| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy umieszczać w osobnym pomieszczeniu?

Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy umieszczać w osobnym pomieszczeniu?

Wybierając kocioł gazowy, powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim miejscu na jego zamontowanie. Dowiedz się kiedy niezbędna jest kotłownia, a kiedy wystarczy fragment wolnej ściany.

Najważniejszym etapem tworzenia kotłowni jest znalezienie na nią odpowiedniego pomieszczenia. W nowych domach, takie miejsce najczęściej jest uwzględniane już przy projekcie i znajduje się np. blisko garażu lub kuchni. Kocioł możemy jednak z powodzeniem zamontować również w piwnicy, a nawet wnęce ściennej. Nasze możliwości uzależnione są od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy. Ważna jest jego wielkość, typ oraz rozmiar zasobnika na ciepłą wodę użytkową. Wybierając kocioł stojący z żeliwa lub stali, najlepiej umiejscowić go w piwnicy lub pomieszczeniu specjalnie wydzielonym na kotłownię. Samo urządzenie nie jest duże i zmieści się na powierzchni około metra kwadratowego. Jednak przepisy dla kotłowni gazowych w nowo budowanych obiektach, ustalają jej minimalną wysokość na 2,2 metra, a kubaturę na 8 m3. Jest to wymóg w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia.

W przypadku wiszących kotłów gazowych mamy już większe pole manewru. One również potrzebują przestrzeni, ale mniej w porównaniu do kotłów stojących. Mogą zostać powieszone na ścianie w kuchni lub w łazience. Jedyne kryteria to odpowiednio dużo wolnej powierzchni i ściana o solidnej konstrukcji. Jeśli nie dysponujemy takimi warunkami, pozostaje nam tradycyjna kotłownia.

Trzecim typem urządzeń są nowoczesne, dwufunkcyjne kotły gazowe z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody. Są one niezwykle kompaktowe, dzięki czemu możemy je zamknąć nawet w kuchennej czy łazienkowej szafce. Przy takim wyborze kotłownia jest całkowicie zbędna.

Jak zapewnić prawidłową wentylację?

Szczególnie ważną rolę w przypadku instalacji gazowej pełni prawidłowa wentylacja kotłowni. Warto jej poświęcić dużo naszej uwagi, ponieważ od niej bezpośrednio zależy bezpieczeństwo naszego domu i domowników. Jednymi z podstawowych zadań wentylacji jest usuwanie szkodliwych gazów, powstałych w procesie spalania oraz zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza potrzebnego do pracy kotła. W kotłowniach najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną. W przypadku urządzenia zamontowanego w piwnicy, do zapewnienia przepływu powietrza możemy wykorzystać niewielkie okna piwniczne, nieszczelności w przegrodach zewnętrznych lub specjalne kanały nawiewne. Musimy pamiętać, że kocioł do spalenia 1 m3 gazu potrzebuje ponad 10 m3 powietrza i co najmniej tyle należy doprowadzić każdej godziny. Konieczne jest więc dokładne obliczenie zapotrzebowania na tlen, zaplanowanie miejsc, w których będą otwory oraz ustalenie ich prawidłowych rozmiarów. Należy to zrobić jeszcze przed montażem urządzenia grzewczego, aby mieć pewność, że będzie ono działać tak jak powinno, a wszelkie spaliny będą skutecznie odprowadzane

Oprócz wentylacji grawitacyjnej, możemy zdecydować się na równie sprawdzoną wentylację mieszaną, czyli połączenie wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną wyciągową. Odbywa się ona poprzez zastosowanie różnych nasad kominowych, deflektorów czy mechanicznych wentylatorów, które montuje się na kanałach wyciągowych. Coraz częściej możemy się spotkać z montowaniem w pokojach dziennych tzw. kominków z płaszczem wodnym, czyli kominków, które podgrzewają wodę dla instalacji centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie również podlega przepisom dla kotłowni opartej na kotle na paliwo stałe. W pomieszczeniu musi być kanał wywiewny wyprowadzony ponad dach. Musi on mieć przekrój minimum 14 x 14 cm oraz otwór wlotowy pod sufitem. Jednak nawet gdy jesteśmy przekonani o tym, że nasza wentylacja funkcjonuje prawidłowo, warto pomyśleć o inwestycji w czujniki alarmowe, które poinformują nas odpowiednio wcześnie jeśli któryś z elementów instalacji zawiedzie.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?...

O systemie ogrzewanie domu warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jest to ważne...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Ogrzewanie domu gazem płynnym. Budowa instalacji...

Przed montażem instalacji zbiornikowej na gaz płynny należy dopełnić wszystkich formalności wymaganych przez...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki wykonane z tego materiału...

Wymiana instalacji grzewczej. Sposób na mniejsze...

Wymiana instalacji grzewczej może zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w przypadku zastosowania kotła...

Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie...

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.