| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też, odśnieżanie dachów oraz usuwanie śniegu i lodu z rynien jest obowiązkiem każdego właściciela domu. Elektryczne kable grzejne mogą być przy tym bardzo pomocne.

Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

Przewody grzejne ułożone w rynnach zapobiegają zamarzaniu w nich wody i zatykaniu rur spustowych. Proces ten wspomagają dodatkowe przewody ułożone na krawędzi dachu ułatwiające topnienie śniegu zalegającego na połaci dachowej. Szerokość podgrzewanej strefy zależy od ukształtowania dachu.

Kable grzejne układa się w linii prostej wzdłuż rynien oraz w miarę potrzeby „wężykiem” w pobliżu krawędzi dachu. W pionowych odcinkach rur spustowych przewód powinien sięgać poniżej strefy przemarzania, czyli w centralnej Polsce mniej więcej 1 m poniżej poziomu terenu.

Systemy przeciwoblodzeniowe na dachu

W skład systemu przeciwoblodzeniowego chroniącego dach i rynny wchodzą:

  • odcinki przewodów grzejnych, których liczba zależy od powierzchni i ukształtowania dachu oraz wysokości budynku,
  • sterownik z czujnikiem wilgoci i temperatury otoczenia,
  • puszki przyłączeniowe,
  • zestawy zakończeniowe,
  • kształtki ochronne.

W przypadku przewodu zasilanego jednostronnie zasilanie przyłącza się do jednego z końców przewodu grzejnego, a drugi koniec zabezpiecza się specjalnym zestawem. Poszczególne odcinki zabezpiecza się wyłącznikami nadmiarowymi dobranymi do typu przewodu i długości odcinka, a całą instalację wyposaża w wyłącznik różnicowy na prąd różnicowy 30 mA.

Autor: RAYCHEM

Przewody ułożone faliście wzdłuż krawędzi dachu poszerzają chronioną strefę i wspomagają działanie kabli poprowadzonych wzdłuż rynien

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Typ przewodu, jego moc w W/m² lub W/m, a także maksymalną długość jednego obwodu grzejnego i inne elementy systemu dobiera się do konkretnych warunków. Potrzebną długość przewodu określa się zwykle na podstawie danych katalogowych producenta lub stosuje proste wzory uwzględniające miejsce ułożenia, rozstaw przewodów, liczbę przyłączy itp. Pozwala to na oszacowanie potrzebnej długości przewodu grzejnego, a na tej podstawie – przybliżonych kosztów instalacji.

Oprócz przewodów grzejnych w instalacji montuje się czujniki temperatury i wilgoci. Dzięki możliwości śledzenia obu parametrów sterownik nie włączy ogrzewania, kiedy nie będzie opadów, a jedynie mróz, ale dopiero wtedy, gdy wilgoć i niska temperatura wystąpią jednocześnie, na przykład zacznie padać deszcz lub śnieg i temperatura spadnie poniżej określonej wartości (na przykład +5°C). W ten sposób ogrzewanie nie będzie niepotrzebnie włączane, czyli w miarę możliwości oszczędne.

Niezależnie od tego, jeżeli zainstaluje się przewody zmiennooporowe, będzie można uzyskać dalsze oszczędności energii, ponieważ pobór mocy dostosuje się do temperatury otoczenia.

System przeciwoblodzeniowy pracuje praktycznie bezobsługowo. Przewody grzejne można układać w dowolnym czasie, podczas budowy nowego obiektu lub w czasie jego użytkowania, ale ze względu na możliwość uszkodzenia izolacji nie zaleca się robić tego w temperaturze poniżej zera.

Przeczytaj dodatkowo:
- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...

Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby...

Śnieg leżący na chodnikach, podjazdach i schodach stanowi poważny problem. Jeśli nie lubimy ręcznego...

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem:...

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego z reguły kojarzy się z gigantycznymi rachunkami za prąd. Jednak...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...