Piece akumulacyjne mogą zmniejszyć koszty ogrzewania

2009-09-22 2:00

Piece akumulacyjne dzięki swojej konstrukcji pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu. Jak? Piece akumulacyjne pobierają prąd w nocy, gdy jest tańszy, zaś ciepło oddają całą dobę. W ten sposób możesz piece akumulacyjne są zdecydowanie tańszą alternatywą dla zwykłych grzejników elektrycznych.

Sposób na tańsze ogrzewanie prądem
Autor: GLEN DIMPLEX|Olsberg Sposób na tańsze ogrzewanie prądem

Ogrzewacze akumulacyjne, popularnie zwane piecami akumulacyjnymi, pobierają energię elektryczną i zamieniają ją na ciepło. Ciepło jest magazynowane (akumulowane) we wnętrzu i następnie oddawane do otoczenia. Piece ładowane są w godzinach, gdy prąd jest tańszy, ciepło zaś oddają całą dobę. “Nocny” prąd, w zależności od zakładu energetycznego, jest o 30-50% tańszy od energii elektrycznej rozliczanej według taryfy całodobowej.

Jak dobrać moc ogrzewacza akumulacyjnego

Moc ogrzewacza powinna być dobrana do strat ciepła w pomieszczeniu - precyzyjnie. Można też dobrać ją w sposób przybliżony. Producenci zalecają przyjmowanie około 70 W na 1 m3 pomieszczenia. W sprzedaży dostępne są ogrzewacze o mocy od 800 aż do 9000 W. Oznacza to, że moc ogrzewacza można dobrać właściwie do każdego pomieszczenia.

Piece akumulacyjne: wiszące, stojące lub do zabudowy

Większość pieców akumulacyjnych to urządzenia stojące, choć niektóre modele można również powiesić na ścianie. Nieliczne nadają się do zabudowy, na przykład w ciągu szafek kuchennych. Piec zajmuje więcej miejsca niż grzejnik elektryczny czy wodny. Jego wymiary zależą od mocy i rodzaju.
Piece z rozładowaniem statycznym, zwłaszcza powierzchniowe, mają większe rozmiary niż piece z rozładowaniem dynamicznym, ponieważ oddają ciepło w całości przez obudowę. Głębokość ogrzewaczy wynosi zazwyczaj 250 mm. Tylko niektórzy producenci oferują urządzenia o głębokości około 170 mm. Przed zainstalowaniem ogrzewacza akumulacyjnego należy sprawdzić wytrzymałość stropu.

Instalacja elektryczna

Piece akumulacyjne mogą być jedynym źródłem ciepła w domu lub wspomagać inne systemy ogrzewania - zarówno ogrzewanie elektryczne jak i na przykład ogrzewanie kominkowe. Montuje się je zarówno w nowych, jak i starych domach.

Przed zainstalowaniem pieców trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o zgodę na rozliczanie zużycia prądu według taryfy G-12 i zainstalowanie licznika dwustrefowego. Tylko wtedy bowiem korzystanie z ogrzewaczy akumulacyjnych ma sens.

Zależnie od modelu piec jest przystosowany do zasilania napięciem 230 V – z sieci jednofazowej – lub 400 V – z trójfazowej. Niektóre można zasilać dowolnie – niższym lub wyższym napięciem. Większość urządzeń włącza się bezpośrednio do sieci, dlatego ich instalację trzeba powierzyć elektrykowi z uprawnieniami.

Sterowanie pracą pieca akumulacyjnego

Ładowanie - piece akumulacyjne nie zawsze oddają całe ciepło zgromadzone podczas cyklu ładowania. Ładowanie pieca dynamicznego umożliwia cały układ regulacyjny. Natomiast piece z rozładowaniem statycznym, nie mają zazwyczaj takich rozbudowanych systemów.
Rozładowanie - w piecach z dynamicznym rozładowaniem proces ten jest uzależniony od temperatury wewnętrznej w pomieszczeniu. Precyzyjne sterowanie rozładowaniem ogrzewaczy statycznych nie jest możliwe.

Tańsze ogrzewanie prądem
Autor: archiwum muratordom
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.