopniowo, czyli przez włączanie i wyłączanie, może też być modulowana. Moc palnika modulowanego płynnie dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło i piec gazowy pracuje zawsze z dużą sprawnością, dzięki czemu zmniejsza się zużycie gazu. Ta właściwość jest ważną zaletą pieca.

Jaki wymiennik ciepła?

W wymienniku ciepło ze spalin przekazywane jest krążącej w instalacji wodzie. Najczęściej jest on ze stopu aluminiowo-krzemowego lub ze stali szlachetnej. Jedynie w kotłach stojących montowane są żeliwne wymienniki ciepła uważane za najtrwalsze. Trwałość wymienników stalowych przekracza kilkanaście lat. Warto jednak zauważyć, że po tym czasie kocioł będzie na tyle przestarzały, że niezależnie od jego stanu technicznego opłacalna będzie jego wymiana na nowocześniejszy.

Zabezpieczenia w piecu gazowym

Podstawowym zabezpieczeniem pieca gazowego i instalacji grzewczej jest naczynie wzbiorcze. Napływa do niego woda, gdy jej objętość zwiększy się na skutek wzrostu temperatury. Dodatkowym zabezpieczeniem kotła jest zawór bezpieczeństwa, który otwiera się i wypuszcza nadmiar wody do kanalizacji, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy zadaną wartość. Dzięki temu nawet w razie uszkodzenia naczynia wzbiorczego instalacji nie grozi zniszczenie. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa ponownie się zamyka.
Oba te elementy muszą się znaleźć w instalacji. Kotły wiszące zwykle standardowo są w nie wyposażone, do kotłów stojących trzeba je dokupić i zainstalować, a to oczywiście kosztuje – przynajmniej kilkaset złotych.

Zadaniem przerywacza ciągu jest zabezpieczenie kotła przed niekorzystnym wpływem zmian ciągu kominowego. Ich efektem może być zwiększony lub zmniejszony przepływ powietrza przez komorę spalania i w rezultacie obniżenie sprawności kotła, a w skrajnej sytuacji nawet wygaszenie płomienia. Przerywaczy ciągu nie montuje się w kotłach, w których przepływ powietrza jest wymuszony przez wentylator.

Zawór odcinający dopływ gazu uniemożliwia jego wypływ z instalacji w przypadku zaniku płomienia w kotle, o czym informuje sygnał z detektora zaniku płomienia. Do niwelowania zmian ciśnienia w instalacji gazowej służy stabilizator ciśnienia gazu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wyposażenie kotła: standardowe i dodatkowe

Niektórzy producenci wyposażają kotły w pompę obiegową wymuszającą przepływ wody w instalacji. Zwykle ma ona wysokość podnoszenia od 0,5 do 5 m H2O i kilka biegów lub nawet bezstopniową regulację obrotów, dzięki czemu łatwo dostosowuje się do strat ciśnienia w obiegu grzewczym. Standardowo mają ją kotły wiszące. Ponieważ obecnie w każdej instalacji c.o. montuje się pompę obiegową, zakup kotła już w nią wyposażonego upraszcza instalację.
Pompa w kotle pasuje do typowych instalacji w domach jednorodzinnych. Problem może się pojawić, jeśli kocioł ma współpracować np. z ogrzewaniem podłogowym albo ściennym. Wtedy może się okazać, że pompa jest za słaba.

ZDANIEM EKSPERTA

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ W WYBORZE KOTŁA KONDENSACYJNEGO? - radzi ekspert firmy Saunier Saunier DuvalDuval

W obecnej chwili do najnowocześniejszych konstrukcji kotłów zaliczane są kotły kondensacyjne. Aby cieszyć się z maksymalnie wysokich sprawności pracy tego typu kotła, należy posiadać instalację centralnego ogrzewania przystosowaną do pracy w niskich temperaturach (im niższa temperatura pracy instalacji tym większe ilości ciepła są odzyskiwane z pary wodnej w wymienniku kotła).
Dla osób, które chciałyby cieszyć się wysoką sprawnością kotła kondensacyjnego a posiadają instalację grzewczą wysokotemperaturową (grzejniki) rozwiązaniem może być podłączenie do kotła czujnika temperatury zewnętrznej.

W przypadku kotłów kondensacyjnych Saunier Duval czujnik temperatury zewnętrznej podłączamy bezpośrednio do kotła i jego elektronika oblicza, jaka musi być temperatura wody w instalacji grzewczej, w zależności od temperatury na zewnątrz, aby zrównoważyć straty ciepła budynku i zapewnić komfort termiczny domownikom. Przyjmuje się, że w sezonie grzewczym instalacja wysokotemperaturowa, ze względu na niskie temperatury zewnętrzne, będzie musiała pracować powyżej parametrów kondensacji pary wodnej przez okres około dwóch tygodni.

