| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne odśnieżanie chodników i ogrzewanie rynien

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne odśnieżanie chodników i ogrzewanie rynien

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i podjazdów. Przewody grzejne można wykorzystać do usuwania śniegu i lodu sprzed domu. Można je także zastosować do ogrzewania rynien zimą.

Ogrzewanie zamiast odśnieżania

Przewody grzejne można zamontować pod nawierzchnią ścieżek ogrodowych lub podjazdu prowadzącego do garażu. Moc przewodów przeznaczonych do ochrony przed oblodzeniem chodników i podjazdów jest większa niż tych do stosowania we wnętrzach – wynosi 20-25 W/m. Układa się je w taki sposób, aby uzyskać moc 300 W/m2 chronionej powierzchni. Dostępne są też łatwiejsze do układania maty o takiej właśnie mocy. Przewody można też zastosować do odśnieżania schodów zewnętrznych. Układane na stopniach powinny zapewnić moc o połowę większą (450 W/m2) niż w przypadku ochrony powierzchni znajdujących się na gruncie. Należy je zatem układać z mniejszym rozstawem.

Ogrzewanie dachu

Niebezpieczeństwo wynikające z gromadzenia się śniegu na dachach skłania do zainteresowania się systemami, które temu zapobiegają. Służą do tego przewody grzejne ułożone na krawędzi dachu (w pasie szerokości około 50 cm). Do takich zastosowań potrzebne są przewody o mocy 15-30 W/m w płaszczu ochronnym odpornym na działanie promieni UV. Mocuje się je do pokrycia dachowego specjalnymi uchwytami dostarczanymi przez producenta systemu. Przewody o mocy do 20 W/m można instalować także na dachach pokrytych materiałami palnymi (papą). Zalecana moc jednostkowa instalacji do odśnieżania dachu zależy od rodzaju pokrycia i wynosi: w przypadku dachówki i blachy – 300-375 W/m2, papy – 150-300 W/m2.

Ogrzewanie rynien

Uzupełnieniem ochrony dachu jest przewód grzejny ułożony w rynnie, do której spływa śnieg rozpuszczony na połaci dachowej. Stosuje się na ogół dwa rzędy kabli grzejnych mocowanych uchwytami gwarantującymi utrzymanie między nimi odpowiedniej odległości. Pętlę przewodu wprowadza się także do rury spustowej.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy przewody grzejne będą opłacalne?

Aby ograniczyć koszty eksploatacji instalacji przeciwoblodzeniowej, wykorzystuje się automatyczną regulację, która sprawia, że system uruchamia się tylko wtedy, kiedy jego praca jest rzeczywiście potrzebna. Współpracujące z regulatorem czujniki o konstrukcji umożliwiającej zastosowanie ich w rynnach, na dachach, w nawierzchniach chodników i podjazdów reagują na zmiany temperatury i wilgotności, powodując automatyczne włączanie zasilania, gdy zaczyna padać śnieg lub zaistnieją warunki sprzyjające powstaniu oblodzenia. Po osuszeniu ogrzewanej powierzchni regulator wyłącza instalację. Orientacyjny koszt działania systemu to przy obecnych cenach energii elektrycznej około 0,18 zł za godzinę na metr kwadratowy chronionej powierzchni (na przykład dla 50 m2 jest to 9 zł za godzinę). Przez ile godzin w roku potrzebne jest działanie instalacji? Trudno to precyzyjnie określić, ale z doświadczeń użytkowników wynika, że koszt jej eksploatacji w domach jednorodzinnych wynosi kilkaset złotych rocznie.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Ogrzewanie elektryczne - opłaca się w domu...

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu. Nie jest drogie, jeśli dom jest bardzo...

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Sposób na...

Chcesz mieć ogrzewanie elektryczne, ale obawiasz się wysokich rachunków za ogrzewanie? Zobacz, jakie...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować...

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.