| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy umieszczać w osobnym pomieszczeniu?

Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy umieszczać w osobnym pomieszczeniu?

Wybierając kocioł gazowy, powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim miejscu na jego zamontowanie. Dowiedz się kiedy niezbędna jest kotłownia, a kiedy wystarczy fragment wolnej ściany.

Najważniejszym etapem tworzenia kotłowni jest znalezienie na nią odpowiedniego pomieszczenia. W nowych domach, takie miejsce najczęściej jest uwzględniane już przy projekcie i znajduje się np. blisko garażu lub kuchni. Kocioł możemy jednak z powodzeniem zamontować również w piwnicy, a nawet wnęce ściennej. Nasze możliwości uzależnione są od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy. Ważna jest jego wielkość, typ oraz rozmiar zasobnika na ciepłą wodę użytkową. Wybierając kocioł stojący z żeliwa lub stali, najlepiej umiejscowić go w piwnicy lub pomieszczeniu specjalnie wydzielonym na kotłownię. Samo urządzenie nie jest duże i zmieści się na powierzchni około metra kwadratowego. Jednak przepisy dla kotłowni gazowych w nowo budowanych obiektach, ustalają jej minimalną wysokość na 2,2 metra, a kubaturę na 8 m3. Jest to wymóg w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia.

W przypadku wiszących kotłów gazowych mamy już większe pole manewru. One również potrzebują przestrzeni, ale mniej w porównaniu do kotłów stojących. Mogą zostać powieszone na ścianie w kuchni lub w łazience. Jedyne kryteria to odpowiednio dużo wolnej powierzchni i ściana o solidnej konstrukcji. Jeśli nie dysponujemy takimi warunkami, pozostaje nam tradycyjna kotłownia.

Trzecim typem urządzeń są nowoczesne, dwufunkcyjne kotły gazowe z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody. Są one niezwykle kompaktowe, dzięki czemu możemy je zamknąć nawet w kuchennej czy łazienkowej szafce. Przy takim wyborze kotłownia jest całkowicie zbędna.

Jak zapewnić prawidłową wentylację?

Szczególnie ważną rolę w przypadku instalacji gazowej pełni prawidłowa wentylacja kotłowni. Warto jej poświęcić dużo naszej uwagi, ponieważ od niej bezpośrednio zależy bezpieczeństwo naszego domu i domowników. Jednymi z podstawowych zadań wentylacji jest usuwanie szkodliwych gazów, powstałych w procesie spalania oraz zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza potrzebnego do pracy kotła. W kotłowniach najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną. W przypadku urządzenia zamontowanego w piwnicy, do zapewnienia przepływu powietrza możemy wykorzystać niewielkie okna piwniczne, nieszczelności w przegrodach zewnętrznych lub specjalne kanały nawiewne. Musimy pamiętać, że kocioł do spalenia 1 m3 gazu potrzebuje ponad 10 m3 powietrza i co najmniej tyle należy doprowadzić każdej godziny. Konieczne jest więc dokładne obliczenie zapotrzebowania na tlen, zaplanowanie miejsc, w których będą otwory oraz ustalenie ich prawidłowych rozmiarów. Należy to zrobić jeszcze przed montażem urządzenia grzewczego, aby mieć pewność, że będzie ono działać tak jak powinno, a wszelkie spaliny będą skutecznie odprowadzane

Oprócz wentylacji grawitacyjnej, możemy zdecydować się na równie sprawdzoną wentylację mieszaną, czyli połączenie wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną wyciągową. Odbywa się ona poprzez zastosowanie różnych nasad kominowych, deflektorów czy mechanicznych wentylatorów, które montuje się na kanałach wyciągowych. Coraz częściej możemy się spotkać z montowaniem w pokojach dziennych tzw. kominków z płaszczem wodnym, czyli kominków, które podgrzewają wodę dla instalacji centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie również podlega przepisom dla kotłowni opartej na kotle na paliwo stałe. W pomieszczeniu musi być kanał wywiewny wyprowadzony ponad dach. Musi on mieć przekrój minimum 14 x 14 cm oraz otwór wlotowy pod sufitem. Jednak nawet gdy jesteśmy przekonani o tym, że nasza wentylacja funkcjonuje prawidłowo, warto pomyśleć o inwestycji w czujniki alarmowe, które poinformują nas odpowiednio wcześnie jeśli któryś z elementów instalacji zawiedzie.

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa na wysokość rachunków za ciepło?

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy ogrzewania...

Wiele osób korzystających z ogrzewania gazowego chwali sobie to rozwiązanie. Są i tacy, którzy...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...