| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem czy bez zasobnika?

Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem czy bez zasobnika?

W małym domu szkoda miejsca na dużą kotłownię, najkorzystniej więc zdecydować się na niewielki kocioł gazowy. Warto zastanowić się nad instalacją kotła dwufunkcyjnego.

Autor: DE DIETRICH

Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem nie zabiera wiele miejsca, a znacząco skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę

Instalacja kotła dwufunkcyjnego

Kotły na gaz są niewielkie, nie potrzeba też wiele miejsca do ich obsługi i jeśli ich moc nie przekracza 30 kW, można je zamontować nawet w kuchni czy w łazience. Kupując kocioł, zwykle chcemy, by oprócz ogrzewania pomieszczeń przygotowywał także ciepłą wodę użytkową, a do tego potrzebny jest podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik) albo przepływowy. Najmniej miejsca zajmują kotły dwufunkcyjne bez zasobnika, które podgrzewają wodę użytkową w podgrzewaczu przepływowym. Taki kocioł nie zawsze jednak umożliwi komfortowe korzystanie z ciepłej wody. Ponieważ nie ma żadnego jej zapasu, jej temperatura i strumień nie są stabilne – zależą od ciśnienia wody w instalacji i wielkości strumienia przepływającego przez podgrzewacz. Jest to szczególnie dokuczliwe, gdy korzystamy z prysznica, a w tym samym czasie ktoś odkręci drugi kran, bo wtedy z reguły zaczyna lecieć na nas zimna woda. Poza tym do uruchomienia podgrzewacza przepływowego potrzebny jest pewien minimalny strumień wody. Gdy odkręcimy kran tylko trochę, podgrzewacz się nie uruchomi. Takich niedogodności nie ma, gdy korzystamy z ciepłej wody podgrzewanej w zasobniku współpracującym z kotłem. Tyle tylko, że na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem potrzeba sporo miejsca. Na szczęście można też kupić dwufunkcyjny kocioł wiszący z wbudowanym niewielkim zasobnikiem o pojemności kilkudziesięciu litrów. Zajmuje on tylko trochę więcej miejsca niż kocioł bez zasobnika, a jednocześnie, dzięki przemyślanej konstrukcji (najczęściej jest wyposażony w zasobnik warstwowy), jest w stanie dostarczać ciepłą wodę o stabilnej temperaturze w ilości porównywalnej z dużymi podgrzewaczami pojemnościowymi dołączanymi do kotłów jednofunkcyjnych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?...

O systemie ogrzewanie domu warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jest to ważne...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki miedziane znakomicie sprawdzą...

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem...

Zatrucie czadem jest przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób rocznie. Dlatego warto wiedzieć, jak można...