| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Systemy przeciwoblodzeniowe - jak wygląda montaż?

Systemy przeciwoblodzeniowe - jak wygląda montaż?

Systemy przeciwoblodzeniowe - jak wskazuje ich nazwa - są najbardziej przydatne zimą. Aby uniknąć problemów z nieustannym odśnieżaniem podjazdu i schodów, możesz zastosować system przeciwoblodzeniowy. Sprawdź, w jaki sposób montuje się systemy przeciwoblodzeniowe.

Elektryczne podgrzewanie podłoża w celu usunięcia z niego śniegu i lodu jest znane i stosowane w niektórych krajach już od ponad 50 lat. To wygodniejszy sposób od czasochłonnego i męczącego ręcznego odśnieżania i bezpieczniejszy dla środowiska od chemicznych mieszanek rozmrażających. Niestety, system przeciwoblodzeniowy to też sposób bardziej od nich kosztowny.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe prawie jak ogrzewanie podłogowe...

Do podgrzewania chodników i podjazdów można stosować maty grzejne lub kable grzewcze. Maty grzejne wykonane ze specjalnie wzmocnionego kabla grzejnego mogą być układane pod różnymi nawierzchniami: kostką brukową, betonem lub asfaltem. Maty grzewcze są zasilane napięciem 230 lub 400 V i rozgrzewają się do temperatury nie wyższej niż 60°C. Matę grzejną rozwija się z rolki, pamiętając o prawidłowym kierunku i odstępach między układanymi pasmami.

Do podgrzewania schodów, które są często narażone na działanie niskiej temperatury ze wszystkich stron, potrzeba elementów grzejnych o większej wydajności niż maty. Dlatego tu zwykle stosuje się kable grzewcze. Na zewnątrz, w zmieniającej się temperaturze, często używa się kabli grzejnych innych niż w pomieszczeniach, tak zwanych przewodów samoregulujących. W takich warunkach najlepiej można wykorzystać to, że w niskiej temperaturze grzeją mocno, pobierając odpowiednio dużo energii, a gdy temperatura się podnosi, zaczynają grzać słabiej, dzięki czemu zużywają mniej energii elektrycznej. Przewody się nie przegrzewają, dzięki czemu można je krzyżować, a także instalować w miejscach zagrożonych pożarem, na przykład na dachach krytych papą.

Jak się robi instalację przeciwoblodzeniową?

Przepływ prądu pomiędzy żyłami miedzianymi, do których jest podłączone napięcie 230 V prądu przemiennego, odbywa się na całej długości przewodu. Przewód grzejny można więc bez problemu przeciąć w dowolnym miejscu i podzielić na odcinki o wymaganej długości. Zasilanie przyłącza się do jednego z końców, drugi zabezpiecza się specjalnym zestawem. Poszczególne odcinki powinny być zabezpieczone wyłącznikami nadmiarowoprądowymi dobranymi do typu przewodu i długości odcinka. Ponadto, w celu ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, obwody grzewcze muszą być wyposażone w wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy 30 mA, a wszelkie prace powinny być wykonane przez elektryka z uprawnieniami.

Dzięki wyposażeniu w czujniki temperatury i czujniki wilgoci układ pracuje tylko wtedy, gdy są opady deszczu lub śniegu i gdy temperatura spada poniżej określonej wartości, na przykład +5°C. Kiedy nie ma opadów, tylko jest mróz, podgrzewanie się nie włącza. System jest więc energooszczędny. Dodatkowo dzięki zdolnościom samoregulacyjnym przewodów pobór mocy dostosowuje się do temperatury otoczenia. Gdy przewody samoregulujące znajdują się w wodzie o temperaturze 0°C, pobierają 28 W/m energii elektrycznej, a otoczone powietrzem o temperaturze 0°C – zaledwie 16 W/m. Instalacja systemu przeciwoblodzeniowego pracuje praktycznie bezobsługowo.

Kable grzewcze można układać w dowolnym czasie, podczas budowy nowego domu lub w trakcie jego użytkowania. Nie należy jednak robić tego w czasie mrozu ze względu na możliwość uszkodzenia ich izolacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, czyli jak ogrzać podłogę prądem

Jak twierdzą producenci systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego, już niedługo może się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w...

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla naszego...

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...

Ogrzewanie elektryczne - opłaca się w domu...

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu. Nie jest drogie, jeśli dom jest bardzo...

Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...

Elektryczne piece akumulacyjne - kiedy warto, jak...

Ogrzewacze akumulacyjne gromadzi ciepło i oddaje je, kiedy w pomieszczeniu spada temperatura. Tak działają...