| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem czy bez zasobnika?

Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem czy bez zasobnika?

W małym domu szkoda miejsca na dużą kotłownię, najkorzystniej więc zdecydować się na niewielki kocioł gazowy. Warto zastanowić się nad instalacją kotła dwufunkcyjnego.

Autor: DE DIETRICH

Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem nie zabiera wiele miejsca, a znacząco skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę

Instalacja kotła dwufunkcyjnego

Kotły na gaz są niewielkie, nie potrzeba też wiele miejsca do ich obsługi i jeśli ich moc nie przekracza 30 kW, można je zamontować nawet w kuchni czy w łazience. Kupując kocioł, zwykle chcemy, by oprócz ogrzewania pomieszczeń przygotowywał także ciepłą wodę użytkową, a do tego potrzebny jest podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik) albo przepływowy. Najmniej miejsca zajmują kotły dwufunkcyjne bez zasobnika, które podgrzewają wodę użytkową w podgrzewaczu przepływowym. Taki kocioł nie zawsze jednak umożliwi komfortowe korzystanie z ciepłej wody. Ponieważ nie ma żadnego jej zapasu, jej temperatura i strumień nie są stabilne – zależą od ciśnienia wody w instalacji i wielkości strumienia przepływającego przez podgrzewacz. Jest to szczególnie dokuczliwe, gdy korzystamy z prysznica, a w tym samym czasie ktoś odkręci drugi kran, bo wtedy z reguły zaczyna lecieć na nas zimna woda. Poza tym do uruchomienia podgrzewacza przepływowego potrzebny jest pewien minimalny strumień wody. Gdy odkręcimy kran tylko trochę, podgrzewacz się nie uruchomi. Takich niedogodności nie ma, gdy korzystamy z ciepłej wody podgrzewanej w zasobniku współpracującym z kotłem. Tyle tylko, że na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem potrzeba sporo miejsca. Na szczęście można też kupić dwufunkcyjny kocioł wiszący z wbudowanym niewielkim zasobnikiem o pojemności kilkudziesięciu litrów. Zajmuje on tylko trochę więcej miejsca niż kocioł bez zasobnika, a jednocześnie, dzięki przemyślanej konstrukcji (najczęściej jest wyposażony w zasobnik warstwowy), jest w stanie dostarczać ciepłą wodę o stabilnej temperaturze w ilości porównywalnej z dużymi podgrzewaczami pojemnościowymi dołączanymi do kotłów jednofunkcyjnych.

ZDANIEM EKSPERTA

Po co cyrkulacja wody? 

W instalacjach c.w.u. woda ogrzewana jest w wymienniku kotła lub w zasobniku ciepłej wody. Po zamknięciu punktu poboru, woda pozostająca w rurach łączących je z kotłem lub zasobnikiem nie będzie podgrzewana, a jej temperatura wyrówna się z temperaturą otoczenia. Przy ponownym odkręceniu kranu, ciepła woda pojawi się dopiero po pewnym czasie, niezbędnym do opróżnienia rur z zimnej wody.

W instalacjach c.w.u. z zasobnikami, można poprowadzić dodatkową rurę cyrkulacyjną, dzięki której pod wpływem działania pompy cyrkulacyjnej, ciepła woda może krążyć w instalacji. Przez zastosowanie cyrkulacji w punktach poboru mamy prawie natychmiastowy dostęp do ciepłej wody.

Należy przy tym pamiętać, że cyrkulacja wody powoduje obniżanie temperatury wody w zasobniku i cykliczne uruchamianie się kotła w celu utrzymania jej na zadanym poziomie, a co za tym idzie dodatkowe zużycie gazu.

Radzi Witold Twardowski, ekspert Immergas Polska

Przeczytaj dodatkowo:
Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy...

Wybierając kocioł gazowy, powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim miejscu na jego zamontowanie....

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie...

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.