Kotła na gaz płynny nie można zamontować w piwnicy. Dlaczego?

2013-03-28 13:19

Ogrzewanie na gaz płynny (propan lub propan-butan) jest szczególnie popularne na terenach, na których nie ma dostępu do gazu ziemnego z sieci. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania domu, musisz pozna kilka zasad. Dzięki nim, korzystanie z gazu płynnego będzie wygodne i bezpieczne.

Kocioł gazowy wiszący
Autor: Marcin Czechowicz Piwnica to dobre miejsce na kotłownię, ale nie z kotłem na propan – ten gaz jest cięższy od powietrza, więc ze względów bezpieczeństwa nie wolno go używać w pomieszczeniach z podłogą poniżej poziomu terenu

Kiedy gaz płynny jest cieczą?

Propan i propan-butan (LPG) pompowane do zbiornika lub butli pod ciśnieniem rzędu 6 barów ulegają skropleniu i są magazynowane i transportowane jako ciecz. Podczas poboru ze zbiornika następuje odparowanie i do odbiorników dociera już gaz. By uniknąć rozerwania, zbiornik lub butlę można napełnić jedynie w 85%.

Typowy zbiornik do instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym, nadający się do dostarczania paliwa do urządzeń grzewczych o mocy do 50 kW, ma objętość 2700 l (można w nim przechowywać do 2300 l propanu w fazie ciekłej, z którego otrzymuje się około 584 m3 gazu). Najpopularniejsze butle gazowe stosowane w gospodarstwach domowych (do kuchenek i przenośnych ogrzewaczy) mieszczą 11 kg propanu-butanu albo 10 kg propanu.

Po napełnieniu zbiornika w 85% pozostałą jego objętość wypełniają pary gazu znajdujące się pod ciśnieniem 6 barów. Jeśli napełnienie odbywało się w temperaturze 18°C, to gdy temperatura osiągnie 40°C, ciśnienie wzrośnie mniej więcej dwukrotnie. Z tego powodu nie wolno ani przepełniać zbiornika, ani dopuścić do wzrostu jego temperatury powyżej 40°C.

Dlaczego w piwnicy nie można zrobić kotłowni z piecem na propan?

Ponieważ propan i propan-butan są cięższe od powietrza. Wynikają z tego ważne dla bezpieczeństwa wymagania dla pomieszczeń, w których się z nich korzysta. Jest to niedopuszczalne, gdy podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu, bo gaz nie mógłby swobodnie wypłynąć z budynku w przypadku niekontrolowanego wycieku.

Dlatego też w ścianie zewnętrznej kotłowni z kotłem na gaz cięższy od powietrza, na wysokości podłogi jest niezbędny otwór wentylacyjny. Wokół niego, w odległości do 5 m, nie mogą się znaleźć żadne otwory do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu.

W podłodze kotłowni nie może być żadnych zagłębień, wpustów czy studzienek, a jeżeli pod kotłownią znajduje się kondygnacja podziemna, to wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne.

Czy kocioł c.o. można zasilać gazem płynnym z butli 11-kilogramowej?

Można, jest to jednak rozwiązanie kłopotliwe. Pobór paliwa przez kocioł o mocy 20 kW jest tak duży, że pojawiają się problemy z eksploatacją takiej instalacji gazowej.

Gwałtowne odparowanie dużej ilości gazu płynnego często powoduje zamarzanie butli. Niska temperatura sprawia natomiast, że paliwo przestaje odparowywać i następuje przerwa w jego dopływie do kotła. Niektórzy próbują sobie z tym radzić, podgrzewając butlę, a to już jest niebezpieczne – stwarza duże ryzyko wybuchu. Kłopoty może sprawić także reduktor ciśnienia gazu do butli o wydajności zbyt małej, by kocioł pracował z pełną mocą.

Korzystając z pojedynczej butli 11-kilogramowej do zasilania kotła gazowego, trzeba się liczyć z koniecznością jej wymiany co drugi dzień. Przepisy mówią, że zastosowanie baterii butli (maksymalnie dziesięć o nominalnej zawartości gazu do 33 kg) jest możliwe, pod warunkiem że będą one umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym i zadaszonym, nie bliżej niż 2 m od okien i drzwi w ścianach zewnętrznych budynków. Nie mogą być ustawione w zagłębieniu terenu.

W tej sytuacji znacznie wygodniejsze wydaje się wykonanie typowej instalacji zbiornikowej – ze zbiornikiem 2700 l. Korzystanie z niewielkiej butli ma sens jedynie tymczasowo, na przykład na czas potrzebny do wykonania przyłącza gazu ziemnego z sieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.