Pamiętajmy, że w przypadku kotła kondensacyjnego należy zapewnić odpływ kondensatu (skroplin) z urządzenia.
Zwróćmy również uwagę, że kocioł kondensacyjny jest kotłem z zamkniętą komorą spalania. Powietrze potrzebne do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku a komora spalania kotła jest całkowicie odizolowana od powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, w przypadku awarii układu spalinowego, nie ma ryzyka wydostawania się spalin do pomieszczenia.
Wybierając konkretny kocioł zwracamy też uwagę na trwałość urządzenia. Wymienniki ciepła w kondensacyjnych kotłach Saunier Duval są wykonane z trwałej stali kwasoodpornej. Dzięki temu, pamiętając o wymogu okresowej konserwacji, mamy zagwarantowaną wieloletnią eksploatację urządzenia.

Dobierając kocioł do naszego domu warto też zwrócić uwagę na poziom mocy minimalnej z jaką jest w stanie pracować urządzenie. Niski poziom mocy minimalnej pozwoli na dostosowanie pracy kotła do aktualnych potrzeb ogrzewanych pomieszczeń nawet wówczas, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie i finalnie przełoży się na cichszą pracę urządzenia (także zmniejszy ilości załączeń palnika), ograniczy zużycie gazu oraz zwiększy trwałość urządzenia.

Kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę użytkową w podgrzewaczu przepływowym, którego wadą jest ograniczona wydajność – zwykle po odkręceniu jednocześnie dwóch kranów płynie z nich tylko cienka strużka. Dlatego coraz częściej kotły te wyposaża się w zasobniki warstwowe do gromadzenia podgrzanej wody, tańsze od tradycyjnych podgrzewaczy pojemnościowych, bo bez wężownicy.

Możliwe dzięki zasobnikowi, okresowe zwiększenie wydajności ciepłej wody sprawia, że komfort korzystania z kotła dwufunkcyjnego jest podobny jak w przypadku kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

Kocioł z zaawansowaną automatyką może się sam włączać i wyłączać. Kiedy jesienią zrobi się zimno, nie trzeba będzie pamiętać o jego uruchomieniu, zrobi to za nas sterownik. Aby to było możliwe, konieczny jest elektroniczny zapłon, który zastąpi zapałkę.

Aby wyposażony w automatykę kocioł nie uruchamiał instalacji c.o. w chłodniejsze letnie noce, można przestawić go na pracę letnią. Będzie wtedy podgrzewał ciepłą wodę użytkową, ale nie uruchomi obiegu c.o. Potrzebny jest do tego przełącznik lato/zima.

Są sytuacje, w których komfort cieplny jest odczuwany przy innej niż zazwyczaj temperaturze, np. podczas urządzanej w domu imprezy dla kilkunastu osób. Zamiast otwierać wszystkie okna, można wcześniej wcisnąć odpowiedni przycisk - tzw. programy okolicznościowe - na sterowniku kotła i od tej chwili będzie on utrzymywał w pomieszczeniach temperaturę nieco niższą (ewentualnie wyższą) od normalnej.

Niektórzy producenci oferują dodatkową armaturę, czyli dopasowane do kotła układy zaworów regulacyjnych i odcinających oraz dodatkowych pomp umożliwiających współpracę kotła np. z zasobnikami ciepłej wody albo ogrzewaniem podłogowym. Ich zakup ułatwia montaż instalacji, pozwala uniknąć błędów mniej doświadczonym instalatorom, ale zwykle zwiększa nieco koszt inwestycji.

Aby instalacja c.o. mogła współpracować z kolektorami słonecznymi, konieczny jest specjalny zasobnik na wodę z dwiema wężownicami. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne, więc większość producentów ma w swojej ofercie takie urządzenia. Na ogół sprzedawane są kompletne zestawy: kocioł, zasobnik, kolektory i automatyka sterująca całym systemem.

Czasami zdarza się, że nawet w trakcie normalnego funkcjonowania instalacji następują w niej ubytki wody, które trzeba uzupełniać. Aby nie zawracać tym sobie głowy, można zainstalować w kotłowni urządzenie, które będzie robiło to automatycznie, tzw. automatyczny dopust wody.

Autor: Saunier Duval

iso condens Saunier Duval(fot. SAUNIER DUVAL)

PAMIĘTAJ

Kocioł dostępny w sprzedaży musi mieć znak CE. Jest on gwarancją, że został zaprojektowany i wykonany w sposób zapewniający bezpieczne działanie podczas prawidłowego użytkowania. Znak ten powinien być umieszczony na tabliczce znamionowej. Aby uniknąć w przyszłości rozczarowania, warto przed zakupem urządzenia sprawdzić dostępność serwisu oraz długość okresu gwarancyjnego.

Podstawą utrzymania gwarancji jest często uruchomienie kotła przez autoryzowanego serwisanta i coroczne przeglądy serwisowe.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania - gdy nie masz kotłowni

Gdy nie masz w domu miejsca na kotłownię, sprawdzi się kocioł turbo, czyli kocioł z zamkniętą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki miedziane znakomicie sprawdzą...

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...