| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Promiennik, grzejnik elektryczny czy konwektor – co jest tańsze?
Czy tanie urządzenia grzewcze sprawdzą się w domu?

Promiennik, grzejnik elektryczny czy konwektor – co jest tańsze?

Ogrzewanie elektryczne w domu możesz zapewnić sobie kupując jedno z wielu urządzeń grzewczych. Na dodatek, nie wszystki kosztują niebotycznie dużo. Spośród tych najpopularniejszych urządzeń możesz wybrać promiennik, grzejnik elektryczny lub konwektor. Sprawdź, która opcja jest tańsza i wygodniejsza.

Wszystkie elektryczne urządzenia grzewcze przekształcają w ciepło niemal 100% pobieranej energii, ale różnią się sposobem, w jaki przekazują je do pomieszczenia. Mają oczywiście różne wady i zalety. O wyborze powinien decydować przede wszystkim charakter ogrzewanego wnętrza.

Proste i niedrogie elektryczne urządzenia grzewcze

Ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim tak zwane miejscowe urządzenia grzewcze – wytwarzane i magazynowane w nich ciepło służy do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują. Najprostsze to grzejniki elektryczne, konwektory (grzejniki konwekcyjne) z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza (wentylatorem) i termowentylatory, które w hipermarketach są sprzedawane już po kilkadziesiąt złotych za sztukę, choć za te najlepiej wykonane, z elektronicznym sterowaniem należy zapłacić nawet 1000 zł.

Można ogrzewać nimi cały dom, jednak lepiej kupić w tym celu urządzenia z wyższej półki. Te najtańsze są przeznaczone raczej do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń i mogą się okazać nietrwałe, a wyposażone w wentylator – hałaśliwe. Trzeba się też liczyć z zasysaniem i wydmuchiwaniem przez nie kurzu (w droższych są systemy, które przed tym chronią).

Konwektor dobry na wszystko?

Charakterystyczną cechą urządzeń z wymuszonym obiegiem powietrza jest stosunkowo szybkie działanie. Warto je zatem stosować tam, gdzie pomieszczenia nie są ogrzewane przez cały czas, ale po wejściu do nich chcielibyśmy szybko odczuwać ciepło. Gdy znajdziemy się w strumieniu nawiewanego powietrza, odczujemy je niemal natychmiast po włączeniu urządzenia, choć ogrzanie wszystkich przedmiotów, ścian, sufitu i podłogi potrwa trochę dłużej.

Grzejniki z naturalnym obiegiem powietrza nagrzewają wnętrze wolniej, więc należy je stosować w pomieszczeniach ogrzewanych przez cały czas. Nadają się do tego grzejniki olejowe. Kosztują 100-250 zł, są większe i cięższe od zwykłych grzejników i konwektorów, lecz dzięki akumulacji ciepła w wypełniającym je oleju oddają je do pomieszczeń nie tylko wtedy, gdy pobierają energię z sieci. W praktyce przekłada się to na stabilniejszą temperaturę w ogrzewanych nimi pomieszczeniach i utrzymywanie w nich komfortu cieplnego przy nieco mniejszym poborze energii. Po włączeniu trzeba tylko trochę poczekać, aż rozgrzeje się w nich olej.

 

Promiennik, czyli przyjemnie ciepło?

W niektórych pomieszczeniach za dobre rozwiązanie można uznać promienniki. Kosztują przeciętnie 100-300 zł (w zależności od mocy i jakości – najdroższe nawet 1800 zł). Ich elementy grzejne (halogenowe lub ceramiczne) niemal natychmiast po włączeniu rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury i oddają ciepło głównie przez promieniowanie. W celu wzmocnienia efektu ogrzewania są wyposażone w zwierciadło ukierunkowujące fale promieniowania podczerwonego. Ten rodzaj ogrzewania jest przeznaczony do krótkotrwałego ogrzewania pomieszczeń, w których przebywa się sporadycznie, na przykład łazienek.

W odróżnieniu od termowentylatorów i konwektorów nie ogrzewają powietrza, tylko wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu działania emitowanych przez nie fal (podobnie jak słońce czy ogień), co jest odbierane jako „przyjemne ciepło”. Jednak ze względu na bardzo wysoką temperaturę źródła ciepła długotrwałe korzystanie z takich grzejników nie jest komfortowe.

Problemem może być także nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu – przedmioty spoza „pola widzenia” promiennika długo pozostają zimne. Przy ich stosowaniu trzeba także zwrócić uwagę na odległość od innych przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu lub zapalić się w wyniku działania wysokiej temperatury.

Piece akumulacyjne - czy mogą obniżyć koszty ogrzewania domu?

Piece akumulacyjne mogą być skutecznym sposobem obniżenia kosztów ogrzewania w domu lub w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne...

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i...

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby...

Śnieg leżący na chodnikach, podjazdach i schodach stanowi poważny problem. Jeśli nie lubimy ręcznego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.