| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Ogrzewanie elektryczne od A do Z. Poradnik

Ogrzewanie elektryczne od A do Z. Poradnik

Ogrzewanie elektryczne może mieć wiele postaci: grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe, albo piec akumulacyjny. Ma ono również sporo zalet - bardzo prostą instalację, brak spalin i ryzyka wybuchu oraz niewysoką cenę samych urządzeń. Oto przegląd dostępnych typów i zastosowań urządzeń grzewczych ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie elektryczne jest często wybierane wtedy, gdy do domu nie można doprowadzić gazu ziemnego z sieci miejskiej. Jest także stosowane jako system awaryjny lub uzupełniający w domach ogrzewanych kominkami, kotłami na paliwa stałe czy pompami ciepła.

Ogrzewanie elektryczne: sposób na szybkie ogrzanie pomieszczeń

Ogrzewanie elektryczne można wyłączać na dłuższy czas bez ryzyka zamarznięcia instalacji, co może mieć miejsce w wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne znakomicie nadaje się do domów letniskowych i innych budynków użytkowanych okresowo, w których bardzo pożądana jest możliwość szybkiego ogrzania wychłodzonych pomieszczeń.

Grzejniki elektryczne bez względu na rodzaj rozgrzewają się szybciej niż wodna instalacja c.o. Elementy oporowe osiągają wysoką temperaturę w kilka sekund po włączeniu zasilania. Oczywiście na ogrzanie całego wnętrza trzeba poczekać trochę dłużej.
Najszybciej odczuwane jest ciepło z promienników. Osiągają one bardzo wysoką temperaturę parę chwil po uruchomieniu. Ponieważ oddają ciepło przez promieniowanie, człowiek znajdujący się w ich zasięgu od razu je odczuwa, mimo że powietrze we wnętrzu nadal jest zimne. Mogą być uruchamiane tylko wtedy, gdy ktoś z nich korzysta.

Stosunkowo szybko ogrzewają wnętrza konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza i działające w podobny sposób, lecz mniejsze termowentylatory. Praca wentylatorów znajdujących się wewnątrz urządzeń sprawia, że w stosunkowo krótkim czasie duża ilość powietrza z pomieszczenia ma kontakt z elementami grzejnymi. Intensywny ruch powietrza wymuszony pracą wentylatora sprzyja szybkiemu rozprowadzaniu ciepła, dlatego już po kilku minutach robi się ciepło.

Urządzenia działające na zasadzie swobodnej konwekcji, czyli konwektory z naturalnym obiegiem powietrza i grzejniki olejowe, ogrzewają wnętrza wolniej, bowiem ruch powietrza wokół elementów grzejnych jest zdecydowanie wolniejszy. Wymieszanie ogrzanego powietrza z zimnym również trwa dłużej. Zaletą takich urządzeń jest natomiast bezszelestna praca, podczas gdy wentylator powoduje niewielki szum.

Ogrzewanie podłogowe również nie działa zbyt szybko. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo niewysokiej temperatury powierzchni grzejnej – około 30°C. Zanim ciepło z bardzo dużej, ale niezbyt ciepłej powierzchni zacznie być odczuwane w pomieszczeniu, musi upłynąć trochę czasu.

Najwolniej zimne pomieszczenia ogrzewają urządzenia akumulacyjne. Zanim zaczną ogrzewać wnętrze, najpierw musi się rozgrzać blok akumulacyjny, kamienne płyty lub warstwa betonu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sterowanie elektrycznymi urządzeniami grzewczymi

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest stosunkowo proste sterowanie nim. Nie są do tego potrzebne kosztowne urządzenia mechaniczne – siłowniki i zawory. Konwektory, promienniki, grzejniki olejowe, ogrzewanie podłogowe wyposażone są w termostat pozwalający utrzymać w pomieszczeniu zadaną temperaturę. Dodatkową funkcją układu automatycznej regulacji może być okresowe obniżanie temperatury w zaprogramowanym czasie.

Zastosowanie sterownika czasowego umożliwia znaczne zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania domu. Trudniejsze jest sterowanie ogrzewaniem akumulacyjnym, które pobiera prąd z sieci elektrycznej w czasie, gdy obowiązuje tańsza taryfa (nocą i w określonych godzinach w ciągu dnia), a ogrzewa pomieszczenie jeszcze długo po wyłączeniu zasilania.
Możliwość skutecznej regulacji temperatury we wnętrzu dają ogrzewacze akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem. Zmieniając wydajność wentylatora, można regulować tempo przekazywania ciepła do pomieszczenia. Obudowa takiego ogrzewacza jest bardzo skutecznie zaizolowana termicznie, dlatego po wyłączeniu wentylatora ciepło z wnętrza urządzenia prawie się nie wydostaje.

Moc elektycznych urządzeń grzewczych

Moc urządzeń elektrycznych odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło w jednym pomieszczeniu. Wynosi ono od 20 do 40 W/m3 kubatury pomieszczenia. Dokładne wartości, obliczone przez projektanta, powinny się znaleźć w projekcie domu.
Moc grzewcza konwektorów, promienników i grzejników olejowych nie przekracza 2000-6000 W, zależnie od typu. Dlatego w wyjątkowo dużych pomieszczeniach trzeba zainstalować więcej niż jeden grzejnik.

Piece akumulacyjne mają moc do 9000 W, gdyż ze względu na sposób działania muszą mieć moc prawie dwuipółkrotnie większą od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe wykonuje się ze specjalnego kabla grzewczego, którego moc można dobrać do większości pomieszczeń spełniających obecne wymagania ochrony cieplnej budynków. Moc kabli grzewczych powinna być o 30% większa od obliczonego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, a jeśli ogrzewanie ma mieć właściwości akumulacyjne, powinna być dwa razy większa od obliczonej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...

Tanie ogrzewanie elektryczne, czyli kiedy...

Koszty ogrzewania elektrycznego są dosyć duże w przeciwieństwie do urządzeń grzewczych, które są stosunkowo...

Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...