| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotłownia gazowa za 5 czy 15 tysięcy?

Kotłownia gazowa za 5 czy 15 tysięcy?

Cena kotłowni gazowej może przyjmować dużą rozpiętość kwotową. Ile jednak trzeba wydać na kocioł gazowy i instalację c.o., aby mieć w domu przyzwoitą kotłownię? Sprawdziliśmy, jakie wyposażenie można kupić za określoną kwotę, i postaramy się opisać różnice między poszczególnymi rozwiązaniami.

Autor: Piotr Mastalerz

Koszt kotłowni zależy przede wszystkim od ceny kotła, a o tym decydują nie tylko marka i moc, ale przede wszystkim rodzaj urządzenia.

Do kotłowni musimy wstawić nie tylko kocioł. Inne ważne elementy to przede wszystkim urządzenia do podgrzewania wody użytkowej, pompy, zawory, armatura zabezpieczająca, a także stosunkowo drogi komin. Trzeba jeszcze zapłacić fachowcom za montaż tych wszystkich urządzeń. Poniżej opisujemy, ile to kosztuje.

Jaki kocioł do c.o.?

Koszt kotłowni zależy przede wszystkim od ceny kotła, a o tym decydują nie tylko marka i moc, ale przede wszystkim rodzaj urządzenia. W przypadku kotłów gazowych wybór jest bardzo duży. Ze względu na sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej, który najbardziej wpływa na cenę urządzenia, można wybrać:

  • kocioł jednofunkcyjny, który nie podgrzewa wody użytkowej;
  • kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody;
  • kocioł jednofunkcyjny z dołączonym pojemnościowym podgrzewaczem wody;
  • kocioł jednofunkcyjny lub kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę.

Każdy z nich można kupić w wersji do ustawienia na podłodze - najczęściej z uznawanym za trwalszy i solidniejszy żeliwnym wymiennikiem ciepła - albo do powieszenia na ścianie - o zdecydowanie mniejszych gabarytach.

Oprócz kotłów gazowych, z których spaliny odprowadzane są w tradycyjny sposób - przez komin, można kupić wersję z zamkniętą komorą spalania, czyli tak zwany kocioł turbo. Spaliny są z niego odprowadzane za pomocą wentylatora przez specjalny przewód spalinowy, niekoniecznie podłączony do komina. Ważną zaletą tych kotłów jest całkowite odseparowanie procesu spalania od pomieszczenia. W kotłach turbo powietrze dopływa do komory spalania spoza budynku specjalnym przewodem. Dzięki temu nie dochodzi do wychładzania pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, oraz nie ma możliwości, aby spaliny z kotła przedostały się do niego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ważny wybór to sprawność kotła

Można kupić gazowy kocioł konwencjonalny, o sprawności około 92%, albo kocioł kondensacyjny - droższy, ale o sprawności około 107%, a więc zużywający o kilkanaście procent mniej paliwa. W tym drugim przypadku praktycznie zawsze będzie to kocioł turbo.

Wyposażenie

Właściwie wszystkie współczesne kotły gazowe mają wbudowaną kompletną armaturę zabezpieczającą, czyli zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody (naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa), zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego i wypływem niespalonego gazu. Oprócz tego są wyposażone w niezbędne pompy, a ich palniki mają płynnie regulowaną moc. Zatem jedyne, co trzeba dokupić, to rury i zawory odcinające, które umożliwią konserwację urządzeń w kotłowni bez potrzeby opróżniania instalacji. Jeśli instalacja c.o. ma być niskotemperaturowa, to znaczy z wodnym ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, potrzebny jest jeszcze zawór mieszający i odpowiedni regulator. Obecnie można kupić kotły (oczywiście droższe modele), w których te elementy są standardowym wyposażeniem.

Nie ma kotłowni bez komina

Na cenę kotłowni znaczny wpływ ma także koszt wybudowania komina. Najpopularniejsze są kominy murowane z wewnętrznym wkładem stalowym lub kamionkowym. W domach jednorodzinnych rzadziej wykonuje się kominy dwuścienne ze stali kwasoodpornej. Mogą one stanowić ciekawy detal architektoniczny, ale pasują raczej do domów o nowoczesnej architekturze.

Są natomiast dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy wyposażyć w nowoczesną kotłownię dom już istniejący, który wcześniej był ogrzewany w inny sposób i nie ma w nim wymurowanego komina. Dwuścienny komin stalowy można wtedy bez kłopotu dostawić na zewnątrz domu.

Kotłownia dla kotła gazowego

Kotłownia gazowa, jej lokalizacja i wymiary powinny spełniać odpowiednie wymagania. Zależą one od...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy...

Wybierając kocioł gazowy, powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim miejscu na jego zamontowanie....

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem...

Zatrucie czadem jest przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób rocznie. Dlatego warto wiedzieć, jak można...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...