| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne, zawory i zbiorniki przed mrozem

Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne, zawory i zbiorniki przed mrozem

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej czy uszkodzonych zaworów. Aby uniknąć tego typu awarii, warto zabezpieczyć te miejsca za pomocą kabli grzejnych. Oto kilka cennych informacji dotyczących instalacji kabli grzejnych.

Ochrona przeciwoblodzeniowa rur kanalizacyjnych

Rury kanalizacyjne powinno się prowadzić w taki sposób (poza budynkiem poniżej głębokości przemarzania), aby przepływającenimi ścieki nigdy nie zamarzały. Czasem jednak zachowanie wymaganej głębokości ułożenia nie jest możliwe, a wtedy warto je zabezpieczyć za pomocą kabla grzejnego.

Przewody grzejne układa się w linii prostej na rurach, pod izolacją termiczną, i mocuje opaskami. Czujnik temperatury przytwierdza się bezpośrednio do rurociągu samoprzylepną taśmą aluminiową. Powinien być umieszczony z tej samej strony rury co przewód grzejny, w najzimniejszym punkcie chronionej instalacji.

Potrzebną ilość przewodu określa się na podstawie długości ogrzewanych rur, liczby złączy, trójników i rozgałęzień krzyżowych.

Zabezpieczenie przed mrozem zbiorników z olejem opałowym

W niskiej temperaturze z oleju opałowego może się wytrącać parafina. Zbiorniki z olejem ustawione na zewnątrz, a więc narażone na wychłodzenie, powinny być zabezpieczone kablem grzejnym. W przeciwnym razie parafina może zatkać przewody transportujące olej do kotła i unieruchomić instalację grzewczą.

Do ochrony zbiorników z olejem opałowym służą specjalne zestawy z samoregulujących przewodów grzejnych w powłoce fluoropolimerowej odpornej na działanie oleju. W skład kompletu wchodzi pętla przewodu umieszczana w zbiorniku w miejscu zasysania oleju oraz przewody układane na r urociągach. W większych zbiornikach stosuje się niekiedy dwie pętle. Ich moc dobiera się do pojemności chronionego zbiornika.

Komplet uzupełniają: zestaw złącz, przepust przez w łaz zbiornika oraz przewód zasilający (zimny) wraz z puszką przyłączeniową lub rozgałęźną. Wskazane jest także zainstalowanie termostatu kapilarnego lub elektronicznego do sterowania całością.

Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - przewody i...

Elektryczne przewody i maty grzejne są znane przede wszystkim z tego, że mogą podgrzewać podłogę, ale ich...

Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby...

Śnieg leżący na chodnikach, podjazdach i schodach stanowi poważny problem. Jeśli nie lubimy ręcznego...

Tanie ogrzewanie elektryczne, czyli kiedy...

Koszty ogrzewania elektrycznego są dosyć duże w przeciwieństwie do urządzeń grzewczych, które są stosunkowo...

Fundamentowa płyta grzewcza, czyli ogrzewanie...

O ogrzewaniu podłogowym chyba wszyscy już słyszeli, ale jego specyficzna odmiana, jaką jest fundamentowa...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym...

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne...

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.