| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kocioł kotłowi nierówny - warunki techniczne

Kocioł kotłowi nierówny - warunki techniczne

Instalowanie kotłów z otwartą komorą spalania i kotłów z zamkniętą komorą spalaniajest obwarowane ostrymi wymaganiami. Dowiedz się co mówią na ten temat Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Autor: Krzysztof Zasuwik , Mariusz Bykowski , VAILLANT

W obowiązujących warunkach technicznych kotły gazowe podzielono na urządzenia typu B – z otwartą komorą spalania – i typu C – z zamkniętą komorą spalania (turbo). Wymagania dotyczące stosowania kotłów pierwszego typu są znacznie ostrzejsze.

Kotły z otwartą komorą spalania

Zabroniono instalowania ich w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli pokojach, sypialniach, a także w mieszkaniach jednopokojowych z wnęką kuchenną. Kubatura pomieszczenia z takim kotłem nie może być mniejsza niż 8 m3. Muszą być w nim zapewnione odpowiednia wentylacja, odprowadzenie spalin (własny komin) i obowiązkowy dopływ powietrza do spalania. Zdarzały się bowiem przypadki zamknięcia kotła w szczelnej szafce. Efekt? Niezupełne spalanie, wydzielanie się tlenku węgla i ryzyko zaczadzenia.

Kotły z zamkniętą komorą spalania

Dopuszczono instalowanie ich w pomieszczeniach mieszkalnych, pod warunkiem że zostaną podłączone do koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych. Są to dwa współosiowe przewody, w których zewnętrznym jest doprowadzane powietrze do spalania, wewnętrznym zaś - odprowadzane spaliny.

Rozwiązanie to gwarantuje, że w razie nieszczelności przewodu spalinowego spaliny nie przedostaną się do pomieszczenia, tylko dotrą do komory spalania i zostaną usunięte na zewnątrz budynku. Kotły z rozdzielczymi kanałami powietrzno-spalinowymi można umieszczać w innych pomieszczeniach. Kubatura pomieszczeń wyposażonych w kocioł turbo to minimum 6,5 m3.

Koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe

Zastosowanie takich przewodów do kotła turbo daje też kolejną możliwość: wyprowadzania spalin przez zewnętrzną ścianę budynku. W wolno stojących budynkach jednorodzinnych moc tak zainstalowanego kotła nie może być jednak większa niż 21 kW. W innych budynkach (na przykład bliźniaczych lub w zabudowie szeregowej) – nie większa niż 5 kW.

Wartości te się nie zmieniły, sprecyzowano natomiast lokalizację wylotów przewodów powietrzno-spalinowych. Muszą się one znajdować wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu, minimum 0,5 m od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających, a odległość między wylotami nie powinna być mniejsza niż 3 m. Wyloty przewodów znajdują się na niewielkiej wysokości, ograniczenia te mają więc wyeliminować ryzyko podtruwania siebie albo sąsiadów spalinami.

PAMIĘTAJ

Jeżeli przewód powietrzno-spalinowy, zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, zostanie wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną budynku i dalej poprowadzony w górę ponad dach, ograniczenie dotyczące mocy kotła turbo nie będzie obowiązywać. Tak ukształtowany przewód będzie traktowany jak komin.

Warto jednak pamiętać o tym, że przewody powietrzno-spalinowe nie powinny być zbyt długie (ich maksymalna długość jest określona dla każdego kotła) i nie można ich prowadzić w sposób dowolny. W domu piętrowym korzystniej jest więc zainstalować kocioł turbo większej mocy na piętrze.

Krótko o ogrzewaniu gazem płynnym

Próżno szukać inwestora, który mając do wyboru różne sposoby ogrzewania domu,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem...

Zatrucie czadem jest przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób rocznie. Dlatego warto wiedzieć, jak można...

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?...

O systemie ogrzewanie domu warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jest to ważne...

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy...

Wybierając kocioł gazowy, powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim miejscu na jego zamontowanie....