| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotłownia gazowa za 5 czy 15 tysięcy?

Kotłownia gazowa za 5 czy 15 tysięcy?

Cena kotłowni gazowej może przyjmować dużą rozpiętość kwotową. Ile jednak trzeba wydać na kocioł gazowy i instalację c.o., aby mieć w domu przyzwoitą kotłownię? Sprawdziliśmy, jakie wyposażenie można kupić za określoną kwotę, i postaramy się opisać różnice między poszczególnymi rozwiązaniami.

Autor: Piotr Mastalerz

Koszt kotłowni zależy przede wszystkim od ceny kotła, a o tym decydują nie tylko marka i moc, ale przede wszystkim rodzaj urządzenia.

Do kotłowni musimy wstawić nie tylko kocioł. Inne ważne elementy to przede wszystkim urządzenia do podgrzewania wody użytkowej, pompy, zawory, armatura zabezpieczająca, a także stosunkowo drogi komin. Trzeba jeszcze zapłacić fachowcom za montaż tych wszystkich urządzeń. Poniżej opisujemy, ile to kosztuje.

Jaki kocioł do c.o.?

Koszt kotłowni zależy przede wszystkim od ceny kotła, a o tym decydują nie tylko marka i moc, ale przede wszystkim rodzaj urządzenia. W przypadku kotłów gazowych wybór jest bardzo duży. Ze względu na sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej, który najbardziej wpływa na cenę urządzenia, można wybrać:

  • kocioł jednofunkcyjny, który nie podgrzewa wody użytkowej;
  • kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody;
  • kocioł jednofunkcyjny z dołączonym pojemnościowym podgrzewaczem wody;
  • kocioł jednofunkcyjny lub kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę.

Każdy z nich można kupić w wersji do ustawienia na podłodze - najczęściej z uznawanym za trwalszy i solidniejszy żeliwnym wymiennikiem ciepła - albo do powieszenia na ścianie - o zdecydowanie mniejszych gabarytach.

Oprócz kotłów gazowych, z których spaliny odprowadzane są w tradycyjny sposób - przez komin, można kupić wersję z zamkniętą komorą spalania, czyli tak zwany kocioł turbo. Spaliny są z niego odprowadzane za pomocą wentylatora przez specjalny przewód spalinowy, niekoniecznie podłączony do komina. Ważną zaletą tych kotłów jest całkowite odseparowanie procesu spalania od pomieszczenia. W kotłach turbo powietrze dopływa do komory spalania spoza budynku specjalnym przewodem. Dzięki temu nie dochodzi do wychładzania pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, oraz nie ma możliwości, aby spaliny z kotła przedostały się do niego.

Ważny wybór to sprawność kotła

Można kupić gazowy kocioł konwencjonalny, o sprawności około 92%, albo kocioł kondensacyjny - droższy, ale o sprawności około 107%, a więc zużywający o kilkanaście procent mniej paliwa. W tym drugim przypadku praktycznie zawsze będzie to kocioł turbo.

Wyposażenie

Właściwie wszystkie współczesne kotły gazowe mają wbudowaną kompletną armaturę zabezpieczającą, czyli zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody (naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa), zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego i wypływem niespalonego gazu. Oprócz tego są wyposażone w niezbędne pompy, a ich palniki mają płynnie regulowaną moc. Zatem jedyne, co trzeba dokupić, to rury i zawory odcinające, które umożliwią konserwację urządzeń w kotłowni bez potrzeby opróżniania instalacji. Jeśli instalacja c.o. ma być niskotemperaturowa, to znaczy z wodnym ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, potrzebny jest jeszcze zawór mieszający i odpowiedni regulator. Obecnie można kupić kotły (oczywiście droższe modele), w których te elementy są standardowym wyposażeniem.

Nie ma kotłowni bez komina

Na cenę kotłowni znaczny wpływ ma także koszt wybudowania komina. Najpopularniejsze są kominy murowane z wewnętrznym wkładem stalowym lub kamionkowym. W domach jednorodzinnych rzadziej wykonuje się kominy dwuścienne ze stali kwasoodpornej. Mogą one stanowić ciekawy detal architektoniczny, ale pasują raczej do domów o nowoczesnej architekturze.

Są natomiast dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy wyposażyć w nowoczesną kotłownię dom już istniejący, który wcześniej był ogrzewany w inny sposób i nie ma w nim wymurowanego komina. Dwuścienny komin stalowy można wtedy bez kłopotu dostawić na zewnątrz domu.

Kotłownia dla kotła gazowego

Kotłownia gazowa, jej lokalizacja i wymiary powinny spełniać odpowiednie wymagania. Zależą one od...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Zbiornik na gaz płynny. Budowa instalacji...

Instalacja zbiornika na gaz płynny wymaga dopełnienia wielu formalności wymaganych przez prawo. Decydując się...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...