| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotłownia z kotłem gazowym

Kotłownia z kotłem gazowym

Kotłownia z kotłem gazowym powinna spełniać określone warunki. Inaczej może stwarzać zagrożenie dla Ciebie i Twoich bliskich. Sprawdź, na co koniecznie powinieneś zwrócić uwagę prjektując kotłownię.

Urządzenia gazowe mogą mieć komorę spalania zamkniętą lub otwartą. Tych z otwartą nie należy instalować w pomieszczeniach mieszkalnych, tylko oddzielnie w kotłowni. Wyjątek stanowi kuchnia połączona z pokojem, pod warunkiem że jest w niej wywiewny otwór wentylacyjny.

Jeśli urządzenia z zamkniętą komorą spalania wyposaży się w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu bez względu na rodzaj zastosowanej w nim wentylacji. Kotły gazowe o mocy cieplnej nie większej niż 30 kW można instalować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, o kubaturze nie mniejszej niż 8 m³. Jeżeli jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, wystarczy kubatura nie mniejsza niż 6,5 m³. Kotły o dużej mocy (większej niż 30 kW) powinny być umieszczane w pomieszczeniach technicznych, ewentualnie w przewidzianym na kotłownię budynku wolno stojącym. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,2 m.

Zobacz także:

Jeśli kocioł ma być zasilany gazem płynnym (z własnego zbiornika), muszą być spełnione dodatkowe wymagania. Przede wszystkim podłoga kotłowni z takim kotłem nie może być poniżej poziomu terenu, bo inaczej niemożliwy byłby swobodny wypływ gazu poza budynek, gdyby doszło do rozszczelnienia instalacji. Z tego samego powodu w podłodze kotłowni na gaz płynny nie mogą się znaleźć żadne zagłębienia, zagłębienia, wpusty czy studzienki. Jeżeli pod pomieszczeniem kotłowni jest kondygnacja podziemna, wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne. W odległości 5 m od kotłowni na zewnątrz budynku nie mogą się znaleźć żadne otwory do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu. Na wysokości podłogi pomieszczenia z kotłem na gaz płynny, w ścianie zewnętrznej, niezbędny jest otwór, przez który w razie awarii cięższy od powietrza gaz będzie mógł wypłynąć z pomieszczenia.

Przeczytaj również: Kotłownia dostosowana do zasilania ogrzewania podłogowego

Należy też zwrócić uwagę na dopuszczalną odległość kotła od miejsc poboru wody ze względu na to, że wymaga on zasilania z sieci elektrycznej. Odległość zależy od stopnia ochrony kotła IP, a informację o niej powinniśmy znaleźć w jego instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej. Bezpośrednio nad wanną, a nawet brodzikiem mogą się znaleźć urządzenia o stopniu ochrony co najmniej IP X5, w odległości od 0 do 0,6 m od nich można umieszczać te o stopniu ochrony IP X4, od 0,6 do 2,4 m – urządzenia o stopniu ochrony co najmniej IP X1. Urządzenia o stopniu ochrony IP X0 powinny być oddalone od wanien, kabin prysznicowych, umywalek i zlewozmywaków co najmniej o 2,4 m.

Przeczytaj również: Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak prawidłowo wykonać kotłownię na paliwo stałe i z piecem gazowym

Autor: Andrzej Szandomirski

Pomieszczenie na kocioł gazowy może być specjalnie wydzielone, ale niekoniecznie. Kocioł gazowy o mocy do 30 kW może pracować także w kuchni, łazience czy pomieszczeniu gospodarczym.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile...

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co...

Zbiornik na gaz płynny. Budowa instalacji...

Instalacja zbiornika na gaz płynny wymaga dopełnienia wielu formalności wymaganych przez prawo. Decydując się...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....