| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu ogrzewacza akumulacyjnego

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu ogrzewacza akumulacyjnego

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Niestety nie należą do najtańszych grzejników elektrycznych. Sprawdź, jak zbudowany jest piec akumulacyjny. Z czego wynika jego wyższa cena?

Idea pieców akumulacyjnych polega na tym, by pobierały energię elektryczną (ładowały się) podczas obowiązywania tańszej (drugiej) taryfy energii elektrycznej, a oddawały ciepło przez pozostałe godziny w ciągu doby. Gdy rozliczasz się z zakładem energetycznym w systemie dwutaryfowym, w określonych godzinach w ciągu doby energia elektryczna jest tańsza (zwykle w nocy i w godzinach wczesnopopołudniowych). Piec akumulacyjny właśnie w tym czasie ładuje się, a potem jeszcze przez wiele godzin może oddawać ciepło. Nie musi więc pobierać energii w czasie obowiązywania droższej taryfy.

Budowa pieca akumulacyjnego

Aby było możliwe akumulowanie ciepła, piec musi mieć odpowiednią konstrukcję. Wewnątrz metalowej obudowy znajdują się grzałki elektryczne (są zamocowane na stałe), a wokół nich umieszczone są elementy akumulujące ciepło, na przykład bloczki z magnezytu. Akumulatory ciepła zwykle umieszcza się w piecu dopiero po ustawieniu go w miejscu docelowym. Czasami piec ma dodatkowe elementy o dużej pojemności cieplnej, na przykład bloki z wermikulitu.

Jak piec ddaje ciepło?

Wbudowany w urządzenie wentylator (piece z dynamicznym rozładowaniem) powoduje cyrkulację powietrza przez wnętrze pieca – powietrze ogrzewa się, owiewając elementy akumulujące ciepło i jest wydmuchiwane do pomieszczenia przez szczeliny znajdujące się w dolnej części obudowy. By powietrze nie było zbyt gorące, konstrukcja pieca umożliwia jego mieszanie się z powietrzem nieogrzanym (zimniejszym). W niektórych piecach cyrkulacja powietrza nie jest wymuszona mechanicznie (piece statyczne), wówczas otwory wylotowe znajdują się w górnej części urządzenia.

Uwaga! Montując urządzenie trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wokół niego. Zwykle w instrukcji montażu konkretnego modelu są podane wskazówki odnośnie odległości pieca od ściany, podłogi i innych elementów zabudowy.

Moc i waga

Wielkość i liczba elementów akumulujących ciepło zależy od mocy pieca. Im większa moc, tym bloczków gromadzących ciepło musi być więcej, a więc i urządzenie jest większe i cięższe. Te o mocy 6 kW ważą nawet ponad 300 kg. Urządzenia o mocy do 1 kW ważą 50-60 kg, przy 2 kW – 75-100 kg, przy 4 kW - blisko 200 kg. Wymiarami takimi jak długość i szerokość piece akumulacyjne nie odbiegają od innych grzejników, za to są od nich grubsze – mają nawet 25 cm grubości (dynamiczne), około 18-19 cm (statyczne).

Sposób montażu

Piece akumulacyjne można powiesić na ścianie (urządzenia mniejszej mocy i lżejsze), albo ustawić na nóżkach. Sposób montażu zależy też od wytrzymałości ściany – musi być odpowiednio stabilna, by przenieść ciężar pieca. Urządzenie łączy się z instalacją elektryczną na stałe przez puszkę instalacyjną. Piece większej mocy i z rozładowaniem dynamicznym wymagają zasilania 380 V. Uwaga! Podłączenie pieca powinno się zlecić elektrykowi ze stosownymi uprawnieniami.

Sterowanie pracą

Stopień naładowania pieca ustawia się regulatorem na obudowie. Mogą to być na przykład trzy stopnie ładowania - na 30%, 60% i 100% możliwości. Pracę pieca (stopień rozładowania) reguluje się za pomocą termostatu, który można zamocować na ścianie lub na obudowie. Jego zadaniem jest takie sterowanie pracą pieca, by utrzymywać w pomieszczeniu ustawioną temperaturę.

Koszty zakupu

Piece statyczne o mocy poniżej 1 kW można kupić już z niecałe 600 zł. Za urządzenie o mocy 1,7 kW trzeba zapłacić 0,9-1 tys. zł. Piece z dynamicznym rozładowaniem są droższe. Chcąc kupić model o mocy około 1,7 kW trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 1,7 tys. zł, przy mocy 2 kW – 1,8-1,9 tys. zł, przy mocy 4 kW – blisko 2,5 tys. zł. Piece o największych mocach (6-7 kW) kosztują grubo powyżej 3 tys. zł.

Dowiedz się, czym piece akumulacyjne różnią się od zwykłych grzejników elektrycznych

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

Elektryczne piece akumulacyjne - kiedy warto, jak...

Ogrzewacze akumulacyjne gromadzi ciepło i oddaje je, kiedy w pomieszczeniu spada temperatura. Tak działają...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym...

Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w...

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla naszego...

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne...

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i...