| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem czy bez zasobnika?

Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem czy bez zasobnika?

W małym domu szkoda miejsca na dużą kotłownię, najkorzystniej więc zdecydować się na niewielki kocioł gazowy. Warto zastanowić się nad instalacją kotła dwufunkcyjnego.

Autor: DE DIETRICH

Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem nie zabiera wiele miejsca, a znacząco skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę

Instalacja kotła dwufunkcyjnego

Kotły na gaz są niewielkie, nie potrzeba też wiele miejsca do ich obsługi i jeśli ich moc nie przekracza 30 kW, można je zamontować nawet w kuchni czy w łazience. Kupując kocioł, zwykle chcemy, by oprócz ogrzewania pomieszczeń przygotowywał także ciepłą wodę użytkową, a do tego potrzebny jest podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik) albo przepływowy. Najmniej miejsca zajmują kotły dwufunkcyjne bez zasobnika, które podgrzewają wodę użytkową w podgrzewaczu przepływowym. Taki kocioł nie zawsze jednak umożliwi komfortowe korzystanie z ciepłej wody. Ponieważ nie ma żadnego jej zapasu, jej temperatura i strumień nie są stabilne – zależą od ciśnienia wody w instalacji i wielkości strumienia przepływającego przez podgrzewacz. Jest to szczególnie dokuczliwe, gdy korzystamy z prysznica, a w tym samym czasie ktoś odkręci drugi kran, bo wtedy z reguły zaczyna lecieć na nas zimna woda. Poza tym do uruchomienia podgrzewacza przepływowego potrzebny jest pewien minimalny strumień wody. Gdy odkręcimy kran tylko trochę, podgrzewacz się nie uruchomi. Takich niedogodności nie ma, gdy korzystamy z ciepłej wody podgrzewanej w zasobniku współpracującym z kotłem. Tyle tylko, że na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem potrzeba sporo miejsca. Na szczęście można też kupić dwufunkcyjny kocioł wiszący z wbudowanym niewielkim zasobnikiem o pojemności kilkudziesięciu litrów. Zajmuje on tylko trochę więcej miejsca niż kocioł bez zasobnika, a jednocześnie, dzięki przemyślanej konstrukcji (najczęściej jest wyposażony w zasobnik warstwowy), jest w stanie dostarczać ciepłą wodę o stabilnej temperaturze w ilości porównywalnej z dużymi podgrzewaczami pojemnościowymi dołączanymi do kotłów jednofunkcyjnych.

Przeczytaj dodatkowo:
Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile...

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co...

Ogrzewanie domu przyjazne środowisku. Nowoczesne...

Najważniejszym kryterium przy wyborze sposobu ogrzewania domu jest zazwyczaj cena urządzeń i całej...

Zbiornik na gaz płynny. Budowa instalacji...

Instalacja zbiornika na gaz płynny wymaga dopełnienia wielu formalności wymaganych przez prawo. Decydując się...