| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też, odśnieżanie dachów oraz usuwanie śniegu i lodu z rynien jest obowiązkiem każdego właściciela domu. Elektryczne kable grzejne mogą być przy tym bardzo pomocne.

Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

Przewody grzejne ułożone w rynnach zapobiegają zamarzaniu w nich wody i zatykaniu rur spustowych. Proces ten wspomagają dodatkowe przewody ułożone na krawędzi dachu ułatwiające topnienie śniegu zalegającego na połaci dachowej. Szerokość podgrzewanej strefy zależy od ukształtowania dachu.

Kable grzejne układa się w linii prostej wzdłuż rynien oraz w miarę potrzeby „wężykiem” w pobliżu krawędzi dachu. W pionowych odcinkach rur spustowych przewód powinien sięgać poniżej strefy przemarzania, czyli w centralnej Polsce mniej więcej 1 m poniżej poziomu terenu.

Systemy przeciwoblodzeniowe na dachu

W skład systemu przeciwoblodzeniowego chroniącego dach i rynny wchodzą:

  • odcinki przewodów grzejnych, których liczba zależy od powierzchni i ukształtowania dachu oraz wysokości budynku,
  • sterownik z czujnikiem wilgoci i temperatury otoczenia,
  • puszki przyłączeniowe,
  • zestawy zakończeniowe,
  • kształtki ochronne.

W przypadku przewodu zasilanego jednostronnie zasilanie przyłącza się do jednego z końców przewodu grzejnego, a drugi koniec zabezpiecza się specjalnym zestawem. Poszczególne odcinki zabezpiecza się wyłącznikami nadmiarowymi dobranymi do typu przewodu i długości odcinka, a całą instalację wyposaża w wyłącznik różnicowy na prąd różnicowy 30 mA.

Autor: RAYCHEM

Przewody ułożone faliście wzdłuż krawędzi dachu poszerzają chronioną strefę i wspomagają działanie kabli poprowadzonych wzdłuż rynien

Typ przewodu, jego moc w W/m² lub W/m, a także maksymalną długość jednego obwodu grzejnego i inne elementy systemu dobiera się do konkretnych warunków. Potrzebną długość przewodu określa się zwykle na podstawie danych katalogowych producenta lub stosuje proste wzory uwzględniające miejsce ułożenia, rozstaw przewodów, liczbę przyłączy itp. Pozwala to na oszacowanie potrzebnej długości przewodu grzejnego, a na tej podstawie – przybliżonych kosztów instalacji.

Oprócz przewodów grzejnych w instalacji montuje się czujniki temperatury i wilgoci. Dzięki możliwości śledzenia obu parametrów sterownik nie włączy ogrzewania, kiedy nie będzie opadów, a jedynie mróz, ale dopiero wtedy, gdy wilgoć i niska temperatura wystąpią jednocześnie, na przykład zacznie padać deszcz lub śnieg i temperatura spadnie poniżej określonej wartości (na przykład +5°C). W ten sposób ogrzewanie nie będzie niepotrzebnie włączane, czyli w miarę możliwości oszczędne.

Niezależnie od tego, jeżeli zainstaluje się przewody zmiennooporowe, będzie można uzyskać dalsze oszczędności energii, ponieważ pobór mocy dostosuje się do temperatury otoczenia.

System przeciwoblodzeniowy pracuje praktycznie bezobsługowo. Przewody grzejne można układać w dowolnym czasie, podczas budowy nowego obiektu lub w czasie jego użytkowania, ale ze względu na możliwość uszkodzenia izolacji nie zaleca się robić tego w temperaturze poniżej zera.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zasada...

Choć w Polsce popularne jest wodne ogrzewanie podłogowe, w niektórych sytuacjach lepszym wyborem może być...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...

Tanie ogrzewanie elektryczne, czyli kiedy...

Koszty ogrzewania elektrycznego są dosyć duże w przeciwieństwie do urządzeń grzewczych, które są stosunkowo...

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem:...

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego z reguły kojarzy się z gigantycznymi rachunkami za prąd. Jednak...