| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Jaki grzejnik wybrać: elektryczny, olejowy czy konwektor?

Jaki grzejnik wybrać: elektryczny, olejowy czy konwektor?

W grzejnikach elektrycznych, które działają na zasadzie konwekcji, powietrze ogrzewa się i przemieszcza od grzejnika do otoczenia, a następnie oddaje ciepło ścianom, meblom. W tej grupie zasilanych prądem grzejników są między innymi konwektory, termowentylatory, grzejniki ceramiczne i grzejniki olejowe. Zobacz, na czym polega różnica między nimi.  

Grzejniki elektryczne wykorzystujące zjawisko konwekcji ciepła mogą nie tylko dogrzać, ale wręcz ogrzać pomieszczenie. Zobacz jakie rodzaje grzejników konwekcyjnych oferują nam producenci...

 • Konwektory (grzejniki konwekcyjne). Wewnątrz jest nagrzewająca się grzałka lub płyta. Płynące ciepło nagrzewa powietrze w pomieszczeniu. Są też modele z wymuszonym obiegiem – mają wentylator, intensyfikujący wymianę powietrza.
  Wyposażone są w: 1–3-stopniową regulację mocy, termostat (pozwala precyzyjnie ustawić temperaturę), zabezpieczenie przed przegrzaniem, dodatkowy nadmuch; niektóre modele mają: czujnik spadku temperatury (zaczynają mocniej grzać, gdy spadnie poniżej określonego poziomu). Po włączeniu konwektory natychmiast podejmują pracę i błyskawicznie stygną po wyłączeniu.
 • Termowentylatory. W części tylnej znajduje się wlot powietrza (jest zasysane), w przedniej – wylot. Nagrzewająca się spiralka ogrzewa powietrze, które przez szczeliny wypychane jest za pomocą wiatraczka.
  Wyposażone są w: 2-stopniową regulację mocy, termostat, zabezpieczenie przed przegrzaniem; niektóre modele mają: programator pracy, zimny nawiew (na lato). Równomiernie ogrzane powietrze, przez termowentylator, cyrkuluje i szybko się rozchodzi.
 • Grzejniki ceramiczne. Ich serce to szybko nagrzewające się płytki ceramiczne. Pobierana energia jest efektywnie przetwarzana w ciepło.
  Wyposażone są w: 2-stopniową regulację mocy, zimny nawiew, zabezpieczenie przed przegrzaniem. Wytwarzane przez te grzejniki ciepło błyskawicznie trafia do pomieszczenia.
 • Grzejniki olejowe. Źródłem ciepła jest tu nagrzewający się olej.
  Wyposażone są w: 1–3-stopniową regulację mocy, termostat, zabezpieczenie przed przegrzaniem, kółka; niektóre modele mają: wiatraczek wydmuchujący powstające ciepło, nawilżacz, czujnik temperatury.
Autor: AEG , Bionaire , NOVOTERM

Grzejniki działające na zasadzie konwekcji; od lewej: grzejnik ceramiczny BCH4267-I firmy Bionaire, grzejnik konwektorowy WKL 1003 S firmy AEG, grzejnik olejowy RAY 1507 firmy Novoterm

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Fundamentowa płyta grzewcza, czyli ogrzewanie...

O ogrzewaniu podłogowym chyba wszyscy już słyszeli, ale jego specyficzna odmiana, jaką jest fundamentowa...

Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie...

Dzięki nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej zimą nie trzeba odśnieżać chodnika, dachu ani podjazdu do...

Odśnieżanie chodnika, podjazdu i schodów. Sposoby...

Śnieg leżący na chodnikach, podjazdach i schodach stanowi poważny problem. Jeśli nie lubimy ręcznego...

Koszty ogrzewania domu energią elektryczną,...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak dom możesz ogrzewać...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować...

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.