| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne, zawory i zbiorniki przed mrozem

Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne, zawory i zbiorniki przed mrozem

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej czy uszkodzonych zaworów. Aby uniknąć tego typu awarii, warto zabezpieczyć te miejsca za pomocą kabli grzejnych. Oto kilka cennych informacji dotyczących instalacji kabli grzejnych.

Ochrona przeciwoblodzeniowa rur kanalizacyjnych

Rury kanalizacyjne powinno się prowadzić w taki sposób (poza budynkiem poniżej głębokości przemarzania), aby przepływającenimi ścieki nigdy nie zamarzały. Czasem jednak zachowanie wymaganej głębokości ułożenia nie jest możliwe, a wtedy warto je zabezpieczyć za pomocą kabla grzejnego.

Przewody grzejne układa się w linii prostej na rurach, pod izolacją termiczną, i mocuje opaskami. Czujnik temperatury przytwierdza się bezpośrednio do rurociągu samoprzylepną taśmą aluminiową. Powinien być umieszczony z tej samej strony rury co przewód grzejny, w najzimniejszym punkcie chronionej instalacji.

Potrzebną ilość przewodu określa się na podstawie długości ogrzewanych rur, liczby złączy, trójników i rozgałęzień krzyżowych.

Zabezpieczenie przed mrozem zbiorników z olejem opałowym

W niskiej temperaturze z oleju opałowego może się wytrącać parafina. Zbiorniki z olejem ustawione na zewnątrz, a więc narażone na wychłodzenie, powinny być zabezpieczone kablem grzejnym. W przeciwnym razie parafina może zatkać przewody transportujące olej do kotła i unieruchomić instalację grzewczą.

Do ochrony zbiorników z olejem opałowym służą specjalne zestawy z samoregulujących przewodów grzejnych w powłoce fluoropolimerowej odpornej na działanie oleju. W skład kompletu wchodzi pętla przewodu umieszczana w zbiorniku w miejscu zasysania oleju oraz przewody układane na r urociągach. W większych zbiornikach stosuje się niekiedy dwie pętle. Ich moc dobiera się do pojemności chronionego zbiornika.

Komplet uzupełniają: zestaw złącz, przepust przez w łaz zbiornika oraz przewód zasilający (zimny) wraz z puszką przyłączeniową lub rozgałęźną. Wskazane jest także zainstalowanie termostatu kapilarnego lub elektronicznego do sterowania całością.

Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby układania kabli grzejnych

Śnieg leżący na chodnikach, podjazdach i schodach stanowi poważny problem. Jeśli nie lubimy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Fundamentowa płyta grzewcza, czyli ogrzewanie...

Fundamentowa płyta grzewcza Legalett albo strop grzewczy jest specyficzną odmianą ogrzewania podłogowego....

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne...

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i...

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem:...

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego z reguły kojarzy się z gigantycznymi rachunkami za prąd. Jednak...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...