| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Ile miejsca potrzeba na zbiornik gazu płynnego?

Ile miejsca potrzeba na zbiornik gazu płynnego?

Jeśli zdecydowałeś się, ogrzewać dom gazem płynnym, musisz wykonać na działce instalację ze zbiornikiem, w którym będzie magazynowany zapas paliwa. Sprawdź, ile miejsca potrzebujesz, żeby zamontować taki zbiornik.

Montując zbiornik na gaz płynny, trzeba pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia przy wyborze odpowiedniego miejsca. Ponieważ gaz płynny (propan, bo tylko taki ze względu na temperaturę parowania może być magazynowany w zbiornikach naziemnych) jest cięższy od powietrza, zbiornika nie można ustawić w zagłębieniu terenu.

W odległości mniejszej niż 5 m od zbiornika na gaz płynny nie może być żadnej studzienki czy wpustu kanalizacyjnego, w których gaz mógłby się gromadzić w razie wycieku.

Zbiornik z gazem zakopany w ziemi można umieścić już metr od budynku mieszkalnegoW pobliżu nie wolno przechowywać także materiałów łatwo palnych, nie mogą działać żadne urządzenia elektryczne, nie wolno też palić papierosów ani parkować samochodów. Trzeba również zabezpieczyć zbiornik przed dostępem osób postronnych – ogrodzić go i bramę zamykać na klucz, a jeśli nie ma ogrodzenia, należy zamykać na klucz osłonę zaworów zbiornika.

Zgodnie z zapisem w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odległość zbiornika o pojemności 2700 l (typowego dla instalacji w domach jednorodzinnych) od budynku mieszkalnego powinna wynosić co najmniej 3 m, jeżeli jest naziemny, i minimum 1 m, gdy jest zakopany w ziemi.

Warto jednak pamiętać, że gaz jest dostarczany do domu ciężkimi samochodami. Dojazd do zbiornika musi więc być odpowiednio szeroki i utwardzony. Wygodniejsze, choć mniej estetyczne, jest zatem usytuowanie go przed domem, zwłaszcza gdy działka jest wąska. Ciężki pojazd nie musi wtedy wjeżdżać na teren posesji, aby zatankować zbiornik.

Piec gazowy zamiast pieca węglowego - czy to się opłaca?

Czy zmiana pieca węglowego na piec gazowy, jako główne urządzenie grzewcze instalacji...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?...

O systemie ogrzewanie domu warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jest to ważne...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem...

Zatrucie czadem jest przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób rocznie. Dlatego warto wiedzieć, jak można...