| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Piece akumulacyjne - czy mogą obniżyć koszty ogrzewania domu?
W jaki sposób działają piece akumulacyjne?

Piece akumulacyjne - czy mogą obniżyć koszty ogrzewania domu?

Piece akumulacyjne mogą być skutecznym sposobem obniżenia kosztów ogrzewania w domu lub w mieszkaniu. Jeżeli zdecydujesz się na ogrzewanie elektryczne domu, zamiast tradycyjnych grzejników możesz wybrać ogrzewacze akumulacyjne. Zobacz, na jakich zasadach działają i jak to się przekłada na koszty ogrzewania.

Piece akumulacyjne to urządzenia, który bez problemu można ogrzać nasze mieszkanie lub dom. Co istotne, dzięki nim możesz również oszczędzić pieniądze. Jak to możliwe? Otóż ogrzewacze akumulacyjne są skonstruowane tak, że zamieniają energię elektryczną na ciepło. Ono zaś jest magazynowane w ich wnętrzu, a do otoczenia oddawane jest przede wszystkim przez konwekcję. Właśnie ten aspekt - magazynowania energii cieplnej - jest kluczowy dla rozliczeń za ogrzewanie. Piece akumulacyjne możesz bowiem zaprogramować tak, żeby energię elektryczną pobierały właściwie wyłącznie w okresie obowiązywania tańszych taryf energii elektrycznej. Dzięki odpowiedniej konstrukcji będą one akumulowały prąd, a oddawały dopiero wówczas, kiedy energia jest znacznie droższa.

Piece akumulacyjne: z rozładowaniem statycznym czy dynamicznym?

Na polskim rynku wystepują dwa podstawowe rodzaje pieców akumulacyjnych - z rozładowaniem statycznym lub dynamicznym. Czym one różnią się od siebie? Najważniejszą różnicą - z punktu widzenia użytkownika - jest zdolność do utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu. Znacznie gorzej radzą sobie z tym urządzenia z rozładowaniem statycznym - zarówno powierzchniowe, jak i powierzchniowo-kanałowe. Pierwsze z nich przekazują nagromadzone ciepło poprzez izolację i obudowę - niestety ilość ciepła nie jest stała w trakcie doby. Generalnie najwięcej ciepła wydzielają tuż po zakończeniu ładowania. Zazwyczaj jest to więc poranek - najgorzej zaś wieczorem, kiedy to mamy przystąpić do kolejnego cyklu ładowania. Jeśli zaś chodzi o ogrzewacze powierzchniowokanałowe, to mają one  kanał powietrzny, przez który swobodnie przepływa powietrze. Na dodatek ów kanał jest zróżnicowany - na dole umiejscowiono wlot zimnego powietrza, zaś na górze - wylot już ogrzanego strumienia powietrza. Sam piec oddaje ciepło również przez izolację i obudowę.

Z kolei ogrzewacze z rozładowaniem dynamicznym działa w inny sposób. Również mają kanał powietrzny, niemniej obieg jest wymuszany przez wewnętrzny wentylator, którego regulacja (zwiększanie lub zmniejszanie obrotów oraz włączanie i wyłączanie) pozwala osiągnąć oczekiwaną przez nas temperaturę pomieszczenia. Ponadto, zarówno wlot jak i wylot powietrza, znajdują się na dole pieca, przez co izolacja cieplna jest znacznie lepsza. To widać w codziennym użytkowaniu - urządzenia dynamiczne zdecydowanie lepiej utrzymują stałą temperaturę pomieszczenia.

Jak wykonać instalację pieca akumulacyjnego

Czy piece akumulacyjne mogą być jedynym źródłem ciepła w domu? A może - podobnie jak kominki - są raczej urządzeniami, które tylko wspomagają główne systemy ogrzewania? Zdecydowanie mogą służyć jako podstawowe (i jedyne) źródło energii cieplnej w domu. Na dodatek możesz zainstalować je w istniejącej sieci - bądź to o napięciu 230 V, bądź 400 V. Musisz jednak pamiętać, że zazwyczaj piece akumulacyjne podłącza się bezpośrednio do sieci energetycznej, zatem - jeśli nie jest się profesjonalistą - musisz powierzyć to elektrykowi z uprawnieniami. Chociaż - jak od każdej reguły - również od tego są wyjątki. Można znaleźć na rynku piece, które podłącza się po prostu za pomocą wtyczki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Elektryczne piece akumulacyjne - jak nimi sterować

Piece akumulacyjne pobierają prąd w nocy, gdy jest tańszy, ciepło zaś oddają całą dobę. W momencie,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Energia elektryczna, drewno i olej opałowy. Cena...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak do ogrzania domu można...

Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować...

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym...