| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby układania kabli grzejnych

Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby układania kabli grzejnych

Śnieg leżący na chodnikach, podjazdach i schodach stanowi poważny problem. Jeśli nie lubimy ręcznego odśnieżania chodnika, mogą to z nas zrobić elektryczne kable grzejne lub maty. Zobacz, w jaki sposób można je układać, na co nalezy zwrócić uwagę i jak dobrać je do rodzaju ogrzewanej nawierzchni.

Wybrane przez nas ogrzewanie przeciwoblodzeniowe musi uwzględniać warunki klimatyczne panujące w danym rejonie, rodzaj nawierzchni i jej położenie.

Nawierzchnia znajdująca się nad powierzchnią ziemi (na przykład na schodach zewnętrznych lub tarasie osadzonym na słupkach) i wychładzana dodatkowo od spodu wymaga zainstalowania przewodów grzejnych o wyższej mocy niż ułożona bezpośrednio na gruncie (tabela 1 i 2). Rodzaj zastosowanych kabli grzejnych i ich moc jednostkowa oraz sposób ułożenia zależą od rodzaju nawierzchni, która ma być ogrzewana (tabela 3).

Układanie kabli grzejnych na chodnikach i podjazdach

Matę lub przewody grzejne układa się na utwardzonym podkładzie pokrytym warstwą piasku lub suchego betonu. Do zamocowania przewodów do podłoża stosuje się specjalne uchwyty lub siatkę montażową. Przed ułożeniem właściwej nawierzchni przewody lub matę pokrywa się warstwą ubitego piasku.

Montaż przewodów lub siatki w wylewanej nawierzchni betonowej wymaga odmiennego postępowania. Elementy grzejne mocuje się bezpośrednio na utwardzonym podkładzie, a następnie pokrywa warstwą betonu o minimalnej grubości 5 cm. Włączenie instalacji grzejnej może nastąpić dopiero po całkowitym związaniu warstwy betonowej, czyli nie wcześniej niż po 30 dniach.

Układając przewody i maty grzejne w warstwie betonowej, należy zwrócić uwagę na szczeliny dylatacyjne. Mogą przez nie przechodzić tylko zasilające przewody „zimne”, i to pod warunkiem że będą osłonięte metalową rurką o długości co najmniej 50 cm. Wszystkie prace muszą być skoordynowane z robotami drogowymi.

Przewody grzejne układane na podłożu z asfaltu lub na powierzchniach zawierających masy bitumiczne muszą być specjalnego typu – zabezpieczone fluoropolimerowym płaszczem ochronnym.

Autor: Devi

Można ogrzewać całą powierzchnię wjazdu do garażu i stosować do tego zarówno kable, jak i maty grzejne - wtedy cały podjazd będzie odśnieżony

Sterowanie ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym

Do połączenia przewodów grzejnych ze sterownikiem służą odcinki „zimnych” przewodów oraz puszki i zestawy przyłączeniowe. Wolne końce przewodów grzejnych zabezpiecza się zestawami zakończeniowymi.

Wchodzące w skład systemu czujniki wilgoci i temperatury umożliwiają oszczędzanie energii. Działają identycznie jak w systemach ochrony rynien i dachów – podczas mrozu, ale przy braku opadów nie ma przecież potrzeby podgrzewania schodów, podjazdów czy chodników.

Nowoczesne sterowniki pozwalają na programowanie czułości czujnika wilgoci oraz zakresu temperatury, w którym układ ma pracować. Sterownik może także mieć funkcję zabezpieczenia przed marznącym deszczem oraz możliwość kontroli współdziałających z nim czujników i wyświetlać rodzaj stwierdzonego uszkodzenia.

Kable grzejne zamontowane w pasie pod szyną jezdną bramy przesuwnej zabezpieczą bramę przed zablokowaniem jej przez śnieg lub przymarznięciem do podłoża.

Usuwanie śniegu ze schodów

Zgodnie z zaleceniem producentów moc przewodów grzejnych instalowanych na schodach zadaszonych powinna wynosić 250 W/m2, na nieosłoniętych – 300 W/m2. Z tego wynikają moc jednostkowa i gęstość ułożenia przewodów na stopniach i podestach schodów.

Przewody o mocy jednostkowej 20 W/m należy układać w odstępach 5-centymetrowych, a między odcinkami przewodów o mocy 25 W/m zachować odstęp 6 cm. Ponieważ podstopnie (pionowe ścianki stopni) nie są ogrzewane, skrajny odcinek przewodu należy układać możliwie blisko pionowej ścianki stopnia.

W nowo budowanych schodach przewody najlepiej ułożyć we wcześniej zrobionych bruzdach, a następnie przykryć je zaprawą cementową. Na schodach istniejących ułożenie przewodów grzejnych wiąże się z koniecznością podniesienia poziomu stopni, ponieważ trzeba je przykryć warstwą betonu o grubości co najmniej 3 cm.

Potrzebną ilość przewodu zasilanego jednostronnie określa się najpierw dla jednego stopnia, mnożąc jego długość przez liczbę równolegle ułożonych odcinków i dodając zapas na odcinki łączące równy podwojonej szerokości stopnia.

Autor: ELEKTRA

W zależności od potrzeb na schodach można układać przewody o mocy jednostkowej 20 W/m lub większej (na przykład 25 W/m), równolegle w odpowiednio dobranych odstępach oraz w potrzebnej liczbie rzędów

Autor: RAYCHEM

Najwygodniej układać kable podczas budowy schodów. Moźna je wtedy umieścić w bruzdach albo tak zaplanować wysokość schodów, by ostatecznie (wraz z warstwą pokrywającą kable) miały żądaną wysokość

Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Tanie ogrzewanie elektryczne, czyli kiedy...

Koszty ogrzewania elektrycznego są dosyć duże w przeciwieństwie do urządzeń grzewczych, które są stosunkowo...

- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem:...

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego z reguły kojarzy się z gigantycznymi rachunkami za prąd. Jednak...